دلایل رشد شاخص بورس اوراق بهادر -2

در ادامه روند صعودی متغیرهای اصلی معاملات، امروز شاخص بورس با افزایش 788 واحد دیگر به 36 هزار و 829 واحد رسید که نسبت به ابتدای سال جاری بیش از 42 درصد افزایش یافته است.

*جزئیات افزایش 42درصدی شاخص

وی ادامه داد: از این ۴۲ درصد حدود 15 درصد به خاطر سود نقدی مجامع شرکت ها و 27 درصد دیگر ناشی از افزایش قیمت سهام شرکت‌ها است. در برابر سود محقق شده 22 هزار میلیارد تومانی سال گذشته شرکت‌ها هم پیش‌بینی سود شرکت‌های بورسی طی سال جاری به بیش از 27.5 هزار میلیارد تومان رسیده که نشان از رشد 25 درصدی دارد.

وی افرود: بنابراین در برابر افزایش 27 درصدی قیمت سهام شرکت‌ها، سود شرکت‌ها هم 25 درصد رشد کرده که از عدم نگرانی برای رشد شاخص و متغیرهای اصلی معاملات نشان دارد.

حتی اگر از لحاظ متغیر نسبت قیمت به درآمد بازار (P/E) سنجیده شود مشخص می‌شود، این نسبت هم چندان رشدی نسبت به اول سال نکرده و حدود 6 مرتبه است.

*ترکیب خریداران حقوقی و حقیقی

این مقام مسئول در واکنش به این سؤال فارس که طی سال جاری ترکیب حضور سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی به چه شکلی بوده، توضیح داد: طبق آخرین بررسی‌های به عمل آمده تا اواخر آذرماه حدود 57 درصد از افراد حقوقی و 43 درصد از سهامداران حقیقی در سمت خرید بودند که نشان از رونق بازار و افزایش حجم معاملات دارد.

قالیباف اصل افزود: این درحالی است که بازارهای دیگر مانند ارز و طلا بار دیگر نشان دادند، ماندگار نیستند و رشد آنها باعث افزایش تورم می‌شود، اما بازار سرمایه به علت بهبود بهره‌وری و رشد سودآوری شرکت‌ها و همچنین صرفه‌جویی در کنترل قیمت‌ها موجب کاهش تورم می‌شود.

*توصیه مهم به مردم/حضور در بورس فقط و فقط با سرمایه

وی با بیان اینکه حبابی بودن یا نبودن بازار سهام مقوله‌ای کارشناسی شده است و نمی‌توان به راحتی در این مورد حرف زد، به سرمایه‌گذاران حقیقی توصیه هایی کرد و گفت:در این شرایط همه سرمایه گذاران مخصوصا" افراد حقیقی حتما قبل از اقدام به خرید سهام آخرین وضعیت بازار، صنایع و شرکت‌ها را تحلیل کرده و بر اساس مطالعات و بررسی‌های همه جانبه تصمیم‌گیری کنند. چرا که شاخص بورس در مقایسه با آخر مرداد حدود 50 درصد افزایش یافته که این رشد به معنای سخت‌تر شدن انتخاب برای سرمایه‌گذاران است.

سخنگوی شرکت بورس تأکید کرد: مهمترین نکته‌ای که برای سرمایه‌گذاران حقیقی وجود دارد این است که با پرهیز از هرگونه هیجان فقط و فقط سرمایه‌های مازاد خود را وارد بازار سهام کنند. چون یکی از خصایص اصلی این بازار نوسان‌دار بودن آن و عدم قطعیت است. بنابراین به مردم عادی توصیه اکید می‌شود، از آوردن هرگونه سرمایه ناشی از فروش دارایی پرهیز کنند.

*توصیه به ناشران وسهامداران عمده

وی ادامه داد: به ناشران و سهامداران عمده شرکت ها هم توصیه می‌شود، از این موقعیت بهترین استفاده را کرده و نسبت به عرضه سهام شرکت‌ها و افزایش نقد شوندگی و همچنین تأمین مالی پروژه‌ها از طریق اعمال افزایش سرمایه اقدام کنند. چون در شرایط رونق بازار می‌توان به راحتی برای پروژه‌های در دست اجرا یا مد نظر تأمین مالی کرد.

*عرضه اولیه سهام هلدینگ خلیج فارس در اولین فرصت

قالیباف اصل در واکنش به دیگر سؤال فارس مبنی براینکه با توجه به افزایش عطش خریداران به خرید و تقویت روز به روز طرف تقاضا چه برنامه‌ای برای عرضه اولیه شرکت‌ها وجود دارد؟ پاسخ داد: یکی از برنامه‌های اصلی بورس و فرابورس پذیرش شرکت‌های جدید و عرضه اولیه آنها است، اما شرکت‌ها برای ورود به بازار بایددستور‌العمل‌‌های مربوطه را رعایت کنند که برخی شرکت‌ها از چنین امکانی برخوردار نیستند.

وی ادامه داد: با توجه به مصوبه اخیر هیئت واگذاری مبنی بر خصوصی شدن هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با همان 15 شرکت، پیگیری‌ها برای نهایی کردن آن از طریق تکمیل و به روز رسانی اطلاعات و امیدنامه ادامه دارد و طی یکی دو جلسه آینده هیئت پذیرش در مورد آن تصمیم‌گیری می‌شود، تا در اولین فرصت سهام این شرکت بزرگ وارد بورس شود.

*نیاز به تحلیل بازار و شرکت ها به رغم رشد متغیرها

وی در پایان گفت: با این همه درست است که حجم معاملات بازار سهام و شاخص‌ها و قیمت‌ها افزایش یافته اما با در نظر گرفتن رشد سود شرکت‌ها جای نگرانی نیست. با این حال از سرمایه‌گذاران انتظار می‌رود، حتما و حتما با تحلیل و مطالعه تصمیم‌گیری کنند.

/ 0 نظر / 10 بازدید