برگزاری جلسه بررسی وضعیت صنعت قند در بورس تهران

برگزاری جلسه بررسی وضعیت صنعت قند در بورس تهران

گروه قندی باید استانداردهای بورس تهران را برای تداوم شرایط پذیرش رعایت کنند.

 در جلسه ای که به همت مدیریت امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران برگزار شد،‌ آخرین وضعیت صنعت قند و شکر در بازار اوراق بهادار با حضور مدیران، سهامداران عمده و صاحبنظران صنعت قند و شکر و مدیران بورس اوراق بهادار تهران ، مورد بررسی قرار گرفت.

در ابتدای این جلسه،‌ حسینی مقدم،‌ مدیر امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران، در گزارشی به وضعیت این صنعت در بازار سرمایه پرداخت. حسینی مقدم با اشاره به حضور شرکت­های قندی در بورس بیان کرد: اولین شرکت قندی در بهمن 1347 و به فاصله یک سال از تاسیس بورس در بازار عرضه شد. وی به ارزش بازار ناچیز این صنعت نیز  اشاره کرد و گفت که در حال حاضر ارزش بازار این صنعت 0.4 درصد از کل بازار است در حالیکه در ابتدای سال 90 تنها 0.2 درصد از بازار به این صنعت اختصاص داشت که این حکایت از رشد بیش از 100 درصدی سهم این صنعت دارد.

مدیر امور ناشران در ادامه به الزامات پذیرش شرکت ها در بورس اشاره کرد و افزود: در حال حاضر سرمایه هیچ یک از شرکت های قندی پذیرفته شده در بورس،‌ حد نصاب لازم را ندارد و شرایط فعلی بازار و اقبال مناسب سرمایه گذاران به این صنعت،‌ شاید مناسب ترین دوره برای افزایش ظرفیت این شرکت ها باشد.

در ادامه این جلسه دکتر حسن قالیباف اصل، مدیرعامل بورس تهران صنعت قند را در بازار سرمایه جزو صنایع قدیمی عنوان کرد گفت: اولین شرکت قندی، پنجمین شرکت پذیرفته شده در بورس است و هم اکنون 14 شرکت قندی در بازار سرمایه است. در سال جاری یک فعل و انفعالات جدید در این صنعت اتفاق افتاده است و هم حجم معاملات امسال نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است.

وی به رشد قیمت سهام گروه قندی اشاره کرد و گفت: رشدی مناسب ارزیابی می شود که آهسته و پیوسته باشد ولی به نظر می رسد یک رشد سریع و زیاد در قیمت سهام این شرکت ها در بورس اتفاق افتاده است.

وی بر نظارت تاکید کرد: اگر نظارت کافی و مدیریت دقیق اعمال نشود، در آینده نزدیک گرفتاری را منجر می شود و در بازار سهام باید یک تناسبی بین وضعیت و عملکرد شرکت ها وجود داشته باشد و شاید وضعیت وعملکرد گروه قندی بهتر شده باشد ولی بازار خیلی جلوتر حرکت می کند و قطعا ارزش های جایگزینی مهم است.

مدیرعامل بورس تهران افزود: صعود قیمت سهام این صنعت که در بازار سرمایه اتفاق می افتد، نشانه ای است که بازار از این صنعت در حال استقبال است و برای شرکت ها مزیتی است تا بتوانند از این فرصت استفاده کنند. سهامدار عمده می تواند وضعیت را بررسی کند و اگر احساس کرد که قیمت ها متناسب نیست دارایی خود را با قیمت مناسب به فروش برساند، چون این فرصت همیشه برای سهامدار عمده فراهم نمی شود.

وی تصریح کرد: شرکت ها به سرمایه در گردش و منابع مالی نیاز دارند و رونق در قیمت سهام این شرکت ها یک فرصت مناسب برای شرکت ها است تا بتوانند در همان موقعیت ها به فکر افزایش سرمایه باشند و اگر طرح توسعه، و یا افزایش ظرفیت دارد، منابع مالی مورد نیاز را از بازار سرمایه فراهم نماید.

گروه قندی به استاندارد های بورس توجه بیشتری داشته باشند.

وی تاکید کرد: گروه قندی استاندارد های بورس را به لحاظ سرمایه  که باید 20 میلیارد تومان باشد رعایت نمی کند و بیشترین سرمایه در شرکت های قندی پس از افزایش حدود 10 میلیارد تومان است که نصف استانداردهای بورس می باشد.

