پیش‌بینی سودآوری 64درصد شرکت‌های بورسی

گروه بورس- هدیه لطفی: سال 93 در حالی به اتمام رسید که اغلب شرکت‌های حاضر در بورس، بودجه و پیش‌بینی‌های درآمدی خود را برای سال جدید اعلام کرده‌اند. در این میان هرچند بخش عظیمی از گزارش بودجه سال 1394 شرکت‌ها تاکنون به بازار اعلام شده اما همچنان برخی گروه‌ها بودجه خود را اعلام نکرده‌اند و انتظار می‌رود که در روزهای آینده اقدام به انتشار این گزارش‌ها کنند. با این حال در مجموع 255 شرکت اولین پیش‌بینی سال 94 را به بازار ارائه کرده‌اند که بر این اساس 64 درصد از پیش‌بینی‌ها با افزایش سودآوری نسبت به سال 93، 33 درصد با کاهش و مابقی بدون تغییر بوده‌اند.


در این میان، شرکت‌های پالایشی نیز پس از یک سال انتظار سرانجام به ارائه بودجه و پیش‌بینی‌های 93 خود در دقیقه 90 پرداختند. گزارش‌های ارسالی این گروه با چند سناریو در نظر گرفته شده، اما بازار همچنان در انتظار برای گزارش‌های سال 94 این گروه به سر می‌برد.


فعالان بورس تهران که در یک سال گذشته با رکودی عمیق دست و پنجه
 نرم کرده بودند با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال در انتظار انتشار گزارش پیش‌بینی سود شرکت‌ها برای سال 94 بودند تا بتوانند وضعیت صنایع بورسی را در سال جاری تحلیل کنند و چشم اندازی از وضعیت سودآوری شرکت‌ها داشته باشند. 
با این حال از میان گزارش‌های منتشر شده می‌توان گفت که شرکت‌های دارویی شگفتی‌ساز شرکت‌های بورسی شده و با انتشار گزارش‌های مثبت، سهامداران خود را خوشحال کرده‌اند، به‌طوری که این شرکت‌ها در روزهای رکود بورس انتظارات سهامداران را محقق کرده و در بودجه اعلامی سودآوری خود را به‌طور متوسط 15 تا 20 درصد افزایش داده‌اند که این افزایش موجب رشد قیمت و بهبود تقاضا در نمادهای این گروه شده است.  این در حالی است که شرکت‌های معدنی و فلزی پیش‌بینی سود سال جاری خود را با احتیاط اعلام کرده و عمدتا تعدیل منفی نسبت به آخرین پیش‌بینی سال گذشته در سودآوری خود لحاظ کرده‌اند. به‌طوری که بزرگ‌ترین شرکت گروه فلزی یعنی فولاد مبارکه که در سال 93 با افت قیمت‌های جهانی زیان بیش از 25 درصدی را تجربه کرده است، پیش‌بینی سود خود را نسبت به آخرین پیش‌بینی سال 1393، 10 درصد کاهش داده و با بی‌اقبالی سهامداران مواجه شده است. 


در این میان صنعت لیزینگ گزارش‌های مطلوبی به بازار ارائه کرده و اکثر شرکت‌های این گروه سود سال جاری خود را با تعدیل مثبت اعلام کرده‌اند که انتظار می‌رود این گروه با تداوم روند فعلی سود خود را افزایش دهند و عملکرد قابل قبولی در سال 94 داشته باشند. اما مهم‌ترین صنعت بازار سرمایه یعنی پتروشیمی‌ها به دلیل ابهامات فراوان در قیمت خوراک و همچنین افت قیمت‌های جهانی گزارش‌های مطلوبی به بازار ارائه نکرده و همان طور که پیش‌بینی می‌شد با کاهش سودآوری مواجه شده‌اند. به این ترتیب اکثر شرکت‌های این گروه با کاهش سودآوری مواجه شده و برنامه فروش کمتری را در سال جاری پیش‌بینی کرده‌اند و اکثر نمادهای پتروشیمی تحت تاثیر این گزارش‌ها با روند نزولی و کاهش قیمت‌ها مواجه شده‌اند.  در گروه خودرویی نیز شرکت‌های مطرح این گروه یعنی ایران خودرو و سایپا گزارش‌های محتاطانه‌ای به بازار ارائه کرده و 6 شرکت این گروه تعدیل منفی به بازار اعلام کرده‌اند؛ ‌در این میان شرکت‌های سیمانی نیز به دلیل کاهش فروش محصولات، پیش‌بینی سود سال 94 خود را کاهش داده و تعدیل منفی به بازار گزارش کرده‌اند.


