افزایش ساعات معاملاتی در بورس تهران و مزایای آن

با توجه به سرعت جهانی شدن بورس‌ها و رشد معاملات، افزایش ساعات کاری طی سال‌های اخیر امری معمول شده است و صنعت اوراق بهادار بین‌المللی در حال حرکت به سوی افزایش ساعات یا نشست معاملاتی است.

بررسی­ها نشان می­دهد که افزایش ساعت معاملاتی در بلندمدت به سرمایه‌گذاران فرصت بیش‌تری برای تحلیل بازار خواهد داد و علاوه بر افزایش کارایی مظنه‌ها و بازار، حجم معاملات در بورس‌ را افزایش می­دهد. فراهم شدن فرصت بیش‌تر برای تحلیل بازار و امکان انتشار اطلاعات مؤثر بر قیمت از سوی ناشران، موجب کاهش نوسان بازار، کوچک‌تر شدن فاصله بین قیمت‌های پیشنهادی خرید و فروش، افزایش عمق مظنه‌ها و سفارش‌ها می‌شود. علاوه بر این، امکان استفاده از جلسه‌ی معاملاتی عصر به سرمایه‌گذارانی که طی جلسه‌ی معاملاتی صبح فرصت پیگیری و انجام معاملات را نداشتند، فراهم می‌کند.

از دیگر مزایای افزایش ساعت معاملاتی آن است که فرصت بیش‌تری به سرمایه‌گذاران برای مدیریت ریسک و متعادل کردن سبد دارایی‌شان در واکنش به اطلاعات بازار خواهد داد. این در حالی‌است که در صورت عدم وجود جلسات معاملاتی مختلف طی یک روز کاری و یا وجود ساعات معاملاتی محدود، سرمایه‌گذاران باید منتظر جلسه معاملاتی آینده باشند.

از طرفی امکان اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی بیشتر از سوی ناشران اوراق بهادار طی یک روز کاری فراهم می‌شود که این مسأله خود موجب کاراتر شدن بازار خواهد شد.

حتی زمانی‌که معاملات طی یک روزکاری، در جلسه معاملاتی صبح و عصر برگزار می‌شود امکان انتشار اخبار و اطلاعیه‌ها توسط شرکت‌های پذیرفته شده قبل از شروع جلسه معاملاتی بعدازظهر وجود دارد.

هم‌چنین افزایش ساعات معاملات، را برای سرمایه‌گذاران خردی که در ساعات معمول کاری کمتر می‌توانند معامله کنند، انجام معامله را ممکن می‌سازد.

این در حالیست­که بسیاری از بورس‌ها نیز با توجه به ریسک از دست دادن تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران در مواجهه با انتخاب‌های مختلف سرمایه‌گذاری افزایش ساعات یا جلسه معاملاتی را در دستور کار خود قرار داده‌اند. برخی از بورس‌ها نیز با توجه به ابزارهای جدید و براساس نیازهای بازار به تجدیدنظر در ساعات معاملاتی مبادرت می‌ورزند.

بازارهای مهم ایالات متحده نظیر بورس نیویورک، نزدک و بورس آمریکا (امکس) طی سال‌های اخیر  ساعات کاری خود را افزایش دادند. چندین بورس سهام و ابزار مشتق در آسیا نیز در حال افزایش ساعات معاملاتی‌ خود به‌صورت مرحله‌ای هستند. بورس سهام و بورس ابزار مشتق‌ تایوان ساعات معاملاتی‌ خود را به‌میزان یک ساعت و 45 دقیقه افزایش داده‌اند. از 22 می سال 2000 بورس کره 1 ساعت از ساعت ناهار را حذف کرده است و افزایش ساعات معاملاتی‌اش به‌میزان یک ساعت تا نزدیک به ساعت 4 به وقت محلی را اعمال کرده است. بازار سهام توکیو جلسه‌ی معاملاتی شبانگاهی خود را از ساعت 20:30 الی 23:30 به‌وقت محلی با هدف افزایش معاملات سهام از طریق اینترنت توسط سهامداران خرد راه‌اندازی کرده است. هم‌چنین بورس شانگهای و شن‌زن در حال راه‌اندازی جلسه‌ی معاملاتی شبانگاهی هستند.

بررسی صورت گرفته میان بورس­های منتخب نظیر بورس قاهره، استانبول، کراچی، زاگرب، اوکراین، عربستان و مسقط حکایت از آن دارد که بورس تهران با تعداد شرکت­های پذیرفته شده، ابزارهای مالی و تعطیلات رسمی بیشتر (21 روز غیر از پنج­شنبه و جمعه)، ساعت معاملاتی کمتری نسبت به بورس­های اشاره شده دارد.

هر چند پیش‌بینی می‌شود که حجم معاملات در ابتدای دوره افزایش ساعات معاملات، متوسط باشد، اما با وجود این در بلندمدت سرمایه‌گذاران فرصت بیشتری برای تحلیل بازار خواهند داشت و احتمالاً حجم معاملات را افزایش خواهد داد.

از طرفی در فصل دوم، ماده 2 و 3، دستورالعمل نحوه انجام معاملات در بورس تهران (مصوب 13/9/89) به هیات مدیره بورس اوراق بهادار تهران امکان افزایش ساعت یا تعداد جلسات معاملاتی را در صورت وجود امکانات فنی و مهیا بودن شرایط تسویه داده شده است.

به ­طور خلاصه، بدلایل زیر ضرورت افزایش ساعت معاملاتی و همچنین معرفی جلسات معاملاتی جدید برای بورس تهران احساس می­شود.

1-    بهره­ گیری از مزایای افزایش زمان معاملات (افزایش نقدشوندگی)؛

2-    ساعات فعالیت سایر بازارهای رقیب؛

3-    ابزارهایی که به بازار معرفی شده یا می­شوند؛

4-    فرصت محدود برای اطلاع­ رسانی شرکت­ها و انتشار اخبار؛

5-    بهره­ گیری از امکان ارایه شده توسط "دستورالعمل نحوه انجام معاملات" برای افزایش درآمدِ شرکت (رشد حجم معاملات).

 

/ 0 نظر / 12 بازدید