تحلیل بازار در هفته ای که گذشت

در هفته ای که گذشت بازار روند نزولی را تجربه کرد و نماگرهای اصلی بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران کاهش یافته اند. در پایان معاملات روز چهارشنبه ارزش بازار بورس تهران به 403 هزار میلیارد تومان و ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران نیز به حدود 70 هزار میلیارد تومان رسید. شاخص اصلی بورس اوراق بهادار تهران نیز با کاهش 3600 واحدی به 82000 واحد رسیده است. در این هفته و با پایان یافتن دیماه بازار منتظر ارایه گزارش های نه ماهه از سوی شرکتهایی بود که سال مالی آنها با سال شمسی منطبق است. گزارش های منتشر شده در بازار تا حدودی انتظارات بازار را برا<رده نکرد، هر چند که این گزارش ها عمدتا از پوشش مناسبی در 9 ماهه برخوردار بود. گزارش های منتشر شده ر صنعت سیمان حکایت از پوشش مناسب اکثر شرکتهای این گروه داشت. سیمان مازندران با پوشش 91 درصدی و سیمان ارومیه با پوشش بیش از 90 درصدی در صدر این گروه قرار داشتند. همچنین هفته گذشته اخبار مثبت دیگری از حوزه کلان نیز به بازار منتشر شد که متاسفانه بازار به آن توجه نداشت. در این هفته که مصادف با 20 ژانویه بود، توافقات ژنو اجرایی شد و در گام نخست طرف غربی اقدام به برداشتن تحریم ها در بخشی از حوزه های مورد توافق نمود. اما همچنان که اشاره شد بازار نسبت به خبر واکنش مثبت نشان نداد.

همچنین در این هفته پس از هفته ها کشمکش و بحث در خصوص نرخ خوراک پتروشیمی، بالاخره تعیین این نرخ به دولت محول شد و از دستور کار کمیسیون های مجلس خارج شد. به نظر می رسد تعیین نرخ خوراک توسط دولت امیدها را به این صنعت برگرداند و نگرانی سرمایه­گذاران را کاهش دهد.

یکی از اخبار تاثیر گذار بر فضای بازار سرمایه کشور شایعه تغییرات در سطح کلان مدیریتی سازمان بورس بود که به رغم تکذیب ها توسط مسئولان، کانون نهادهای سرمایه­گذاری در جلسات ماهانه خود به این موضوع رسیدگی کرد و خط پایانی بر شایعات منتشره کشید.

در  هفته گذشته بر خلاف ماههای اخیر، طرف عرضه بازار بر طرف تقاضا سنگینی می­کرد بطوریکه متوسط نسبت تقاضا به عرضه در بازار به حدود یک­دهم رسید و این بدان معنی است که بطور متوسط برای هر یک ریال تقاضا در بازار، حدود 10 ریال سفارش عرضه در بازار وجود داشت. متوسط ارزش معاملات در بورس تهران به 298 میلیارد تومان بالغ می شود که نسبت به متوسط دیماه، از کاهش محسوسی برخوردار است.

در هفته منتهی به دوم بهمن ماه صنایع فلزات اساسی، شیمیایی و بانکها به ترتیب با 510، 480 و 438 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر بازار داشتند. و در آخرین روز کار هفته نیز صنعت شیمیایی با 12 درصد ارزش معاملات بازار، بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد. صنایع خدمات فنی مهندسی و خودرو نیز  9 درصد و 7 درصد ارزش معاملات را از آن خود کردند و بقیه معاملات صورت گرفته به سایر صنایع اختصاص داشت. این در حالیست که بر اساس آمار منتشره 25 درصد از ارزش بازار بورس مربوط به صنعت شیمیایی ، 12 درصد مربوط به صنعت بانکداری و 11 درصد مربوط به فلزات اساسی است.

با توجه به فضای بازار در هفته مورد بررسی، بازار نسبت به گزارش برخی از شرکتها هم واکنش منفی نشان داد. در این هفته هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با تعدیل مثبت قابل توجه در سود هر سهم، بازگشایی شد اما در نهایی با فشار عرضه سهامدران در قیمتهای منفی دادوستد شد. به نظر می رس نگرانی سرمایه­گذاران در حال گسترش است و باید مسئولان بازار برای این موضوع تمهیدات لازم را بیندیشند. بر اساس شنیده­ها مسئولان بورس تهران و فرابورس در حال رایزنی با برخی از سهامداران عمده برای انتشار اوراق فروش تبعی با نرخ 25 درصد هستند تا نگرانی سرمایه­گذاران را کاهش دهند. تجربه استفاده از اوراق اختیار فروش تبعی در سال 1390 بسیار مثبت ارزیابی می شود. بر همین اساس دکتر محمدرضا رستمی، مدیرعامل صبا تامین با بیان این مطلب به سرمایه­گذاران اعلام نمود که اوراق فروش تبعی شرکت نفت و گاز تامین (تاپیکو ) برای حمایت از سهام شرکت در حال انتشار است. در راستای حمایت از بازار، صندوق توسعه و ثبات بازار نیز در هفته گذشته اقدام به خرید سهام شرکتهای با بیشترین تاثیر بر شاخص نمود و با توجه به شرایط بازار، با هدف کاهش فشار عرضه سهام در بازار، به خریدها ادامه خواهد داد. به نظر می رسد مسئولان بازار و همچنین تصمیم سازان اقتصادی دولت باید با تمهیداتی نقدینگی بازار را حفظ نمایند. با بیان اتفاقات اخیر به نظر می رسد هفته جاری هفته بسیار بهتری برای سرمایه گذاران باشد.

 

 

 

/ 0 نظر / 6 بازدید