بیانیه هیات داوران لیگ ستارگان بورس

بیانیه هیات داوران نخستین لیگ ستارگان بورس

 

به نام خدا

خداوند متعال را شاکریم که بازار سرمایه کشور با تلاش همه فعالان متعهد خود، در مسیر رشد و پویایی گام بر می‌دارد. آنچه قابل تحسین است حضور جوانان پرشوری است که با نگاه‌های خلاقانه با حفظ چارچوب مقرراتی و اخلاق حرفه ای، برای نهادینه‌سازی فرهنگ سرمایه گذاری در بازار اوراق بهادار تلاش می‌کنند.

هیات داوران نخستین لیگ ستارگان بورس، در ابتدا، ضمن گرامیداشت نام همه کسانی­که برای بازار سرمایه کشور، دلسوزانه قدم برداشتند و الان در بین ما نیستند، از تلاش‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، بورس اوراق بهادار تهران و شرکت شاخص بازار سرمایه به عنوان مجری طرح و سایر مجموعه‌هایی که شرایط مناسب برای اجرای اولین دوره این رقابت‌ها را فراهم نمودند، تقدیر می‌نماید. همچنین هیات داوران از اساتید بزرگوار و دانشجویان 10 دانشگاهی که حاضر شدند در این رقابت‌ها حضور یافته و دانش و تجربه خود را در معرض آزمون قرار دهند و در واقع مسیر این رویداد را هموار سازند، تشکر می‌کند. این هیات با درنظر گرفتن فرایندهای نخستین لیگ ستارگان بورس، موارد زیر را جهت اطلاع حضار گرامی و تیم‌های شرکت‌کننده در مسابقات، اعلان می‌دارد:

1-   هدف این لیگ بیش از همه ارتباط دادن رشته تحصیلی به مسیر شغلی، توسعه فرهنگ صحیح سهامداری و جلب توجه دانشجویان رشته‌های اقتصاد، مالی، حسابداری و سایر رشته‌های مرتبط، به بازار سرمایه بوده است. با توجه به جمیع مواردی که مشاهده شد، این لیگ توانسته به عنوان نخستین دوره این رقابت‌ها، به اهداف خود نایل آید؛ هرچند انتظار برای بهبود و گسترش آن وجود دارد.

2-   در مسابقات لیگ ستارگان بورس، علاوه بر قوانین و مقررات بازار سرمایه،‌ قواعدی مختص این مسابقات طراحی شد که در پاره‌ای از موارد این قواعد مورد نقد فعالان بازار سرمایه قرار گرفت. هیات داوران تاکید می‌کند هر یک از قواعد مزبور دارای هدف و فلسفه خاصی بوده که برای این رقابت‌ها ضروری تشخیص داده شده است. به عنوان مثال، الزام تیم‌ها به سرمایه‌گذاری حداقل در چهار صنعت برای این بوده که سرمایه‌گذاری مبتنی بر سبد سهام به دانشجویان محترم تذکر داده شود و شرایطی ایجاد کند که تیم‌ها در طول مسابقه، حداقل چهار صنعت بورسی را مورد مطالعه و تحقیق قرار دهند. سایر موارد نیز دارای توضیحات و منطق خاص خود بوده و برای افزایش سطح کیفی رقابت ها تدوین شده است. لازم است یادآور شویم این ضوابط، پیش از اجرا به اطلاع شرکت‌کنندگان رسانده شده و در مواردی با نظر آنها تعدیل شده است.

3-   انتظاری که هیات داوران از شرکت‌کنندگان در این مسابقات داشت، رعایت قواعد بازی به شکل منصفانه و در قالب بازی جوانمردانه بود. هر چند در بیشتر موارد چنین بوده اما متاسفانه برخی تیم‌ها مرتکب تخلف شدند. از آنجا که یکی از اهداف اصلی این رقابت‌ها، فرهنگسازی می باشد، داوران در قبال تخلفات، بدون اغماض و با جدیت کامل جریمه‌هایی را اعمال نمودند.

4-   هیات داوران بر موضوع رعایت اخلاق حرفه ای اصرار دارد و اعتقاد دارد که بازار سرمایه، هر چقدر هم توسعه یافته باشد، بدون رعایت اخلاق و تعهدات اخلاقی توسط فعالان این بازار، به اهدف کلان خود دست نخواهد یافت. همه فعالان سرمایه گذاری، باید به سلسله ای از مفاهیم اخلاقی، پایبند باشند تا بتوانند از دانش خود در جهت منافع سرمایه گذاران  و محیط کلان اقتصاد، استفاده کنند.

5-   بر همین اساس، ارزش دارایی تیم­ها در پایان مسابقه بر اساس بازدهی ناشی از سرمایه­گذاری­های آنان بوده است. البته در خصوص برخی تیم ها، بر اساس مقررات، حذف بازدهی ناشی از معاملات خارج از چارچوب رقابت­ها، اعمال زیان ناشی از معاملات خارج از چارچوب و اعمال جرایم، در دستور کار هیئت داوران قرار گرفت که در ارزش نهایی سبد سهام آنها لحاظ شده است.

6-   بررسی نتایج این مسابقات نشان‌دهنده آن است که رعایت اصول و قواعد بازار سرمایه، بازدهی بهتری را به ارمغان می‌آورد. ما در این مسابقات شاهد آن بودیم که تعدادی از دانشجویان – که صد البته از بهترین دانشگاه‌های کشور هستند- علیرغم محدودیت­های لیگ ستارگان، در مقایسه با بخشی از فعالان بازار سرمایه، بازدهی‌ بیشتری کسب کردند که جای تبریک به آنان و اساتیدشان دارد.

7-   هیات داوران ضمن آرزوی موفقیت برای شرکت‌کنندگان، امیدوار است دوره بعدی این رقابت‌ها در سطح گسترده‌تر و ترجیحا در سطح ملی برگزار شود و شرکت‌کنندگان تعهد بیشتری به رعایت اخلاق حرفه‌ای داشته باشند. امید است در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی مبنی بر توسعه نظام تامین مالی و مردمی سازی اقتصاد، گام های موثری برداشته شود.

 

خدایا چنان کن سرانجام کار/ تو خشنود باشی و ما رستگار 

سید روح الله حسینی مقدم

هیات داوران اولین دوره نخستین لیگ ستارگان بورس

/ 0 نظر / 53 بازدید