تحلیل صنعت بیمه

رشد بی نظیر صنعت بیمه خلیج فارس تا سال ۲۰۱۷

 

"مرکز تجاری کویت" در آخرین تحلیل خود درباره صنعت بیمه در منطقه خلیج فارس آورده است که میزان حق بیمه در بخش های مختلف مانند بیمه تکافل، عمر، غیرعمر، درمان و بیمه اتکایی روند صعودی را تجربه خواهد کرد.

به گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از عرب نیوز، این رشد در حالی محقق می شود که در بخش های کلان مانند تراکم و نفوذ، خلیج فارس نیز شاهد روندی مشابه با دیگر نقاط جهان خواهد بود.

در این گزارش آمده است که با وجود آنکه وضعیت بازار بیمه کشور‌های حوزه خلیج‌ فارس در قیاس با کشورهای اروپایی و ایالات ‌متحده آمریکا اصلا مناسب نیست اما گمان می ‌رود رغبت شهروندان کشورهای حوزه خلیج ‌فارس به خرید پوشش‌ های بیمه ‌ای در آینده افزایش پیدا کند.

از سوی دیگر، به رغم رشد قوی اقتصادی در این مناطق، صنعت بیمه عقب مانده است. نقصان آگاهی و وجود مهاجران از دلایل اصلی ضریب نفوذ بسیار پایین این صنعت عنوان شده است.

در ارزیابی موسسه "استاندارد اند پورز" آمده است که بازار بیمه در کشورهای حوزه خلیج‌ فارس آینده درخشانی دارد و کشورهای این منطقه در آینده یکی از بالاترین نرخ‌ های رشد بازار بیمه را در بین کشورهای جهان خواهند داشت.

فرصت ها برای شرکت های محلی و بین المللی بسیار فراوان است و این مسئله رقابت ها را افزایش داده و محیط چالشی را برای بیمه گران به وجود آورده است. به هر حال، با وجود فرصت های قوی در خلیج فارس، انتظار می رود که کل صنعت بیمه تا پایان سال 2015، سود تقریبی 28 میلیارد دلاری را تجربه کند و این رقم تا سال 2017 به رقم 40 میلیارد دلار برسد.

این منطقه همچنین موقعیت جغرافیایی مطلوبی دارد؛ رشد جمعیت جوان و طبقه متوسط در چند سال آینده به شکوفایی صنعت بیمه کمک شایانی خواهد کرد.

در همین حال، بیمه اسلامی تکافل نیز در سال های اخیر توسعه یافته است. دادن وعده های گوناگون برای اجرای عملیات بانکداری اسلامی در بزرگترین منطقه مسلمان نشین باعث شده تا الگوی مصرفی مشتریان تغییر کند.

از سوی دیگر، انتظار می رود که بخش بیمه غیرعمر نزدیک به 87 درصد رشد داشته باشد و بتوانند سرمایه های مناسبی را به سمت خود جلب کند.  میزان درآمد این بخش در سال 2012 میلادی حدود 14.1 میلیارد دلار بوده است. این در حالی است که بخش بیمه عمر، درآمدی در حدود 2.185 میلیارد دلار را در سال 2012 ثبت کرده است.

در این گزارش تاکید شده است که بیمه درمان به دلیل اجباری شدن آن در بسیاری از کشورها، تاکنون رشد خوبی داشته است. افزایش جمعیت و بالارفتن آگاهی باعث شده که بیمه درمان در خلیج فارس به ارزشی در حدود 4.69 میلیارد دلار برسد.

کشورهای خلیج فارس در سال های گذشته توانسته اند به استانداردهای جهانی صنعت بیمه نزدیک شوند؛ عدم انطباق با معیارهای جهانی مشکلات بیشماری را برای بیمه گران در این منطقه به وجود آورده بود.

پیش از این گزارش شده بود که رشد کُند صنعت بیمه در عربستان به مانع بزرگی برای پیشرفت و بهبود این بازار در منطقه خلیج فارس تبدیل شده است. عربستان دومین بازار بزرگ بیمه را در میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس دارد. میزان حق بیمه در این کشور در سال 2012 میلادی 5.4 میلیارد دلار گزارش شده است.

اما صنعت بیمه قطر در سال های گذشته رشد خوبی را تجربه کرده است و انتظار می رود که این کشور از همسایگان خود در منطقه خلیج فارس پیشی بگیرد.

ضریب نفوذ بیمه نیز از رقم 1.1 درصدی در سال 2012 به دو درصد در سال 2017 خواهد رسید؛ البته این افزایش به میزان تولید ناخالص داخلی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس وابستگی شدید دارد.

 

منبع عصر ایران به نقل از صنعت بیمه

/ 1 نظر / 10 بازدید
نگین

سلام بلاگتون رو دیدم مطالب خوبی داشت ازش استفاده کردم اگه دوست داشتید از وب سایت ما هم دیدن کنید مطالبش راجع ساختمان هوشمند هستش مثل بیاری گیاهان و تغذیه حیوانات خانه هوشمند دسترسي و كنترل از راه دور خانه هوشمند سیستم های صوتی و تصویری خانه هوشمند کنترل روشنایی خانه هوشمند و .. اگه از مطالب وب سایت ما خوشتون اومد لطفا مارو لینک کنید ممنون که به من سر میزنید http://mehestan.org