تکذیب شایعه انتقال 14 شرکت قندی و دلایل لغو پذیرش 16 شرکت بورسی

در گفت‌وگوی فارس با مدیرامور ناشران بورس اعلام شد
تکذیب شایعه انتقال 14 شرکت قندی و دلایل لغو پذیرش 16 شرکت بورسی

خبرگزاری فارس: مدیر امور ناشران شرکت بورس با تکذیب شایعه انتقال 14 شرکت قندی به بازار پایه فرابورس، دلایل لغو پذیرش 16 شرکت بورسی را اعلام و از بررسی پرونده 4 شرکت دیگر خبر داد.

 

همزمان با لغو پذیرش و انتقال 16 شرکت از 20 شرکت بورسی به بازار پایه فرابورس از اول مهر (پیام ،آزمایش، پلاستیک شاهین، پلاستیران، بسته بندی پارس، کارتن مشهد، هنکل پاک وش، روغن نباتی ناب،کیوان،کارخانجات کابل سازی ایران،قند تربت جام،شیشه قزوین، صنایع بسته بندی ایران، لوله و تجهیزات سدید و کارخانجات مخابراتی ایران ، شایعاتی در باره انتقال 14 شرکت قندی به فرابورس هم مطرح شد که با کاهش قیمت سهام این گروه در روزهای گذشته همراه بود.

از سوی دیگر وضعیت 4 شرکت دیگر مشمول انتقال به فرابورس هنوز مشخص نشده و در حال رسیدگی توسط هیئت پذیرش و سازمان بورس است. علاوه بر این در حالی با لغو پذیرش 16 شرکت فوق از تعداد شرکت های بورسی باز هم کاسته شد که سهامداران و کارگزاران به دنبال دلیل یا دلایل این اقدام بورس بودند.

این درحالی است که بررسی ها هم نشان می دهند درمجموع 63 هزار و 217 سهامدار مالک حقیقی و حقوقی 16 شرکت فوق هستند.

این مسائل موجب شد تا خبرنگار اقتصادی فارس در گفت وگوی تفصیلی با روح ا... حسینی مقدم مدیر امور ناشران شرکت بورس، به دنبال پاسخی برای موارد یاد شده و شفاف سازی باشد تا افکار عمومی بازار سرمایه از چند و چون آخرین تحولات بازار سهام بیش از گذشته مطلع شود.

این گفت وگو را در ادامه می خوانید:

*تکذیب شایعه لغو پذیرش 14 شرکت قندی

فارس: با اعلام لغو پذیرش 16 شرکت بورسی تقریبا" فراموش شده مخصوصا" پیام و آزمایش و انتقال آنها به بازار پایه فرابورس، سهام شرکت های قندی که این هفته ها با نوسان متعدد مواجه هستند با صف فروش و کاهش قیمت داد وستد شدند. چون شایعه شد 14 شرکت قندی هم به فرابورس منتقل خواهند شد. آیا این شایعه صحت دارد؟

حسینی مقدم:خیر. مسئولان بورس و هیئت پذیرش فعلا" هیچ برنامه ای برای لغو پذیرش شرکت های قندی ندارند. چون هیچ کدام از این شرکت ها زیان ده نیستند.

فارس: پس فعلا" خبری از جابجایی شرکت های قندی آن هم با توجه به سرمایه کم آنها نیست.

حسینی مقدم: نه ولی طی ماه های گذشته جلساتی با مدیران شرکت های قندی برگزار کرده و از آنها خواسته ایم الزامات و شرایط پذیرش و تداوم حضور در بورس را رعایت کنند. خوشبختانه مدیران شرکت ها هم همکاری مناسبی داشته و پیگیر ارتقاء وضعیت خود در بورس هستند.

*دلایل لغو پذیرش 16 شرکت /چرا پیام و آزمایش هم رفتند؟

فارس: دلیل یا دلایل لغو پذیرش 16 شرکت دیگر از بورس و انتقال به بازار پایه فرابورس چه بود؟

حسینی مقدم: همه 16 شرکت علاوه براینکه دارای زیان انباشته بودند، برای سال جاری هم نتوانسته بودند به سود برسند. از طرف دیگر این شرکت ها اطلاع رسانی بسیار ضعیفی در مورد ارایه گزارش ها به سازمان و بورس و بازار داشتند. اما لغو پذیرش شرکت ها به این راحتی انجام نمی شود.

ما از دی سال گذشته جلسات متعددی با مدیران شرکت های این چنینی داشتیم تا مشخص شود آیا امکان تطبیق خود با دستورالعمل پذیرش را دارند یا باید به بازار پایه فرابورس منتقل شوند. بعد از بررسی های لازم مشخص شد متاسفانه هیچ کدام از 16 شرکت دارای برنامه اقناع کننده ای برای ادامه حضور در بورس ندارند.

با این همه این پایان راه شرکت های لغو پذیرش شده از بورس نیست. درصورتی که شرایط هر کدام از شرکت ها در آینده بهبود یابد، از امکان بازگشت به بورس برخوردارند.

