۱۰ فرمان عسکری مارانی برای نجات بورس

برای نجات بورس و خروج از شرایط سخت کنونی دولت و سایر مراجع تصمیم گیر باید حداقل ۱۰ اقدام را انجام دهند.
 

 

علیرضا عسکری مارانی در گفت و گو با پایگاه خبری بورس پرس، در واکنش به این سئوال که با توجه به شرایط بسیار سخت بازار و تشدید روند نزولی قیمت ها و شاخص ها، چه رویدادها و اقداماتی می تواند باعث بهبود نسبی بازار شود؟ پاسخ داد: واقعیت این است که بازار سرمایه متاثر از وضعیت و رویدادهای درونی است تا بیرونی. بنابراین به نظرم حداقل 10 اقدام و رویداد می تواند موجب نجات بازار سرمایه شود.

وی ادامه داد: اولین اقدام این است که دولتی ها باید در بخش واقعی اقتصاد درست فکر کنند و به مواردی چون سیاست های مالیاتی ، تعرفه واردات، نرخ سود بانکی، مالیات شرکت ها نسبت به سود سپرده، برنامه های تشویقی، واگذاری معادن و سایر امکانات مانند دوران اجرای اصل 44 نگاه منطقی و متعادلی داشته باشند.

وی افزود: دومین قدم هم خروج تمامی نمایندگان دولت از هیئت مدیره شرکت های بورسی و فرابورسی و ایجاد ممنوعیت محکم و پایدار برای ورود مستقیم و غیر مستقیم در تصمیم گیری ها و مدیریت ها است. سومین حرکت هم متوقف کردن حداقل سه ماهه فروش قهری و سهام در وثیقه شرکت ها توسط بانک ها است.

این کارشناس ارشد بازارهای مالی و پولی چهارم اقدام مهم دولت را ایجاد ثبات و شفافیت حداکثری در تصمیم گیری ها دانست و گفت: در این صورت می توان برای دوره بلندمدت 3 تا 5 ساله نسبت قیمت به درامد معقولی را برای سهام شرکت ها درنظر گرفت تا فعالان در فضای روشن تری تصمیم گیری کنند.

عسکری مارانی خاطر نشان کرد: در کنار این موارد باید ریاضت اقتصادی در همه زمینه های عمومی ، دولتی و خصوصی در نظر گرفته شده و برای سال آینده به هیچ وجهی امکان افزایش هزینه ها از جمله افزایش دستمزد در هیچ بنگاهی و نهادی وجود نداشته باشد. ششمین اقدام دولت هم توقف واگذاری های سازمان خصوصی سازی به مدت دو سال و استهمال بدون سود حداقل یک ساله اقساط واگذاری های انجام شده است.

وی هفتمین اقدام را عدم ورود شرکت های سرمایه گذاری به بازار اولیه تا زمان استحکام کامل بازار ثانویه دانست و گفت: سازمان بورس در این مورد می تواند با شرکت هایی که خارج از بودجه اعلامی حرکت می کنند ، برخورد جدی کند.

مدیرعامل سرمایه گذاری ملی ایران اجرای انضباط مالی، تسهیل در ثبت صورت جلسات شرکت ها و عدم استفاده از قوانین و مقرراتی که در دروان رونق تهیه شده را هشتمین اقدام لازم از سوی دولت معرفی کرد در رابطه با نهمین برنامه لازم برای بهبود شرایط بازار سرمایه تاکید کرد: شرکت هایی که قیمت سهام آنها به کمتر از 100 تومان قیمت اسمی رسیده نشان از عدم توجیه اقتصادی صنایع دارند که جا دارد کارگروهی زیر نظر هر وزیر مربوطه تشکیل و آسیب شناسی شود.

عسکری مارانی درباره دهمین اقدام هم گفت: در این شرایط دولت باید از قوانینی که به هیچ وجه کمکی به اقتصاد نمی کند، خودداری کند. به طور مثال اخیرا" تصویب شده که از دارایی های مازاد بانک ها مالیات اخذ شود که معلوم نیست این مالیات باید توسط سپرده گذار پرداخت شود یا سهامدار؟

وی در خاتمه گفت: مسائلی چون افت و خیز قیمت نفت و سایر محصولات همواره بوده و خواهد بود اما آنچه مهم است وضعیت اقتصاد داخلی وجهت گیری ها و برنامه های با ثبات دولت است که می تواند موجب شفاف تر شدن فضای اقتصادی و تصمیم گیری بهتر فعالان شود.

 

/ 1 نظر / 37 بازدید
ملت بلاگ

با ياري حق تعالي و سپاس از تيم قدرتمند ملت بلاگ و به شکرانه سال اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملي و جهاد مديريتي توانستيم با افتخار سرويسي در خور شأن ملت ايران در جهت هر چه شکوفا شدن فرهنگ غني و بي بديل فارسي زبانان در سراسر دنيا بنا نهيم و به خود مي باليم که ميزبان ملت ايران در امر وبلاگ نويسي هستيم.