پیش بینی از وضعیت آینده بورس

گروه بورس- روند معکوس بورس در روزهای اول هفته جاری در شرایطی رقم می‌خورد که دیروز نیز شاخص اگرچه به کانال 71 هزار واحد رسیده بود، اما توانست بخشی از کاهش خود را جبران کرده و به کانال 72 هزار برگردد.


با این وصف، نظرسنجی شرکت کارگزاری تدبیرگران فردا از فعالان بورسی حکایت از آن دارد که 61 درصد از شرکت‌کنندگان به روندی متعادل از بازار در هفته جاری معتقدند و 36 درصد نیز می‌گویند بازار تا آخر هفته مثبت خواهد بود. با این وضع اما روند بازار حکایت از آن دارد که روند کنونی متعادل با میل به کاهش است.


طی هفته گذشته کارشناسان پیش‌بینی وضعیتی مثبت را از بازار داشتند ولی گزارش‌های 6 ماهه نه چندان دلچسب گروه پالایشگاهی  پیش‌بینی روند بازار را در این هفته تغییر داده است. در این میان برخی موضوعات از جمله افزایش قیمت خودرو و عدم تخصیص ارز مرجع به گروه‌های خودرویی به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت، احتمال افزایش نرخ سود بانکی در آینده نزدیک، افزایش احتمالی نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و مواردی در سایر حوزه‌ها بر صنایع گوناگون تاثیرات متفاوتی از خود بر جای گذاشتند.
86 درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی این هفته معتقدند قیمت خوراک پتروشیمی‌ها افزایش خواهد یافت. قرار است نرخ خوراک پتروشیمی‌های گازی به 13 سنت افزایش یابد اما مشخص نیست این اتفاق از سال جاری رخ خواهد داد یا به سال آینده موکول می‌شود. این مساله بر سهام پتروشیمی‌هایی که گاز مصرف می‌کنند اثر محسوسی خواهد داشت.


اما در بخش دیگر این نظرسنجی وضعیت کلی شاخص در میان مدت و در فاصله یک ماهه آینده مورد بررسی قرار گرفته که 56 درصد شرکت‌کنندگان معتقدند ظرف مدت یک ماه آینده بازار با وضعیت مثبتی روبه‌رو‌ می‌شود. این در حالی است که ارزیابی 39 درصد، منفی است. با این حال در مقایسه با دو هفته گذشته از خوش‌بینی بازار در این زمینه کاسته شده است. هنوز احتمال اتخاذ سیاست‌های حمایتی دولت از بخش تولید می‌تواند زمینه‌های رشد بازار را فراهم سازد؛ اگرچه برخی مشکلات در این زمینه وجود دارند.
در این میان یکی از بخش‌های جذاب این نظرسنجی از دید معامله‌گران بازار، صنایع پیشنهادی کارشناسان است که در این هفته نیز مشابه هفته قبل، صنایع پتروشیمی، بانکی و پالایشگاهی همچنان در صدر قرار دارند. افزایش سرمایه در گروه بانکی‌ها و کم ریسک بودن این صنعت از دلایل استقبال از این صنایع هستند. همچنین سنگ‌آهنی‌ها، فلزات اساسی و معدنی‌ها نیز از جمله صنایع پیشنهادی این هفته هستند. در مورد سهام پیشنهادی در بازه یک ماهه، وتجارت، شبندر، شیراز، تاپیکو، ومعادن، وسینا و... بیشترین آرای مشارکت‌کنندگان را از آن خود کرده و سهام برتر محسوب شدند. همچنین 38 درصد، شبندر، 21 درصد فارس، 11 درصد تاپیکو و 9 درصد اخابر را به عنوان سهام پیشرو معرفی کردند.


نظرسنجی شرکت کارگزاری تدبیرگران فردا با مشارکت 46 عضو متشکل از شرکت‌های سرمایه‌گذاری، مشاوره، صندوق‌ها و کارگزاری‌ها هر هفته برگزار می‌شود و بررسی موضوعات مهم بازار را در دستور کار قرار می‌دهد.

/ 0 نظر / 38 بازدید