بیمه کردن سهام (اختیار فروش سهام) Embedded put option

بیمه کردن سهام در بورس اوراق بهادار تهران

 

Embedded put option

 

 

  در جلسه عصر روز دوشنبه شورای عالی بورس که با حضور وزیر اقتصاد برگزار شد، طرح بیمه‌کردن قیمت سهام پذیرفته شده در بورس تهران به تصویب شورا رسید که به نظر می رسد این طرح از هفته آینده در بورس اوراق بهادار تهران و در مرحله اول برای 30 شرکت بزرگ بورس اجرایی خواهد شد.


 براساس این طرح، اختیار فروش تبعی برای سهام بصورت روزانه از سوی سهامداران عمده در بورس اوراق بهادار فروخته می‌شود. به این ترتیب سهامداران با در اختیار داشتن سهم و اختیار فروش سهم مذکور، می‌توانند سهم خود را براساس قیمت مندرج در اختیار فروش، بیمه کرده و با اعمال اختیار فروش، ریسک احتمالی ناشی از افت قیمت سهام را مدیریت کنند.


همچنین با اجرای این طرح، سهامدار عمده نیز متعهد می‌گردد تا براساس قیمت اعمال تعیین شده در شرایط اختیار فروش که بالاتر از قیمت روز سهم و حداقل به میزان سود روزشمار اوراق مشارکت خواهد بود، در سررسید با دارندگان این اختیارات تسویـه نماید.

این طرح یکبار در دوره ریاست دکتر عبده تبریزی در سازمان کارگزاران بورس تهران یعنی سال 1383 نیز مطرح شد و به نظر می رسد در این مقطع این طرح براساس اعتقاد سهامداران عمده به سهام شرکت‌های تحت کنترل خود و به درخواست بسیاری از شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ و همچنین سرمایه‌گذاران،تدوین و به تصویب شورای عالی بورس رسیده باشد که به نظر اثر بخشی بهتر خواهد داشت. علاوه بر  این اجرای این طرح نقش موثری در مدیریت ریسک سرمایه‌گذاری در بورس، اطمینان‌بخشی به سهامداران و ایجاد جذابیتی فراتر از بازار پول برای بازار سرمایه خواهد داشت و از این رو، تحولی اساسی در نحوه اداره بازار اوراق بهادار به شمار می‌رود.

 

 از دیگر مزایای طرح این است که سرمایه‌گذاران بازار سهام با داشتن این اختیار فروش، ضمن آنکه از کسب حداقل سود معادل اوراق مشارکت اطمینان پیدا می‌کنند، می‌توانند به کسب سودهای بیشتر ناشی از افزایش قیمت سهام در آینده امیدوار باشند، زیرا ابزار جدید، ضمن آنکه کسب سود حداقلی را تضمین می‌کند، مانعی برای کسب سودهای بیشتر در بازار سهام ایجاد نخواهد کرد.


 دستورالعمل مربوطه، تحت عنوان "دستورالعمل اجرایی عرضه اختیار فروش تبعی برای سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران" آماده شده و با توجه به فراهم شدن بسترهای فنی موردنیاز برای اجرای این طرح، طرح مذکور از هفته آینده در بورس اجرایی خواهد شد.اولویت اجرایی اول این طرح، 30 شرکت‌ برتر بورس خواهند بود اما اجرای این طرح برای سایر شرکـت‌ها نیز امکان‌پذیر است.

 

توضیحات بیشتر در مورد این مطلب ادامه خواهد داشت....

/ 0 نظر / 12 بازدید