دلایل رشد شاخص بورس اوراق بهادار

دلایل چهارگانه رشد شاخص بورس و توصیه‌‌ای مهم به سرمایه‌گذاران

معاون سازمان بورس با اعلام اثر ۴ عامل در جهش شاخص و ثبت رکوردهای جدید آن از ورود نقدینگی به بازار سهام خبر داد و به سرمایه‌گذاران توصیه‌ای مهم کرد.


  •  

سیدعلی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس در رابطه با دلایل رکوردشکنی‌های پی‌درپی شاخص بورس که امروز با ورود این متغیر مهم به کانال 28 هزار واحدی تکمیل شد،اظهار داشت:بخشی از نوسان بازار ناشی از ویژگی‌ها و مزیت‌های بازار سرمایه مانند قاعده‌مندی، تحت نظارت بودن و روند صعودی آن در میان و بلند مدت است، به طوری که طی چند سال گذشته و همین مدت اخیر، شاخص بورس و متغیرهای اصلی آن رشد خوبی کرده‌اند.

وی ادامه داد: این در حالی است که وقتی در سایر بازارها تلاطم باشد نگاه‌ها به سمت بورس و بازار سرمایه متوجه می‌شود که از این جهت نشانه مثبتی است.

این مقام مسئول با اشاره به اثر تغییرات نرخ ارز بر شرکت‌های بزرگ بورس خاطرنشان کرد:عامل دوم مربوط به افزایش نرخ ارز است که با راه‌اندازی سامانه معاملاتی ارز و اعلام بانک مرکزی، نرخ برابری ارز با ریال افزایش یافت که قطعا وضعیت سودآوری شرکت‌های بزرگ صادرکننده را برای دست‌اندرکاران بازار تسریع می‌کند.

حسینی ادامه داد: علاوه بر این عرضه‌های برخی شرکت‌های فولادی و پتروشیمی در بورس کالا و اقدام به فروش محصولات با قیمت‌های جدید و همچنین افزایش قیمت 22 درصدی سیمان منجر به انتقال اثر آن بر فروش شرکت‌های حاضر در بورس می‌شود. به همین دلیل سرمایه‌گذاران هم به چنین اتفاقی عکس‌العمل نشان می‌دهند.

وی در واکنش به این سوال که با توجه به رشد بیش از 2100 واحدی شاخص در سال جاری و میانگین بازدهی 8 درصدی سرمایه‌گذاری در بازار سهام آیامی توان باز هم انتظار به رشد شاخص را داشت؟ پاسخ داد:‌ این موضوع نکته درستی است.در سه ماهه دوم سال جاری نسبت قیمت به درآمد بازار(میانگین نسبت P/E ) بسیار کاهش یافت و قیمت سهام اغلب شرکت ها اصطلاحا" به کف رسید و خرید سهام برای سرمایه‌گذاران ریسک پذیر جذاب شد. این جریان هم عامل موثر دیگری برای رشد شاخص است.

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران اوراق بهادار در واکنش به دیگر سوال فارس مبنی بر اینکه آیا با رشد روزهای گذشته قیمت‌ها و شاخص بورس، نقدینگی‌های جدیدی به سمت بازار سهام آمده ؟ توضیح داد: ارزش معاملات دو سه هفته گذشته بازار سهام نشان می‌دهد نقدینگی‌های جدیدی وارد بازار شده که انتظار می‌رود با طولانی‌تر شدن روند صعودی متغیرها، علاوه بر ورود منابع خارج شده از بورس طی ماه‌های گذشته، منابع تازه دیگری از سایر بازار‌ها وارد بورس شود.

 

حسینی در خاتمه به سهامداران مخصوصا" افراد حقیقی تاکید کرد:‌در این شرایط رونق یا به هنگام رکود افراطی بازار به سرمایه‌گذاران توصیه می‌شود با احتیاط عمل کرده و بر روی فضای کلی بازار چه در زمان رکود و چه هنگام رشد حرکت نکنند. همچنین توصیه می‌شود سرمایه‌گذاران بر روی صنایعی سرمایه‌گذاری کنند که از آنها شناخت کافی دارند،چرا که هرچند ممکن است شاخص رشد کند اما اگر سرمایه‌گذاران اشتباه تحلیل و تصمیم‌گیری کنند ممکن است با زیان روبرو شوند.

/ 0 نظر / 7 بازدید