سنگ آهن و پیش بینی تقاضای آن در سال 2030

 

پیش بینی قیمت سنگ آهن تا سال 2030 

 

سنگ آهن نوعی سنگ حاوی رگه‌های آهن است . که با جدا کردن سنگ از آهن و ذوب کردن آن آهن بوجود می‌آید. Fe نماد شیمیایی آهن است


سنگ‌آهن یکی از فراوان‌ترین عناصر فلزی موجود در زمین است. اکسید آن حدود 5 درصد از پوسته زمین را شامل می‌شود. کانی‌های معدنی رایج سنگ‌آهن عبارتند از هماتیت ( Fe2O3 ) که 70 درصد آهن داشته و مگنتیت ( Fe3O4 ) که 72 درصد آهن دارد. میانگین عیار آن در یک کانی آهن حدود 60 تا 65 درصد است، اما در رابطه با این ماده اولیه می‌توان به نکات زیر اشاره کرد: 

ـ بزرگ‌ترین معادن سنگ‌آهن در جهان در کشورهای برزیل، استرالیا، چین، هند، آمریکا و ایالات متحده قرار دارند. 

ـ میزان موجود سنگ‌آهن در کل معادن جهان بالغ بر 800 میلیارد تن تخمین زده می‌شود که حاوی 230 میلیارد تن آهن است. 

ـ میزان کنونی ذخایر سنگ‌آهن در جهان که آماده بهره‌برداری هستند بالغ بر 160 میلیارد تن است. 

ـ سنگ‌آهن بر حسب میزان عیار آهن و مقدار مواد تشکیل‌دهنده مطلوب یا زائد آن صرف‌نظر از آهن، در کیفیت‌های مختلف در بازار به فروش می‌رسد. 

ـ از لحاظ خواص مکانیکی، کیفیت‌های مختلف سنگ‌آهن به خاکه یا ریز دانه (اندازه ذرات با قطر کمتر از 75/4 میلیمتر)، درشت دانه ( Lumb ) یا اندازه ذراتی با قطر بیشتر از 76/4 میلیمتر و گندله تقسیم‌بندی می‌شوند. گندله‌ها از طریق فرآیند آگلومراسیون کانی‌های ریزدانه و کانی آهن تغلیظ شده، تولید می‌شوند و اندازه ذرات آنها 55/9 میلیمتر تا 16 میلیمتر است. 

ـ از سال 2003 به بعد میزان تقاضای جهانی برای سنگ‌آهن با نرخ سالانه بیش از 12 درصد افزایش یافت که از دلایل عمده آن افزایش در میزان مصرف سنگ‌آهن چین است، در حالی‌که نرخ افزایش تقاضا در دیگر کشورها روند آهسته‌تری را داشت. 

در انتهای سال 2010 هر تن سنگ‌آهن با قیمت 5/168 دلار در هر تن در بازارهای جهانی به فروش رسیده و این میزان در ماه ژانویه سال 2011 با افزایش قابل‌توجهی به 6/179 دلار در هر تن افزایش یافته است. در ماه فوریه هر تن سنگ‌آهن به قیمت 2/187 دلار در هر تن به فروش رسید که بالاترین میزان قیمت این محصول در چند ماه اخیر است. در ادامه قیمت این محصول نوساناتی داشته و در نهایت قیمت آن در ماه ژوئن به 9/170 دلار در هر تن رسید. در نمودار زیر میزان عرضه وتقاضای این محصول تا سال 2012 پیش‌بینی شده که روند صعودی آن کاملا مشهود است.

 

پیش بینی رشد تقاضا برای سنگ آهن تا سال 2030

 

مدیر اجرایی ریو تینتو خبر داد: پیش بینی رشد تقاضا برای سنگ آهن تا سال 2030

شرکت معدنی ریو تینتو وضنعت عرضه و تقاضای سنگ آهن تا سال 2030 را بررسی کرد.

در این کنفرانس که توسط دومین تولید کننده سنگ آهن برگزار شد، عنوان شد تقاضا برای بازار سنگ آهن چین تا سال 2030 صعودی است.

در حالی که مصرف در چند دهه آینده به قوت خود باقی خواهد ماند و عرضه از طرف کارخانه ها ادامه خواهد داشت ، انرژی و هزینه ها بالا رفته و هزینه ها در بیشتر مناطق دور افتاده تشدید می شود.

نمودار زیر نشان دهنده چگونگی طرح ها و اجرای آنها است.

به اعتقاد (مدیر ریو تینتو ) Sam Wals ، کسری بودجه فوق توسط عرضه در بازار داخلی چین در کوتاه مدت و میان مدت جبران خواهد شد.

همچنین این گزارش می افزاید، معدن آهن در بخشهای مختلف جهان بدون چالش نخواهد ماند.

http://iransangahan.com/showcontent.aspx?pageid=672&newsid=77

     

/ 1 نظر / 7 بازدید
بلاگ دایر

وبلاگ خود را به فهرست وبلاگ های فارسی اضافه کنید.