تالار شیشه‌ای رکورد شکست/ جهش ۱۵۰۰ واحدی شاخص

تالار شیشه‌ای رکورد شکست/ جهش ۱۵۰۰ واحدی شاخص

 

ه گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پایان معاملات امروز بورس اوراق بهادار شاخص، رکورد جدید دیگری به ثبت رساند و بر همین اساس با افزایش 1554 واحدی به بیش از 54 هزار واحد صعود کرد.

براساس این گزارش، ارزش بازار هم در رکورد تازه‌ای 6 هزار و 500 میلیارد تومان افزایش داشت و در مجموع ارزش کل بازار به بیش از 256 هزار و 537 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز به تنهایی صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس 177 واحد در روند افزایش شاخص کل تأثیرگذار بود و در عین حال فولاد مبارکه اصفهان با 92 واحد، معدنی و صنعتی گل‌گهر نیز 92 واحد، پالایش نفت اصفهان با 74 واحد، ملی صنایع مس ایران با 68 واحد با افزایش نفت و گاز پارسیان با 64 واحد صنعتی و معدنی چادرملو با 62 واحد بر روند افزایش کل تأثیرگذار بوده‌اند

همچنین شاخص صنعت نیز با افزایش 1400 واحدی به 46 هزار و 160 واحد و شاخص 50 شرکت فعال‌تر نیز از این روند مستثنی نبوده و با 62 واحد افزایش به 2 هزار و 248 واحد رسید.

بر اساس این گزارش امروز برخی از شرکت‌ها رشد قابل توجهی داشته‌اند که در این میان پاکسان با بیشترین افزایش قیمت در صدر قرار دارد و کیمیا دارو، نوش‌مازندران، فرآورده‌های نسوز ایران، پارس‌خودرو، نیرو محرکه و سیمان اصفهان جزو بیشترین افزایش قیمت‌ها رقم خوردند.

در این میان مس شهید باهنر، بانک صادرات ایران، سرمایه‌گذاری صنعت بیمه، صنایع آذرآب، فیبر ایران، بانک کارآفرین و فولاد خراسان بیشترین کاهش قیمت را داشته‌اند.

به گزارش فارس؛ امروز معامله‌گران بورسی رکورد بی‌نظیری را به ثبت رساندند تا بازدهی بورس به سه درصد برسد؛ همچنین هیجان خرید باعث شد تا شاخص دو قله 53 و 54 هزار واحدی را پشت سر بگذارد.

براساس این گزارش نماد پاکسان بیش از 340 درصد پس از بازگشایی رشد داشت.

 

معاون بازار شرکت بورس با اعلام اینکه سهامداران باید با دقت بیشتری نسبت به خرید سهم شرکت‌ها اقدام کنند، گفت: در این دوره خرید‌های حقیقی بیشتر از خرید‌های حقوقی است.

 

 

سهامداران باید در جریان خرید از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشاوره بگیرند، گفت: در حال حاضر مخاطبان و بازیگران عادی بیشتری وارد بازار سهام شده‌اند.

وی در رابطه با توقف و بازگشایی نماد برخی شرکت‌ها گفت: هم اکنون نسبت به چهار سال گذشته روند بازگشایی نمادها بهتر شده است و در این میان نیز بسیاری از سهامداران انتظار دارند که نمادهای مورد نظرشان خیلی زود بازگشایی شود، در حالی که این شرکت‌ها شفاف‌سازی مورد انتظار را انجام نداده‌اند.

معاون بازار شرکت بورس اوراق بهادار گفت: انتظارات روانی زیادی در روزهای اخیر در رابطه با آینده ایجاد شده و به همین دلیل شاهد رشد بازار بوده‌ایم.

معاون بازار شرکت بورس با بیان اینکه بورس‌های دنیا براساس انتظارات حرکت می‌کنند افزود: ما پس از آنکه انتخابات پرشوری را پشت سر گذاشته‌ایم و قول‌های رئیس‌جمهور منتخب مبنی بر کاهش تنش‌های بین‌المللی موجب شد تا بازار سهام با حرکت جهشی روند کاری خود را دنبال کند.

وی ادامه داد: همچنین همین وعده‌ها که بیشتر مربوط به کاهش تنش‌های بین‌المللی موجب شد تا اکثر شرکت‌های دارای محصولات صادراتی تحت تأثیر همین امر با تقاضای خرید مواجه شود.

صحرایی با اشاره به اینکه بازارهای رقیب از جمله مسکن، ارز و طلا با کاهش امید نسبت به آینده گفت: انتظارات کاهشی در بازارهای رقیب به واقعیت پیوسته و همین امر موجب شد، تا منابع آنان وارد بازار سهام شود.

وی در رابطه با میزان خرید اشخاص حقیقی و حقوقی گفت: در این دوره خریداران حقیقی بیش از خریداران حقوقی هستند، به طوری که مردم عادی با ورود به این بازار از خریداران حقوقی جلو افتاده‌اند.

صحرایی ادامه داد: به طور متوسط طی این دوره 65 درصد حقیقی‌ها نسبت به خرید اقدام می‌کنند و در جریان معاملات 50 درصد آن را می‌فروشند، در واقع 15 درصد میزان خرید حقیقی‌ها بیشتر شده است.

معاون بازار شرکت بورس ضمن توصیه به سهامداران مبنی بر اینکه در جریان خرید مشاوره بگیرند، گفت: توصیه می‌کنیم مردم عادی برای خرید از طریق صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری اقدام کرده و به صورت غیرمستقیم وارد شوند.

وی همچنین ادامه داد: مردم و بازیگران عادی بازار سهام نباید تک سهم خرید کنند و در همین جریان پول‌های مازاد خود را برای اینکه در آینده متضرر نشوند، وارد بازار سهام شوند به عبارتی دیگر به صورت متنوع خرید کنند و از شایعات همیشگی بازار نیز تبعیت نکنند.

وی در رابطه با برگزاری مجامع شرکت‌ها نیز گفت: مجامع شرکتها هم خیلی خوب برگزار شده‌اند و سودهای خوبی بین سهامداران خود تقسیم کرده‌اند؛ عملکرد سه ماهه شرکت‌ها نیز بیش از انتظارات بوده است.

صحرایی با اشاره به اینکه شاخص مدنظر ما نیست، بلکه نقدشوندگی و شفافیت شرکت‌ها برای ما مهم است، گفت: هیچ کدام از مسئولان بورس نمی‌خواهند که نماد شرکتی بیش از اندازه متوقف بماند، بلکه شفافیت و نقد‌شوندگی مدنظر است./ 0 نظر / 8 بازدید