مفهوم سرمایه و سرمایه گذاری

زندگی سرشار از شرایط عدم اطمینان است. سرمایه­گذاری، کسب درآمد، نرخ بهره و نرخ تورم واژه هایی هستند که برای هر کسی آشنا هستند. من هیچ چیزی را در شرایط عدم اطمینان نمی­توانم تضمین نمایم جز یک چیز و آن اینکه، یک برنامه سرمایه­گذاری برای خود با کمک متخصصین تدوین کنید تا در زمان بازنشستگی تامین باشید.

نوئل ویت تیکر

 

سرمایه­گذاری، چگونگی افزایش پول و سرمایه­تان و برای یک دوره زمانی با اهداف مالی شخصی شماست. در واقع راهی برای حفظ و پس­انداز سرمایه­تان برای بهره­برداری در آینده است. باید بین پس­انداز و سرمایه­گذاری تفاوت قایل شد. پس­انداز یک برنامه است برای قراردادن  بخش کوچکی از درآمدتان در یک دوره کوتاه­مدت و تنها به منظور دستیابی به اهداف کوتاه­مدت. اما سرمایه­گذاری یک فعالیت بلندمدت­تر است. به عبارت بهتر فعالیتی است که بر اساس اهداف بلندمدت استوار است و اصولا با کسب پول بیشتر خاتمه خواهد یافت. با این اوصاف سرمایه­گذاری با پس­انداز متفاوت است. زیرا سرمایه­گذاری با ریسک همراه است که ممکن است اصل سرمایه اولیه شما دچار نوسان شود و بازدهی آن نیز تضمین نشود. تصور اینکه بتوان به اهداف بلندمدت بدون سرمایه­گذاری دست یافت، بسیار مشکل است. تاریخ نشان می­دهد که سرمایه­گذاری روی سهام و اوراق مشارکت بازدهی بیشتری نسبت به پس­انداز برای اغلب سرمایه­گذاران فراهم می­کند.

ریسک سرمایه­گذاری هم طی زمان کاهش می­یابد در حالیکه ریسک پنهان و مخفی پس­انداز طی زمان افزایش می­یابد و آن هم به­خاطر مالیات و نرخ تورم در جامعه است. بنابراین سه دلیل اصلی برای سرمایه­گذاری کردن وجود دارد:

-        شما می­توانید بر تورم غلبه کنید؛

-        شما می­توانید به اهداف شخصی خود مانند خرید خانه و ... دست یابید.

-        بازنشستگی: شما باید فکر در مورد بازنشستگی را از همین حالا آغاز کنید.

 

 

سرمایه­گذاری کردن بهترین راه برای تضمین آینده است.

ابزارهای سرمایه­گذاری:

سهام شاید هنوز بهترین در بین همه انتخاب­های ضعیف در زمان تورم است؛ حداقل آنکه اگر سهام در قیمت مناسب خریداری شود.

وارن بافت

 

طلا

طلا نیز به عنوان یک سرمایه­گذاری در ایران رایج است؛ اما چندان از طلا به عنوان ذخیره ارزش سرمایه­گذاری برای کسب بازدهی از آن استفاده نمی­شود. بطور معمول و بویژه در سال­های گذشته، مردم تمایلی به درک کسب سود از طلا و جواهرات نداشتند و به همین منظور در زمان سرمایه­گذاری به بهای آن توجهی نداشتند. از نقطه نظر فرهنگی نیز این نوع سرمایه­گذاری­ها به شکل جواهرات و زیورآلات بانوان متجلی می­شود و تنها کاربرد آن برای “روزهای مبادا‍‎‎‏ًٌٍُ” است. هر چند طی سال­های گذشته سرمایه­گذاری در سکه و شمش طلا از سوی برخی از سرمایه­گذاران پیگیری شده است اما ریسک این بازار به جهت متاثر بودن از جنبه­های مختلف نظیر قیمت­های جهانی و تغییرات نرخ ارز و بازار داخلی طلا به شدت افزایش یافته است.

