بورس مهیای بازگشت به رونق

 

بورس، مهیای برگشت به رونق

بازار سرمایه در سال 1392 به جایگاه قابل ملاحظه ای در اقتصاد ملی دست پیدا یافت ، بطوریکه اثرات تصمیمات در حوزه متغیرهای کلان اقتصاد به شدت بر نماگرهای بورس نمود پیدا کرد. این بازار که همزمان با گمانه زنی ها در خصوص  روی کار امدن دولت تدبیر و امید واکنش مثبت نشان داد، توانست به ارزش بازار و ارزش معاملات مثال زدنی دست پیدا کند.

با توجه به اینکه رکورد تورمی عمیق اقتصاد واقعی کشور را فرا گرفته بود، تصمیم سازان دولتی اقدام به جراحی اقتصادی کردند که نتایج و هزینه های ان بر بازار سرمایه کم نبود؛ بطوریکه موجب کاهش اکثر نماگرهای بازار سرمایه شد. شاخص اصلی بورس تهران بیش از 20 درصد کاهش داشت و برخی از سهام پرتانسیل بازار کاهش بیش از 50 درصدی را تجربه کردند. به تعبیر انچه در نامه سهامداران حقیقی به رییس جمهور امده بود، بیش از آزاد سازی پول های بلوکه شده پس از توافق از ارزش بازار و به عبارت دقیق تر ار ارزش ثروت سرمایه گذاران کاسته شد.

در اواخر هفته گذشته از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بخشنامه ای صادر شد که به موجب آن قیمت پایه محصولات پتروشیمی که در بورس کالا عرضه می شوند از ارز مبادله ای به ارز ازاد تغییر می یابد.

ابلاغیه مذکور علیرغم وجود چند ملاحظه اساسی، حتما بر بازار سهام اثر مثبت خواهد داشت و بازار سهام از آن استقبال خواهد کرد. اتفاق خیلی خوبی است که انتظار می رفت بسیار پیش از این توسط مسئولان و تصمیم سازان صورت گیرد. صنعت پتروشیمی بیش از 20 درصد بازار ما را تشکیل می دهد و طبیعی است این تصمیم علاوه بر این صنعت بر کل بازار اثر خواهد داشت و جوی را در کلیت بازار ایجاد می نماید.

همواره دغدغه فعالان بورس هم این بود که همه روابط شفاف باشد که این اتفاق از این منظر خوشایند است که این تصمصم گام مهمی در این راه است. باید توجه کنیم این ابلاغیه بخشی از صنعت پتروشیمی را متاثر خواهد کرد و ممکن است بر سوداوری آنها اثر با اهمیت بگذارد. البته من هنوز اثرات دقیق این تصمیم را بر تک تک شرکتهای بورسی و فرابورسی  بررسی ننمودم. بخشی از صنعت پتروشیمی هنوز در خصوص فروش محصولات با دولت طرف هستند. بخشی نیز صادرات محور هستند که این ابلاغیه اثری بر آنها ندارد. اما برای بخشی از این صنعت که مجصولات را در داخل کشور می فروشند، فروش در بورس کالا و با نزخ ازاد اثر مثبت خواهد داشت.

البته باید در نظر داشته باشیم در کل حضور  همه صنایع بطور عام و این بخش از صنعت پتروشیمی بطور خاص در بورس کالا یک اتفاق خوشایند است که موجب شفاف تر شدن فضای کسب و کار خواهد شد. به نظر می رسد سرمایه گذاران ضمن در نظر گرفتن این ابلاغیه مهم، باید تحلیلی از اینده نرخ ارز هم داشته باشند که بتوانند تصمیمات دقیقی اتحاذ نمایند.

در مجموع می توان انتظار داشت که از این دست تصمیمات می تواند زمینه برگشت بازار از دوران نزول و کاهش را فراهم نماید.

 

سید روح الله حسینی مقدم

مدیر نظارت بر شرکتها

 

 

 

/ 0 نظر / 28 بازدید