سهام شناور آزاد شرکت ها در بورس تهران

سهام شناور آزاد شرکت ها در بورس تهران

 

ّّFREE FLOAT

 

 برای طبقه بندی معیارهای دیگری هم وجود دارد؟

 یکی دیگر از معیارهای طبقه بندی در بورس، درصد سهام شناور آزاد شرکت‌هاست که بنا بر دستورالعمل پذیرش، حداقل درصد سهام شناور آزاد شرکت‌ها ، ۱۰ درصد و آن هم برای شرکت‌های حاضر در بازار دوم در نظر گرفته شده است. این نسبت در تابلوی اصلی ۲۰ و در تابلوی فرعی ۱۵ درصد است.

 

 

  با این حساب سهام شناور آزاد اهمیت بسیاری دارد، می شود بیشتر توضیح دهید؟

بله؛ زیرا هر اندازه سهام منتشر شده شرکت بیشتر باشد، سهام بیشتری در بازار دادوستد خواهد داشت و قیمت واقعی و مناسب کشف می شود. همه بورس‌ها و بازارها سعی میکنند شرایط دادوستد را تسهیل کنند، اما این روش هم باید با کشف قیمت دقیق همراه باشد. علاوه بر این با افزایش درصد سهام شناور آزاد، ریسک نقد شوندگی را کاهش میدهیم. به عبارت دیگر امکان تبدیل به پول کردن برگه بهادار را برای آحاد سهامداران افزایش دادهایم. اگر هر سرمایهگذاری نتواند دارایی مالی یا برگه اوراق بهادار خود را در بورس تهران به آسانی و با کمترین هزینه تبدیل به پول نقد کند، سایر بازارها را برای سرمایه گذاری ترجیح میدهد. از این‌رو با جدیت، افزایش سهام شناور آزاد شرکت‌ها را هرچند که فرآیندی زمانبر باشد، پیگیری می‌کنیم.

 

 

 

  این روند در بورس های دیگر چگونه است؟

 


برای مثال در بورس اوراق بهادار استانبول در حال حاضر، حداقل درصد سهام شناور آزاد، ۳۵ درصد است در حالی که این میزان در چند سال پیش، ۲۵ درصد بوده است. آنها در قالب یک برنامه زمانبندی بلند مدت این نسبتها را افزایش دادهاند.

 

    به نظر شما درصدهای تعیین شده برای سهام شناور آزاد شرکتها در بورس تهران پایین نیست؟

خیر. این درصدها در حال حاضر کاملاً با شرایط بازار ما همخوانی دارد. باید بپذیریم که بازار ما از نظر مقدار بازیگران، آنچنان بزرگ نشده است و علاوه بر این در بورسهای معتبر دنیا نیز این نسبتها، چندان بالا نیست. در هر صورت در همه شرکت‌ها ، افرادی هستند که نگاه مدیریتی و بلند‌مدت به بنگاهداری دارند. آنها صاحبان ایده و تجربه در صنعت هستند و با سرمایه گذاری در شرکت‌ها بهدنبال افزایش ثروت خود و سایر سهامداران آن شرکتند. در حال حاضر در بورس نیویورک، حداقل سهام شناور آزاد، ۲۵ درصد تعیین شده است. البته سهامداران عمده شرکت‌ها  هم باید بپذیرند که افزایش درصد سهام شناور آزاد شرکت متبوع آنها، منافع و آثار مثبت برای آنها هم دارد. هرچه تعداد سهامداران شرکت بیشتر باشد آنها را در معرض گزارش‌دهی به طیف بزرگتری از سهامداران و پیگیریکنندگان قرار میدهد. همچنین قیمت سهام آنها در بازار که در واقع ارزش واقعی ثروت آنهاست، دقیقتر کشف میشود.

 

 

حتماً شنیده اید که فلان شرکت دارایی زیادی دارد پس شرکت بسیار خوبی است ولی قیمت سهام آنها در تابلو بسیار پایین است. عکس این حالت هم ممکن است یعنی هیچ اتفاق مثبتی در شرکت پیش بینی نمیشود ولی قیمت سهام آن در بازار افزایش مییابد. یکی از مهمترین دلایل آن، درصد پایین سهام شناور آن شرکت است. هر چه این درصد بیشتر باشد بازیگران آن بیشتر و جایگاه تحلیل، محسوستر خواهد شد.

/ 0 نظر / 8 بازدید