 

املاک و مستغلات

این نوع سرمایه­گذاری با نقدشوندگی بسیار محدودی به نسبت سایر سرمایه­گذاری­ها برخوردار است و حتی نیاز به سرمایه اولیه بالایی دارد. در حال حاضر، مستغلات و املاک اساسا بسیار گران قیمت­تر از سایر سرمایه­گذاری­های در دسترس نظیر سهام و اوراق مشارکت و حتی طلا است. طی سال­های اخیر هم جذابیتهای این بازار کاهش یافته است. کاهش قیمت این سرمایه­گذاری تا حدود 30 درصد طی سال­های 87 تا 89 و رکود بی­سابقه در نقدشوندگی این سرمایه­گذاری ریسک این بازار سنتی را افزایش داده است. علاوه بر این به نظر می­رسد قیمت­گذاری در این بازار منصفانه نیست و با توجه به همگن نبودن و هم­چنین معدود بودن تعداد خریداران و فروشندگان، قیمت­گذاری دقیقی صورت نمی­گیرد.

بازار سهام (بورس)

دیدگاه سنتی از سرمایه­گذاری در اوراق بهادار، دریافت سود نقدی و سود سرمایه­ای ناشی از افزایش قیمت اوراق بهادار است. بررسی تاریخی عملکرد بازارهای مختلف حکایت از آن دارد که سرمایه­گذاری در سهام با دید بلندمدت­تر بسیار مناسب­تر از سایر بازارها بوده است و علاوه بر این سهام با توجه به برخورداری از یک بازار دست دوم مانند بورس اوراق بهادار از نقدشوندگی مناسبی برخوردار است و سرعت تبدیل شدن آن به پول نقد از بقیه بیشتر است.

نمودار مقابل (نمودار الف) ارزش یک دلار سرمایه­گذاری در بازارهای مختلف را در سال 1800 میلادی تا سال 2000 نشان می­دهد. بر اساس این آمار ارزش یک دلار در سال 2000 در بازار سهام به 7.5 میلیون دلار، در بازار اوراق مشارکت به حدود 11000 دلار و در طلا به 11 دلار رسیده است. 

 

 

سهام

 

همه مالکان یک شرکت بر اساس تعداد سهامشان از یکدیگر تفکیک می­شوند و شرکت­های سهامی عام معمولا بخشی از سهام خود را در بورس عرضه می­کنند تا در اختیار عموم قرار گیرد. عموم مردم می­توانند این سهام را در قیمت رایج بازار توسط شرکت کارگزاری (به عنوان واسطه و عامل خرید و فروش) خریداری نمایند. از آنجاکه قیمت در هر روز تغییر می­کند و سهام نیز می­تواند روزانه دادوستد شود، این سرمایه­گذاری، یک سرمایه­گذاری نقد محسوب می­شود.

 

شما به عنوان یه سهامدار با رای دادن در مجامع شرکت می­توانید در مدیریت شرکت سهیم باشید و دو راه وجود دارد که شما از سهامدار شدن منتفع می­شوید. اولین راه از طریق رشد شرکت است و چنانچه رشد شرکت موجب رشد سودآوری آن شود، تقاضا برای سهام شرکت افزایش خواهد یافت و موجب می­شود قیمت سهام افزایش یابد. دوم اینکه شرکت­ها سود نقدی پرداخت می­کنند. بنابراین چنانچه شرکت عملکرد خوبی داشته باشد، ارزش سرمایه­گذاری­تان هم باید افزایش یابد و اگر عملکرد شرکت مطلوب نباشد، ارزش سرمایه­گذاری شما روند کاهشی خواهد داشت.

 

ریسک همواره وجود دارد اما با آموزش، مطالعه و ارتباط با کارشناسان و مشاوران شما می­توانید ریسک را کاهش دهید. هر چه شما آموزش بیشتری داشته باشید، بهتر می­توانید تصمیم بگیرید که چقدر ریسک را حاضرید بپذیرید و در مقابل آن چه میزان بازدهی مد نظر شماست. درک و شناخت ریسک­های موجود، اولین قدم در کنترل و کاهش آن است. در واقع شما  می­توانید بازدهی 20 تا 30 درصدی سالانه را از سرمایه­گذاری­تان بدون وجود ریسک کسب کنید، چنانچه شما بدانید که در حال انجام چه کاری هستید.

 

تغییر، قانون زندگی است. آنهایی که تنها به گذشته یا حال توجه می­کنند، آینده را از دست خواهند داد.

جان اف کندی

 

/ 1 نظر / 61 بازدید
همخونه دات کام

------------------------------ پورتال همخونه دات کام افتتاح شد ------------------------------ همخونه دات کام اولین و تنها وب سایت جستجوی خانه دانشجویی در ایران لطفا برای حمایت از همخونه دات کام به ما لینک دهید.