تحلیل از بازار مسکن در سال 1392

بازگشت مسکن از نقطه جوش

 

 

گزارش‌های مقدماتی یک بررسی رسمی از بازار مسکن نشان می‌دهد که بهار امسال در شرایطی که خرید‌وفروش آپارتمان در تهران حالت نیمه‌تعطیل داشت و موتور معاملات تقریبا خاموش بود، قیمت مسکن با ثبت «نقطه‌جوش» به بالاترین سطح در مقایسه با پنج‌سال گذشته رسید و پس‌از آن، طی دو ماه اخیر، بازار شاهد روند تخلیه حباب بوده است.در سه‌ماهه اول سال92، میانگین قیمت مسکن در تهران 81 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد کرد و در اواخر خرداد به متری 4 میلیون و 300 هزار تومان رسید؛ اما نرخ رشد نقطه‌به‌نقطه در دو ماه اخیر حدود 50 درصد گزارش شده است که با این حساب، اطلاعاتی را که طی یک هفته اخیر در «دنیای‌اقتصاد» در خصوص بازگشت قیمت‌ آپارتمان در مرز متری 4 میلیون تومان ارائه شد تایید می‌کند.کارشناسان اقتصادی با توجه به‌‌عوامل مختلف از جمله حد پایین قدرت خرید، نقطه‌تعادلی بازار مسکن تهران را حدود مترمربعی 4 تا 1/4 میلیون تومان می‌دانند.


علامتی دیگر از بازگشت آرامش به بازارمسکن؛ جزئیات رهگیری معاملات در 5 ماهه 92


قیمت‌مسکن از نقطه‌جوش برگشت

 بهار امسال قیمت مسکن با بیشترین افزایش به بالاترین حد در 5 سال گذشته رسید
 پیام نرخ‌های جدید: تابستانی آرام بعد ‌از بهاری ملتهب

گروه مسکن- فرید قدیری: نتایج تازه ‌منتشرشده از رهگیری‌های سال92 معاملات مسکن در تهران، خبر هفته گذشته «دنیای‌اقتصاد» در خصوص شروع ریزش قیمت مسکن را تایید کرد و در عین حال از یک اتفاق بی‌سابقه در فصل بهار پرده برداشت.
این نتایج حاکی است: در بهار امسال در شرایطی که بازار خریدوفروش آپارتمان در تهران حالت نیمه‌تعطیل داشت و موتور معاملات تقریبا خاموش بود، قیمت مسکن با ثبت رکورد «نقطه‌جوش» به بالاترین سطح در مقایسه با پنج‌سال گذشته رسید و پس از آن، در دو ماه اخیر بازار شاهد روند تخلیه دما بوده است.


تا پیش از این، آخرین اطلاعاتی که از وضعیت بازار مسکن به صورت رسمی اعلام شده بود، حکایت از رونق دسته‌جمعی «معاملات» و «رشدقیمت» در سرتاسر سال91 داشت طوری که در زمستان پارسال با ذوب‌شدن کامل یخ معاملات، از‌ یک‌سو میزان خرید‌وفروش‌ها شدت گرفت و از سوی‌دیگر قیمت‌مسکن تا 69 درصد افزایش پیدا کرد.
اما این وضعیت در شروع سال92 فقط از ناحیه رشد قیمت ادامه پیدا کرد طوری که نزدیکی به انتخابات در فصل بهار، باعث افت شدید معاملات و درنتیجه استقرار فضای رکودی در بازار شد.


در غیاب آمارهای رسمی از اوضاع سال92، تحلیلگران بازار مسکن این تصور را داشتند که اگرچه رشد قیمت در فصل بهار متوقف نشده، اما انقباض حاکم بر خرید‌وفروش‌های بهاری قطعا شتاب آن را کند خواهد کرد و مانع سقف‌زنی جدید در منحنی نرخ‌رشد خواهد شد.


