نقدی بر مناظره بورسی شبکه یک سیما

دربرنامه مناظره دیروز شبکه سیما که به مسائل بورس طی ۱۰ ماه اخیر و دلایل کاهش شاخص تعلق داشت، همه نگاه ها معطوف به گذشته بود و راهکاری و پیشنهادی مشخص در تصمیم گیری آینده دولت و توصیه به فعالان ارایه نشد تا فرصتی مغتنم از دست برود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بازار سرمایه کشور از سال گذشته تا همین دو سه هفته پیش با روند نزولی شاخص ها و اکثر متغیرهای اصلی معاملات ، زیان دور از انتظار سرمایه گذاران و خروج سرمایه ها، دست و پنجه نرم می کرد . بعد از بهبود نسبی شرایط و بروز نشانه هایی از برگشت نصف و نیمه بازار در دو هفته اخیر، دیروز برنامه مناظره شبکه سیما به بررسی مهمترین مسائل و عوامل موثر بر بورس و کاهش 10 ماهه شاخص تعلق گرفت .

در این برنامه که با حضور رضا راعی استاد دانشگاه، محمد حسن نژاد نماینده  مجلس، علیرضا عسکری مارانی ،سیدعلی حسینی و بهمن آرمان برگزار شد، مسائل مهمی در رابطه با آسیب های وارده بر بورس و عملکرد مسئولان و مجلس و دولت و اقدامات انجام شده مطرح شد که در نوع خود جالب توجه بود اما با توجه به ترکیب شرکت کنندگان و سوابق و اشراف آنان بر همه جوانب بازار سرمایه و اقتصاد خرد و کلان ، انتظار بیشتری می رفت تا نگاهی هم به آینده و شرایط لازم برای ثبات بازار شود .

چرا که با استفاده از این فرصت و تربیون ملی آن هم به طور زنده ، می شد ضمن بیان عوامل دخیل در روند نزولی شاخص در یک سال اخیر، راه هکارهایی برای  آینده بازار سرمایه و اقدامات لازم مطرح کرد تا مورد توجه دولت و مجلس در تصمیم گیری هایی چون تهیه بودجه 94 قرار گیرد.

اما این برنامه عمدتا" به بیان مواضع و نظرات مربوط به عوامل و رخدادها و تصمیمات گرفته شده در یکی دو سال و حتی چند سال گذشته دولت و مجلس آن هم همراه با حاشیه هایی اختصاص یافت تا عملا" پیشنهاداتی چون چگونگی خروج از روند نزولی بازار و جبران زیان های وارده ، بایسته های تثبیت تصمیم گیری های مسئولان و سیاست گذاران ، نقش بازار سرمایه در برنامه کاهش تورم دولت در سال های آینده، چگونگی مدیریت بازار در صورت حصول نتیجه مثبت مذاکرات هسته ای و ورود سرمایه های داخلی و خارجی و چگونه آماده شدن بازار در صورت عدم حصول نتیجه مذاکرات ، کمک به دولت در اجرای اصل 44 و ادامه واگذاری ها به صورت درست و کارآمد و ... نشد.

متاسفانه این گونه موارد و لزوم توجه به آینده بازار سرمایه و راهکارهای بهتر شدن شرایط ،حتی از سوی حدود 12 نفر نظاره گر این برنامه هم مطرح نشد.هر چند ضرب المثل " گذشته ، چراغ راه آینده است " ، کاربرد بسیار مهمی دارد اما بر هیچ کسی پوشیده نیست که داشتن برنامه و هدف برای آینده هر حوزه ایی بسیار بسیار مهم است.

چرا که از منظر روانشناسی ، افراد در مواجه با مشکلات و حل مسائل دو گونه اند. عده ایی دنبال پاسخ به چرایی مسائل و مشکلات و گروهی هم در تفکر پیدا کردن چاره و راه خروج از وضعیت ناخوشایند و حرکت به سمت بهبود هستند.  دسته اول ممکن است تا مدت ها هم جوابی برای چرایی پیدا نکنند و درجا بزنند اما گروه دوم با مشخص کردن اقدامات بعدی و حرکت برای تکامل، در فرصتی مناسب می توانند به جواب چرایی مشکلات دست یابند تا بعدها مورد استفاده قرار گیرد.

به همین دلیل کاش 5  شرکت کننده حاضر در برنامه مناظره دیروز به جای پرداختن طولانی به چرایی عوامل موثر بر روند 10 ماهه بازار سرمایه ،به طور هماهنگ شده و واحد یا جدا از هم، راهکارها و نقشه هایی را به دولت و مجلس ارایه می کردند تا در کنار ارسال بسته های پیشنهادی مکتوب بورس ها ، مورد توجه مسئولان (آن هم با توجه به نقش افکار عمومی در تصمیم گیری ها) قرار می گرفت.

همچنین کاش حاضرین درکنار بیان دلایل اصلی کاهش قیمت ها و زیان سهامداران، با ترسیم افق بازار در چند سناریو و حالت ، اذهان سرمایه گذاران و دارندگان پس اندازهای خرد و کلان را به درستی راهنمایی می کردند تا در صورت بهبود یا سخت تر شدن شرایط ، چه تصمیماتی گرفته و چه اقداماتی را انجام دهند.

با این همه و در صورت نگاه به نیمه پر لیوان، می توان خوشحال بود و امیدوار که در این برنامه مناظره بخشی از مشکلات و واقعیت های بازار به همراه گلایه های سهامداران از رسانه ملی به طور زنده پخش شد تا شاید ضمن رفع برخی سوء برداشت ها و سوء تفاهم ها، مورد توجه مسئولان در دولت و مجلس قرار گیرد و بازار سرمایه که مسلما" نفش مهمی در مناسبات اقتصادی و کنترل و کاهش تورم دارد، به مسیر عادی و ذاتی خود برگردد.

/ 3 نظر / 43 بازدید
ارسال ايميل انبوه

ارسال ايميل انبوه با قيمت ارزان و بازدهي عالي http://alphagroup20.mihanblog.com/ AlphaGroup20@yahoo.com

ملت بلاگ

با ياري حق تعالي و سپاس از تيم قدرتمند ملت بلاگ و به شکرانه سال اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملي و جهاد مديريتي توانستيم با افتخار سرويسي در خور شأن ملت ايران در جهت هر چه شکوفا شدن فرهنگ غني و بي بديل فارسي زبانان در سراسر دنيا بنا نهيم و به خود مي باليم که ميزبان ملت ايران در امر وبلاگ نويسي هستيم.

ساسان اس ام اس

سلام وب خوب و به روزی داری. امیدوارم همیشه اینجور باشه. آدم یه همچین وبایی رو می بینه از وب خودش ناامید میشه! می تونی وبت رو تو انجمن ما معرفی کنی تا بقیه هم استفاده کنن. من بهت سر زدم اگه شما هم دوست داشتی به سایت ما سر بزن. ممنون www.SasanSMS.ir کامل ترین آرشیو اس ام اس www.SasanSMS.ir/Forum متفاوت‌ترین انجمن سرگرمی و تفریحی فارسی‌زبانان