 در این راستا مدیر نظارت بر شرکت‌های بورس اوراق بهادار تهران معتقد است: سال 1393 سال بسیار سختی برای بخش واقعی اقتصاد بود و بسیاری از صنایع با رکود مواجه بودند که طبیعتا این رکود بر سودآوری شرکت‌های بورسی نیز موثر بوده است. باتوجه به آنکه همواره بخش واقعی اقتصاد کشور دچار ابهامات زیادی است، ارائه پیش‌بینی دقیق از سوی شرکت‌ها بسیار مشکل است و از این‌رو برای برخی صنایع شاهد عدم اتکا به بودجه اعلامی هستیم و فاصله زیادی میان عملکرد واقعی و بودجه اعلامی وجود دارد.  سید‌روح‌الله حسینی‌مقدم در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اشاره به اینکه براساس مقررات شرکت‌ها موظف هستند که براساس عملکرد هر فصل، مجدد پیش‌بینی به بازار ارائه کنند، گفت: عدم پیش‌بینی متغیرهای اثرگذار بر تولید وفروش هر شرکت موجب می‌شود تا قابلیت اتکای گزارش‌ها پایین باشد. به گفته حسینی‌مقدم در امتیاز اطلاع‌رسانی که توسط سازمان بورس و اوراق بهادار محاسبه می‌شود وزن به موقع بودن اطلاعات، نصف وزن قابلیت اتکای اطلاعات در نظر گرفته شده است.


وی در ادامه با اشاره به بودجه ارائه شده شرکت‌ها برای سال 94، اظهار کرد: با همه این تفاسیر شاهد هستیم که از مجموع شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران 255 شرکت تاکنون اقدام به ارائه بودجه سال 94 خود کرده‌اند که مجموع سود پیشنهادی آنها رقمی در حدود 40 هزار میلیارد تومان شده است، هرچند بازار در انتظار دریافت گزارش سایر شرکت‌ها است، اما همین شرکت‌ها در آخرین پیش‌بینی خود بر اساس عملکردهای دوره‌ای حدود 41هزارمیلیاردتومان را برای سال 1393 پیش‌بینی کرده‌اند. حسینی‌مقدم ادامه داد: البته کاهش در سود پیش‌بینی سال 94 نسبت به آخرین پیش‌بینی سال 93 امری بعید نیست؛ زیرا شرکت‌ها با ابهامات اساسی در بخش متغیرهای اثرگذار بر فعالیت کسب و کار خود مواجه هستند و از این‌رو اندکی محافظه‌کاری از سوی شرکت منطقی و طبیعی است.


مدیر نظارت بر شرکت‌های بورس اوراق بهادار در ادامه اظهاراتش با اشاره به این مطلب که هرچند در سال‌های اخیر این امکان برای شرکت‌ها فراهم بوده که بتوانند با چند سناریو سود سال آینده خود را پیش‌بینی کنند که بازار هم بتواند تحلیل مناسب تری نسبت به ریسک‌هایی که فعالیت شرکت را تهدید می‌کند، داشته باشد، گفت: با این وجود شاهد هستیم که صنعت استخراج کانه‌های فلزی که شامل 9 شرکت در بورس تهران است، کاهش 18درصدی سود سال 94 خود را اعلام کرده است؛ این صنعت در اولین پیش‌بینی خود برای سال 94، سود حدود 2 هزار میلیارد تومانی را به بازار انعکاس داده است، در حالی که در آخرین پیش‌بینی براساس عملکرد شرکت ها، 2 هزار و 450 میلیارد تومان را به بازار اعلام کرده بود که به این ترتیب این صنعت در سودعملیاتی خود کاهش حدود 6 درصدی را منعکس کرده، به‌طوری‌که در آخرین پیش‌بینی 93، 2 هزار و 389 میلیارد تومان را به‌عنوان سود عملیاتی پیش‌بینی و در سال 94 نیز 2 هزار و 257 میلیارد تومان را پیش‌بینی می‌کند.


حسینی‌مقدم در ادامه به تشریح صنعت انبوه‌سازی پرداخت و گفت: صنعت انبوه‌سازی و املاک که در بورس اوراق بهادار تهران پذیرای 11 شرکت است، پیش‌بینی خود را برای سال 94 نسبت به آخرین پیش‌بینی 93، رشد 23درصدی داده است. این صنعت 400 میلیارد تومان را برای سال 94 پیش‌بینی کرده و به لحاظ سودعملیاتی با رشد 32 درصدی نسبت به سال 1393 سود 337 میلیارد تومانی را برای سال 94 در نظر گرفته است. وی ادامه داد: در صنعت موادغذایی و قندوشکر در مجموع کاهش 19درصدی در سود 94 اعلام شده که عمده این کاهش به دلیل تعدیل‌های منفی صنعت قندوشکر است؛ در مجموع 30 شرکت حاضر در این صنعت 557 میلیارد تومان سود پیش‌بینی کرده‌اند، در حالی‌که 16درصد افزایش پیش‌بینی در سودعملیاتی این شرکت‌ها مشهود است.