وی ادامه داد: استقبال بازار فرصتی را فراهم کرده است که این صنعت خود را به استانداردها برسانند و سهام شناور را هم که پایین است به میزان تعهد خود در بورس برساند. در ضمن سهامدار عمده که عمر خود را در این صنعت گذاشته و کارآفرین است پس از افزایش سرمایه می تواند دوباره صنعت ایجاد نماید.

مدیرعامل بورس تهران گفت: رشد و کاهش قیمت در بازار سرمایه برای شرکت منافعی را به همراه دارد و شرکت ها باید در مورد افزایش قیمت ها حساس باشند و اگر قیمت ها منحرف شده باشد، باید شفاف سازی نمایند و در مواقعی سهامدار عمده عرضه هایی را را انجام دهند.

 حجم معاملات و نقدشوندگی در صنعت قند باید افزایش یابد

قالیباف اصل به قیمت ها اشاره کرد و گفت: با قیمت ها مشکل نداریم و قیمت سهام را عرضه و تقاضا بازار تعیین می کند و بورس به دنبال سرکوب و کاهش قیمت سهام نیست، و تمایل دارد حجم معاملات و نقدشوندگی در صنعت قند افزایش یابد ولی باید به انصاف هم توجه شود و اگر سود وجود دارد باید سهامدارانی که چند سال در کنار این صنعت بوده است، سود ببرد نه اینکه پس از فروش شرکت اطلاعاتی ارایه نماید که  روند قیمت سهام تغییر پیدا کند و این سهامداران جا بمانند وبا توجه به اینکه اکثر نمره های اطلاع رسانی در گروه قندی پایین است، باید شفافیت را ارتقاء دهیم که سطح انصاف بالا رود.

سخنگوی بورس تاکید کرد: در جایگاه کارشناس و تحلیلگر باید  قضاوت و تحلیل بی طرفانه، با احتیاط و دقت همراه باشد. زیرا سود یکدفعه با سود مداوم تفاوت دارد و باید اجازه داد که بازار اطلاعات را دریافت کند واگر در بازار سرمایه این احساس ایجاد شود که بازار از دایره انصاف خارج نشده ،همه راضی خواهند بود.

عدم ارایه اطلاعات جدید مسولیت شرعی به دنبال دارد

وی بر هدف بورس مبنی بر شفاف سازی تاکید کرد و گفت: بورس بر شفاف سازی شرکت ها اصرار دارد تا شایعه ها بر بازار سرمایه حاکم نباشد. گروه قندی باید نمره اطلاع رسانی خود را که در حداقل قرار دارد به سطح استاندارد بورس ارتقاء دهد. اطلاعات دقیق و به موقع ارایه کند تا بازار سرمایه بتواند تصمیم درست را اتخاذ کند، و اگر  اطلاعات جدید در شرکت باشد و مدیری آن را ارایه نکند، شرعا مسوول است و البته تاکنون تخلفی دیده نشده است.

قالیباف اصل: به دستکاری قیمت توجه کرد و افزود: مدیران شرکت های قندی به قیمت ها توجه کنند زیرا قیمت سهام شرکت های بزرگ را نمی شود دستکاری کرد؛ ولی دستکاری در قیمت سهام شرکت های کوچک می تواند اتفاق بیفتد و مدیران  باید حساس باشند و اگر جایی نیاز بود با شفاف سازی به کشف قیمت کمک کرد حتما این مهم را انجام دهند.

قالیباف اصل به تجدید ارزیابی دارایی ها اشاره کرد و اظهار داشت: باید توجه داشت که با تجدید ارزیابی دارایی ها نقدینگی وارد شرکت نمی شود، ولی با وضعیت فعلی قیمت سهام و با داشتن یک برنامه مدون و منظم، با گرفتن مجوز افزایش سرمایه و اعمال آن، پول وارد شرکت می شود و می توان به بازار اجازه داد تا نظام مند حرکت کند و گروهی به خاطر کوچک بودن شرکت ها موفق نشوند با قیمت ها بازی کنند.

دستورالعمل افشای اطلاعات تکالیفی برای ناشران مشخص کرده است

قالیباف اصل گفت: در دستورالعمل افشای اطلاعات تکالیفی برای ناشران مشخص شده است که اطلاعات دوره ای و بودجه با باه بازار منعکس کند، ضمن اینکه اگر اطلاعات با اهمیتی در شرکت وجود دارد که روی قیمت اثر می گذارد این مسولیت ناشر است که این اطلاعات را به بازار اعلام کند.

