دوره آموزشی قوانین و مقررات بازار سرمایه برای ناشران اوراق بهادار

اولین دوره آموزشی قوانین و مقررات بازار سرمایه برای ناشران اوراق بهادار به کار خود پایان داد

بازدید :  282

عصر روز گذشته، دوره آموزشی "قوانین و مقررات بازار سرمایه برای ناشران اوراق بهادار" پس از سپری شدن 10 هفته کاری با حضور نمایندگان و مسئولان مالی شرکت های از صنایع داروسازی، کانی های فلزی، قندی ها به اتمام رسید.

 

به گزارش روابط عمومی بورس اوراق بهادار تهران- سید روح الله حسینی مقدم مدیر ناشران بورس ارواق بهادار تهران در خصوص هدف از برگزاری این دوره آموزشی گفت: از آنجایی که بازار سرمایه از لحاظ ارزش، اندازه، حجم معاملات، تعداد شرکت‌ها، تنوع صنایع، تامین مالی  با گذشته قابل مقایسه نیست، لذا پس از تصویب قانون بازار سرمایه، ارزش بازار سرمایه، میزان تامین مالی شرکت‌ها در بازار سرمایه، تنوع روش های تامین مالی، ظهور نهادهای مالی حرفه ای جدید رشد داشته است. در به وجود آمدن این رشد و پیشرفت نقش ناشران پذیرفته شده بسیار مهم است و مدیران شرکتها به طور قطع می‌توانند در کسب جایگاه واقعی بازار سرمایه کمک کنند.

وی با بیان اینکه در این راستا یکی از برنامه­های مدیریت ناشران بورس اوراق بهادار تهران، تبیین تغییرات جدید در مقررات و همچنین شناسایی چالش ها و مشکلات ناشران بویژه در حوزه اطلاع رسانی و تامین مالی است. اظهار داشت: بدین منظور در غالب یک برنامه توسعه ای با همکاری مدیریت توسعه فرهنگ سرمایه گذاری بورس اوراق بهادار تهران همه شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران به حضور در کارگاه های آموزشی دعوت شدند که با استقبال مناسب شرکت ­ها مواجه شد.

حسینی مقدم خاطرنشان کرد: یکی از سرفصل های آموزشی، بحث اطلاع رسانی شرکت های پذیرفته بود. در این سر فصل سعی شد این مسئله تبین شود که سرمایه‌گذار و سهامدار باید به شرکت اعتماد کند تا سرمایه‌اش را در اختیار شرکت قرار دهد و این اعتماد زمانی حاصل می‌شود که اطلاعات منتشر شده از سوی شرکت در دسترس، صحیح، کامل، قابل اتکا و مرتبط باشد.

وی ادامه داد: وجود گزارشگری صحیح گامی در جهت اعتمادسازی است. اگر اطلاعات بهتری به سرمایه‌گذار ارائه شود سهامداران هم با سرمایه های بیشتری در پروژه ‌ها سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

مدیر امور ناشران بورس ارواق بهادار یادآور شد: از آنجا که رسالت بازار سرمایه تامین منابع مالی و سرمایه برای ناشران اوراق بهادار است در این دوره از حضور همکاران اداره ثبت اوراق بهادار سرمایه ای که مسئولیت افزایش سرمایه شرکت ها را به عهده دارند، در پاسخ به سوالات مشارکت کنندگان بهره گرفتیم.

وی سرفصل های دوره آموزشی را شامل موارد مهم دستورالعمل پذیرش با تاکید بر موارد مربوط به حفظ الزامات پذیرش،

دستورالعمل افشا و زمان بندی مربوط به ارسال اطلاعات و انواع اطلاعات اعلامی بر کدال وآشنایی با نحوه محاسبه امتیاز اطلاع رسانی و وزن دهی به قابلیت اتکا و به موقع بودن اطلاعات دانست و موارد بعدی را به ترتیب چگونگی محاسبه سهام شناور آزاد و استفاده از معافیت مالیاتی ناشی از آن، دستورالعمل انظباطی ناشران و موارد تخلف، فرآیند طبقه بندی شرکتها در بورس و ارائه خلاصه­ای از نتایج آخرین طبقه ­بندی انجام شده در مدیریت ناشران  اعلام کرد.

حسینی مقدم تصریح کرد: با بررسی وضعیت شرکت کنندگان این کارگاه آموزشی مشخص شد که  18 درصد از ناشران حاضر در دوره آموزشی را مدیرعامل و یا اعضای هیات مدیره، 26 درصد امور مالی، 21 درصد امور سهام و باقیمانده در مدیران بودجه یا مشاوران شرکت ها تشکیل می دادند.

وی مزیت اصلی برگزاری این دوره های آموزشی را برای ناشران علاوه بر اطلاع از آخرین تحولات و تغییرات در حوزه مقررات، اگاهی از چالش ها و مشکلاتی که همکاران آن در صنعت مورد نظر دارند، عنوان کرد و افزود: اکثر شرکت کنندگان در این دوره ها تصور می کردند مشکل شرکت متبوع آنها خاص خودشان است در حالیکه در این جلسات راهکارهای مشخصی ارائه شد که مشکلات آنها مرتفع شود.

ناشران بورسی پرسیدند و مدیران بورسی پاسخ دادند

شایان ذکر است: به نظر می­رسد برخی از مشکلات مربوط به اطلاع­رسانی و افشای اطلاعات، تنها ناشی از محدودیت­های شرکت نبوده و درصدی از آنها ریشه در عدم آگاهی از قوانین و مقررات دارد. در این دوره با همکاری مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار به سوالات مشارکت کنندگان پاسخ داده شد.

جلسه اختتامیه این دوره آموزشی ناشران بورسی عصر روز گذشته با حضور دکتر محمدرضا عربی، معاون ناشران و اعضای بورس تهران، سید روح الله حسینی مقدم، مدیر امور ناشران بورس تهران، سید محمد هاشمی نژاد مدیر فرهنگ سرمایه گذاری، صابرجعفروند کارشناس مسئول اداره ناشران بورسی سازمان بورس و  شهره رسیدگان از کارشناسان اداره نظارت بر ثبت و انتشار اوراق بهادار سرمایه­ ای سازمان بورس و با اهدای گواهینامه شرکت در دوره به ناشران برگزار شد.

 


/ 0 نظر / 27 بازدید