سبدگردانی در ایران

مجوز فعالیت دهمین سبدگردان بورس صادر شد

سازمان بورس و اوراق بهادار روز شنبه مجوز فعالیت دهمین سبدگردان را در بازار سرمایه صادر کرد.

شرکت تامین سرمایه امید، مجوز سبدگردانی خود را از سازمان بورس دریافت و به زودی فعالیت خود را در بازار سرمایه آغاز می‌کند.

سبدگردان‌ها، شرکت‌هایی هستند که در قالب قراردادی مشخص و به ‌منظور کسب انتفاع برای سرمایه‌گذار معین تصمیم به خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار، به نام سرمایه‌گذار می‌‌کنند.

بر اساس این گزارش، با توجه به قانون بازار اوراق بهادار (مصوب آذرماه 1384) و نیز تاکید قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه، اشخاصی که اقدام به ارائه خدمات سبدگردانی می‌کنند باید دارای مجوز فعالیت مربوطه از سازمان بورس و اوراق بهادار باشند. در واقع هم تأسیس و هم فعالیت شرکت‌های سبدگردان و ارائه خدمات سبدگردانی منوط به دریافت مجوزهای لازم است.

با شکل‌گیری این نهاد مالی جدید، هم زمینه مناسبی برای فعالان و متخصصان بازار سرمایه فراهم شده ‌است تا بتوانند با توجه به تجربه و تخصص خود امکان ارائه خدمات سبدگردانی را داشته ‌باشند و هم فرصت مناسبی برای افرادی است که قصد سرمایه‌گذاری در حوزه بورس و اوراق بهادار را داشته اما فرصت و یا تخصص کافی برای ورود به این بازار را ندارند.

با توجه به این‌ که هم اکنون در حدود 90 صندوق سرمایه‌گذاری دارای مجوز از سازمان بورس، در بازار اوراق بهادار فعالیت می‌ کنند، سرمایه‌گذاران می‌توانند بر اساس شرایط و نیاز خود، اقدام به سرمایه‌گذاری در هر کدام از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مذکور کنند و یا با انعقاد قرارداد سبد اختصاصی با هر کدام از شرکت‌های دارای مجوز فعالیت سبدگردانی، مدیریت دارایی اوراق بهادار خود را به افراد متخصص و با تجربه واگذار کنند.

درحال حاضر به غیر از شرکت‌های کارگزاری دارای مجوز سبدگردانی، سه شرکت سبدگردان (کاریزما، آسمان و سرمایه ایرانیان)، سه شرکت مشاور سرمایه‌گذاری (تأمین سرمایه نوین، آرمان آتی و دیدگاه‌هان نوین) و چهار شرکت تأمین سرمایه (امین، ملت، آرمان و امید) دارای مجوز فعالیت سبدگردانی هستند.

سبدگردان کاریزما به عنوان اولین شرکت سبدگردانی در سال 1390 فعالیت خود را آغاز کرد.

http://www.sgc.co.ir/

/ 0 نظر / 7 بازدید