وی ادامه داد: بحث تکلیف مقرراتی و هم وضعیتی که در بازار وجود دارد الزام می کند که اطلاعات جدید به بازار اعلام شود و اگر در بازارسرمایه ابهام وجود دارد با اطلاعیه شفاف سازی آن ابهام برطرف شود و همکاران سازمان بورس هم از طریق سایت کدال آن را اعلام می کنند.

شفاف سازی شرط تدوام پذیرش در بورس

مدیرعامل بورس شفاف سازی را شرط تدوام پذیرش در بورس عنوان کرد و افزود: براساس دستورالعمل پذیرش یکسری حداقل ها و استاندارد ها برای تداوم پذیرش شرکت ها در بورس داریم، مانند میزان سهام شناور، حداقل سرمایه، نسبت حقوق صاحبان سرمایه نسبت به دارایی و مواردی که استاندارد هایی که رعایت نمی شود و به راحتی قابل رفع است، مانند سهام شناور که سهامدار عمده هم تعهد داده که سهام شناور بازار را عرضه کند و سهامداران عمده حتما باید این برنامه را داشته باشند و ناشر هم باید از سهامدار عمده عرضه سهام را براساس دستورالعمل پذیرش درخواست کند

مدیرعامل بورس تهران خاطرنشان کرد: از همکاران در بورس تهران می خواهم که مواردی که باید شرکت­های قندی خودشان را با قوانین بورس تطبیق دهند به این شرکت­ها به­صورت کتبی اعلام کنند.

شرکت های قندی جواب نامه بورس مبنی بر اعمال افزایش سرمایه را بدهند

وی در پایان به طبقه­بندی شرکت­ها اشاره کرد و گفت: اردیبهشت ماه هرسال بر اساس اطلاعات سال قبل شرکت­ها دوباره طبقه بندی می­شوند و هیات پذیرش در مورد تداوم پذیرش یا لغو پذیرش تصمیم­گیری می­کند. و شرکت های  قندی فعال در بورس براساس نامه ای که از شرکت بورس دریافت می کنند باید یک برنامه برای افزایش سرمایه شرکت اعلام کنند که روی طبقه بندی شرکت ها حتما تاثیر می گذارد.

عدم شفافیت تخلف است

دکتر سنگینیان معاون ناشران و امور اعضای بورس در ادامه این جلسه افزود: بورس تهران مخالف افزایش قیمت و یا افزایش حجم معاملات صنعت قند و شکر نیست؛ بلکه رشد قیمت های این گروه تند و سریع به نظر می رسد.

وی افزود: سهامداران حقیقی که در بازار صنعت قند هستند به راحتی سهام را می فروشند و امکان دارد وضعیت چند سال گذشته که صنعت قند مورد استقبال نبود تکرار شود. بنابراین می خواهیم به نتیجه برسیم که آیا چند سال بعد هم شرکت های قندی با سود آوری مواجه هستند یا خیر.

معاون ناشران و اموراعضای بورس تهران بر شفاف سازی شرکت ها تاکید کرد و گفت: شرکت ها توضیح دهند که آیا روند کنونی ادامه دار خواهد بود؟ و به همین منظور شفاف سازی بیشتری انجام دهند و اگر پیش بینی سود شرکت دقیقا به بازار سرمایه منعکس نگردد منجر به بی اعتمادی سهامداران به این صنعت می شود.

سنگینیان هم در تایید مطالب مدیرعامل بورس تهران گفت: اگر به معاملات سهام شرکت های قندی توجه کنیم کسانی را می بینیم که در حال نوسانگیری هستند، حتی افرادی که ماهیت حقوقی دارند و مشتری و درآمد بادوام محسوب نمی شوند.

در این جلسه کارشناسان مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار به بیان نقطه نظرات خود پرداختند و اعلام کردند که آمادگی دارند با شرکت ها در اطلاع رسانی بهتر همکاری بیشتری داشته باشند.

در ادامه این جلسه صاحبنظران و سهامداران عمده شرکت های قندی نیز، به آخرین وضعیت ‌صنعت قند و‌ چالش های این صنعت پرداختند.

 

                                  

/ 0 نظر / 9 بازدید