اما آنچه در گزارش تازه و البته مقدماتی از رهگیری معاملات مسکن در اختیار «دنیای‌اقتصاد» قرار گرفته، نشان می‌دهد: در بهار امسال نه‌ تنها از شتاب رشد قیمت مسکن در تهران کم نشده، بلکه دمای قیمت‌ها در این فصل به نقطه‌جوش رسیده و بیشترین حد ممکن هم به لحاظ ارزش ریالی و هم به لحاظ نرخ رشد را تجربه کرده است.
به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، میانگین قیمت‌مسکن در تهران در بهار92 با 81 درصد افزایش از مترمربعی 4میلیون تومان فراتر رفته به طوری که در خردادماه این رقم به 4 میلیون و 300 هزار تومان رسیده است.
این نرخ رشد از سال86 تاکنون بی‌سابقه بوده و بالاترین سطح افزایشی در بازار مسکن محسوب می‌شود.


سال86 همزمان با اعلام افزایش 6/81درصدی قیمت مسکن، هم رییس‌جمهور و هم رییس‌مجلس به موضوع واکنش نشان دادند طوری که نتیجه اقدام مشترک دولت و مجلس در آن زمان منجر به تصویب قانون ساماندهی مسکن و در نهایت اجرای تنها یک ماده از این قانون - مسکن‌مهر - شد اما امروز احتمالا وضعیت نقطه‌جوش مسکن به دلیل شباهت آن به نرخ‌تورم چندان از نظر مسوولان عجیب جلوه نخواهد کرد.
ضمن اینکه در دو ماه گذشته از تابستان، بازار شاهد دوران پس‌از نقطه‌جوش بوده و دمای قیمت در حال پایین‌آمدن است.
در سال86 نرخ رشد قیمت مسکن 4برابر بیشتر از نرخ تورم شد، اما در بهار امسال این فاصله حداکثر دو برابر بوده است.


با این حال، رسیدن قیمت مسکن به وضعیت جوش در ماه‌‌های اخیر ممکن است دستاویز محکمی برای دولت جهت اثبات ناکارآمدی طرح مسکن‌مهر قرار بگیرد و مسیر تصمیم‌گیری مخالفان این طرح برسر توقف یا ادامه آن را آسان کند.
به گزارش «دنیای‌اقتصاد» روند تغییر قیمت مسکن از ابتدای سال جاری تاکنون نشان می‌دهد: میانگین قیمت در شهر تهران از متری 9/3 میلیون تومان در اسفند سال گذشته ابتدا به متری 3 میلیون و 750 هزار تومان در فروردین رسید که البته کاهش نرخ در اولین ماه سال به دلیل تعطیلی کسب‌وکار و فعالیت‌های اقتصادی در این ماه طبیعی است. اما منحنی قیمت در اردیبهشت مجددا شروع به افزایش می‌کند و به متری 4 میلیون و 150 هزار تومان می‌رسد و سپس در خردادماه تا 4 میلیون و 300 هزار تومان افزایش می‌یابد.


افزایش ماهانه قیمت مسکن در تابستان متوقف می‌شود طوری که میانگین قیمت طی تیر و مرداد در حد 4 میلیون و 150 هزار تومان ثابت می‌ماند که این به معنی کاهش 3 درصدی قیمت نسبت به خرداد است.


طبق اطلاعات دریافتی از سامانه رهگیری، میانگین قیمت مسکن در تهران در بهار امسال 81 درصد نسبت به بهار سال قبل افزایش داشت، اما در دو ماه اول تابستان نرخ رشد نقطه‌به‌نقطه قیمت (نسبت به دو ماه اول تابستان قبل) در حد 51درصد بوده است که این نشان می‌دهد در دو ماه اخیر منحنی قیمت هم به لحاظ مقایسه ماهانه و هم به لحاظ مقایسه نقطه‌به‌نقطه روند کاهشی به خود گرفته است.

/ 1 نظر / 13 بازدید
مریم

این روزها وبلاگ الکی زیاد شده ولی انصافا وبلاگ تو جز وبلاگ خوباست می خوام با هم تبادل ادرس داشته باشیم بیا تو سایت من