پیوند بورس‌های تهران و استانبول تا پایان امسال

پیوند بورس‌های تهران و استانبول تا پایان امسال

اقتصاد > تجاری - مالی - معاون بورس تهران از تلاش فراگیر بورس برای اتصال بورس‌های تهران و استانبول تا پایان سال خبر داد و تأکید کرد که ۲ شرکت ایرانی نامزد عرضه سهام در بورس استانبول هستند.

روح الله حسینی مقدم، معاون ناشران و اعضای بورس تهران درباره تازه‌ترین جزئیات عرضه سهام شرکت‌های ایرانی در بورس استانبول به همشهری گفت: هنوز مسیر طولانی تا اتصال بورس‌های تهران و استانبول باقی مانده است اما ما امیدواریم این کار در نهایت تا پایان سال اتفاق بیفتد. او با اشاره به چالش‌های پیش روی 2بازار گفت:

در گذشته نیز تلاش‌هایی از سوی بورس استانبول برای عرضه سهام شرکت‌های ایرانی انجام شده بود اما هر بار عرضه سهام شرکت‌های ایرانی در بورس استانبول اتفاق نیفتاده بود. او با بیان اینکه اتصال بورس تهران به سایر بورس‌های دنیا از سال 1372تاکنون پیگیری می‌شود اما هر بار به در بسته می‌خورد،گفت:7سال پیش هم بورس استانبول در تلاش بود که سهام یک شرکت ایرانی را عرضه کند اما به‌دلیل وجود موانع جدی و نبودن اراده لازم در این زمینه سهام شرکت‌های ایران در بورس استانبول عرضه نشد.

  • چالش‌های پیش روی

معاون بورس تهران در ادامه چالش‌های پیش روی 2بازار را چنین برشمرد: نخستین چالش بزرگ برای 2بورس تهران و استانبول تفاوت روز‌های تعطیل رسمی در بورس است، به‌طوری که این موضوع به‌عنوان یک چالش اساسی زمانبندی معاملات را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

او به چالش دوم اشاره کرد و گفت: در بورس استانبول 2جلسه معاملاتی در هر روز کاری وجود دارد و معاملات در 2نوبت روزانه انجام می‌شود درحالی‌که در ایران معاملات فقط در یک جلسه معاملاتی انجام می‌شود.به گفته حسینی مقدم چالش تقسیم سود شرکت‌ها در ایران سومین چالش اثر‌گذار بر عرضه سهام شرکت‌های ایرانی در بورس استانبول است.

او افزود: در ایران پس از تصویب پرداخت سود سالانه در مجامع عمومی، مبلغ این سود معمولا 8‌ماه بعد به سهامداران پرداخت می‌شود درحالی‌که در بورس استانبول و سایر بورس‌های جهانی چنین روشی مرسوم نیست و به محض تصویب پرداخت سود نقدی باید سود به سهامدار پرداخت شود.

او با بیان اینکه برای ترمیم نواقص موجود باید تغییراتی در مقررات ایجاد شود ،گفت:یکی دیگر از چالش‌ها برای عرضه همزمان سهام شرکت‌های ایرانی در بورس استانبول موضوع افزایش سرمایه است. یک سهامدار ایرانی زمانی که حق تقدم سهام یک شرکت را می‌خرد به‌طور معمول 60روز معطل می‌ماند

تا سهامش ثبت شود درحالی‌که مبلغ حق تقدم را همان لحظه پرداخت کرده است این موضوع از نظر سایر بورس‌ها پذیرفته نیست و بورس تهران در تلاش است تا راهکارهای جدی برای چنین موضوعاتی پیدا کند تا عرضه سهام شرکت‌های ایران در بورس استانبول و سایر بورس‌ها هموار شود. معاون بورس تهران همچنین تصریح کرد: چالش‌های دیگری نیز وجود دارد که ما در تلاشیم تا پایان سال همه این چالش‌ها را از پیش پای بورس تهران برداریم ازجمله تفاوت در نحوه گزارشگری مالی بورس استانبول با بورس تهران.

  • تغییرات در حوزه قوانین و مقررات

او با بیان اینکه در این زمینه جلسه‌ای با اعضای شورای بورس برگزار شده، گفت: خوشبختانه عزم جدی در بین اعضای شورای بورس وجود دارد و در جلسه‌ای که برگزار شد مشخص شد که برای حل چالش‌ها نیازی به تغییر قوانین نیست و آیین‌نامه‌ها و مقرراتی وجود دارد که می‌تواند موانع پیش پای اتصال بورس تهران به سایر بورس‌های جهان را رفع کند.

  • 2شرکت آماده ورود به بورس استانبول

او نامی از شرکت‌هایی که قرار است در بورس استانبول عرضه شوند نبرد اما تأکید کرد: هم‌اکنون 2شرکت نامزد عرضه سهام در بورس استانبول هستند و ما امیدواریم یکی از این شرکت‌ها تا پایان سال عرضه شود.معاون بورس تهران در پاسخ به این پرسش که آیا این شرکت پتروشیمی جم است، گفت: خیر، بورس استانبول ترجیح می‌دهد شرکتی در این بورس عرضه شود که قبلا در بورس تهران عرضه نشده باشد از این بابت فعلا نامی از پتروشیمی جم مطرح نیست اما 2شرکت دیگر که فعلا نمی‌توانیم نام آن‌هارا اعلام کنیم آماده ورود به بورس استانبول در ترکیه هستند.

حسینی مقدم درپاسخ به این پرسش که چه تعداد شرکت ایرانی پتانسیل پذیرش در بورس استانبول را دارند؟ گفت: در میان شرکت‌های پذیرفته شده بورس تهران شرکت‌های زیادی قابلیت عرضه در بورس استانبول را دارند اما مهم این است که ابتدا موانع پیش روی عرضه اولیه سهام شرکت‌های ایران برداشته شود تا آنها بتوانند دربورس استانبول یا سایر بورس‌های جهان عرضه شوند.
به گفته حسینی مقدم اگر قرار باشد سهام شرکت‌های ایرانی بدون حل چالش‌های پیش رو عرضه شود در آینده با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد بنابر این بورس تهران تلاش خواهد کرد موانع مقرراتی پیش رو را تا پایان سال حل کند.

/ 0 نظر / 68 بازدید