وی با اعلام این مطلب که صنعت خودرو که درسال گذشته با رشد قابل ملاحظه‌ای در سودآوری مواجه بود برای سال 94 نیز رشد سودآوری 7درصدی را انتظار می‌کشد، گفت: این صنعت که با پرداخت هزینه‌های مالی بسیار بالا مواجه است، 320میلیارد تومان برای سال 94 پیش‌بینی کرده، در حالی که سودعملیاتی با 26درصد رشد به 3 هزار و 200 میلیارد تومان خواهد رسید؛ این در حالی است که سود شرکت‌های خودرویی در سال 93 از اتکای قابل قبولی برخوردار نبود و به‌عنوان مثال سود 7 تومانی ایران خودرو به حدود 40تومان در آخرین اظهار نظر شفاهی مدیرعامل این شرکت بالغ می‌شود. به گفته این فعال بازار سرمایه، صنعت رایانه در بورس اوراق بهادار تهران سود قابل توجهی را پیش‌بینی کرده به‌طوری‌که انتظار سود خالص 653 میلیارد تومانی در مقایسه با سود 573 میلیارد تومانی با رشد 14 درصدی مواجه است.
وی ادامه داد: سیمانی‌ها در مجموع کاهش 14درصدی در سود خالص را انتظار دارند و صنعت کاشی و سرامیک برخلاف سال 93 انتظار رشد 40درصدی را پیش‌بینی می‌کند؛ این درحالی است که تاکنون نیمی از کاشی و سرامیک‌سازها گزارش پیش‌بینی خود را ارائه نکرده‌اند.


حسینی‌مقدم در ادامه گفت: فلزات اساسی به‌عنوان صنعت پرطرفدار بازار، سال 94 را مناسب ارزیابی نمی‌کند. هرچند کاهش 6درصدی در سودعملیاتی پیش‌بینی کرده است، اما برای سودخالص انتظار کاهش 16درصدی را دارد. وی ادامه داد: دارویی‌ها که به لحاظ تعداد شرکت‌ها جزو صنایع مهم بازار محسوب می‌شوند در مجموع سود 1267میلیاردتومانی را برای سال 94 پیش‌بینی کردند که درمقایسه با آخرین پیش‌بینی سال 93، رشد 16درصدی دارد.  حسینی‌مقدم با اظهار این مطلب که بانکداری و بیمه دو صنعتی هستند که حضورشان در بازار سرمایه زیاد نیست، گفت: تاکنون بانک پارسیان، پست بانک و بانک تجارت اولین پیش‌بینی سال 94 خود را به بازار ارائه نکرده‌اند اما سایر بانک‌های پذیرفته شده در بورس تهران در مجموع 3 هزار و 894میلیارد تومان برای سال 94 پیش‌بینی سود داشته‌اند که این شرکت‌ها براساس عملکرد 9ماهه خود، 3 هزار و 550 میلیارد تومان را برای سال 93 پیش‌بینی کرده بودند. بیمه‌ها نیز که تعدادشان با پذیرش بیمه ما به 6 شرکت رسید در مجموع 287 میلیارد تومان سود پیش‌بینی کردند که رشد 18درصدی را درمقایسه با سال 93 نشان می‌دهد. وی در ادامه خاطرنشان کرد: براساس آمار بودجه 255 شرکت پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران (از مجموع 315 شرکت) تعداد 110 شرکت به‌طور متوسط سودخالص خود را در اولین پیش‌بینی 94 نسبت به سال 93 کاهش داده‌اند، 4 شرکت تغییر نداده و باقی شرکت‌ها سودخالص خود را افزایش داده‌اند. وی ادامه داد: همچنین85 شرکت سود عملیاتی خود را کمتر از سال 1393 پیش‌بینی کردند، 6 شرکت تغییر ندادند و 164 شرکت نیز سود عملیاتی خود را در اولین پیش‌بینی سال 94 نسبت به آخرین پیش‌بینی براساس عملکرد، افزایش دادند.

 
 
 Read more: #ixzz3WN5wRDTg>http://www.donya-e-eqtesad.com/news/870014/#ixzz3WN5wRDTg

 

/ 0 نظر / 88 بازدید