: ولی سهامداران این شرکت ها و سایر شرکت های منتقل شده ، باید از طریق بازار پایه فرابورس اقدام به معامله سهام کنند.

حسینی مقدم: بله شاید هم برای سهامداران بهتر هم باشد. چون به دلیل استانداردها و رعایت ها شرایط پذیرش شرکت ها در بورس، گاه نماد معاملاتی شرکتی برای مدتی بسته می ماند اما این شرایط در بازار فرابورس فرق می کند و اکثر شرکت ها از رتبه نقدشوندگی مناسبی هم برخودار بوده و نمادشان سریعتر باز می شود تا زمینه داد و ستد سهام مهیا شود. به نطرم این موضوع یک مزیت برای فرابورس و شرکت های حاضر در آن است.

هدف این است شرکت هایی در بورس باشند که از اطلاع رسانی و سودآوری مناسب و درجه نقد شوندگی مطلوبی برخوردار بوده و در آینده به وضعیتی برسند که حداقل ریسک را داشته باشند.

فارس: در میان این 16 شرکت ، دو شرکت پیام و آزمایش به دلیل تعداد زیاد سهامداران ( 11 هزار 600 و 8 هزار و 481 نفر) و کارکنان و همچنین مسائل قبل از توقف نماد و موضوع مدیریت شان از اهمیت بیشتری برخوردار بودند. آیا امکان تداوم حضور این دو شرکت در بورس و بازگشایی نمادشان وجود نداشت؟

حسینی مقدم: واقعیت این است که به رغم توقف نماد این دوشرکت از سال 87 به ادامه حضورشان در بورس امیدوار بودیم و جلسات متعددی هم با مدیران کنونی و اعضاء هیئت مدیره هم برگزار کردیم اما وضعیت مالی و گزارش های ارسالی آنها مناسب و کامل و اقناع کننده نبود.

ما هم باید مفاد دستور العمل پذیرش را مدنظر قرار داده و به آن عمل می کردیم. از طرف دیگر آینده این دو شرکت و همه شرکت های بورسی هم مهم است و باید شرایط داد و ستد سهام برایشان فراهم شود که با انتقال به بازار پایه فرابورس، حداقل سهام آنها معامله می شود.

فارس: سرمایه اسمی و ارزش روز ( تعداد سهام هر شرکت ضربدر آخرین قیمت هر سهم) 16 شرکت لغو پذیرش شده چقدر بود؟

حسینی مقدم:سرمایه اسمی این شرکت ها تا پایان سال گذشته 111 میلیارد تومان و ارزش روز بازار سهام آنها به دلیل زیان ده بودن و قیمت کمتر از 100 تومانی هرسهم حدود 130 میلیارد تومان بود. بنابراین سرمایه و ارزش روز 16 شرکت معادل یک و دو دهم سرمایه اسمی و ارزش روز همه شرکت های بورسی است.

*4 شرکت دیگر کدام بودند و چه سرنوشتی دارند؟

 پیش از این اعلام شده بود 20 شرکت در نوبت انتقال به بازار پایه فرابورس قرار دارند اما برای 16 شرکت چنین تصمیمی گرفته شد. آن 4 شرکت دیگر کدام بودند و چه سرنوشتی دارند؟

حسینی مقدم: درست است. این شرکت شامل نیروی زنگان، لوازم خانگی پارس، آلومتک و ایتالران هستند که طبق روال موجود نسبت به رای صادره هئیت پذیرش اعتراض کرده و خواهان بررسی مجدد وضعیت خود شده اند. به همین دلیل در حالی نماد معاملاتی این شرکت ها بسته است که پرونده شان توسط مسئولان بررسی دقیق می شود تا درصورت مطلوب بودن شرایط، در بورس اوراق بهادار حضور داشته باشند. در غیر این صورت این شرکت ها هم به بازار پایه فرابورس منتقل می شوند.

فارس: زمان اعلام نتایج این شرکت ها چه وقت خواهد بود؟

حسینی مقدم: هنوز معلوم نیست اما سعی براین است که هر چه زودتر تکلیف این 4 شرکت هم مشخص شود.

*کاهش شرکت های بورسی به 325 

 با توجه به لغو پذیرش این 16 شرکت و 4 شرکت دیگر در ماه های گذشته، شرکت های بورسی به چه تعداد رسیدند؟

حسینی مقدم: با احتساب این شرکت ها که همگی بازار دومی بودند و عرضه اولیه سهام دو شرکت پالایشگاه بندرعباس و بیمه ملت، آخرین ترکیب شرکت های بورسی به 325 شرکت رسید. از این تعداد 120 شرکت بازار اولی (64 شرکت تابلوی اصلی و 56 شرکت تابلوی فرعی) و 205 شرکت بازار دومی هستند.

گفت وگو از علی رضایی زاده

/ 0 نظر / 8 بازدید