آنچه بر بورس گذشت و آنچه در انتظار بورس است؟

آنچه بر بورس گذشت و آنچه در انتظار بورس است؟

سید روح الله حسینی مقدم

معاون بورس اوراق بهادار تهران

بورس اوراق بهادار تهران به­عنوان دماسنج اقتصاد ایران به درستی حال و روز اقتصاد ایران را در شش ماه گذشته نشان داد. از مشکلاتی که در سر راه برداشته شدن تحریم­ها وجود داشت گرفته تا نرخ سپرده بانکها از جمله مشکلاتی بود که صنایع بورسی با آن دست و پنجه نرم کردند. پیش بینی سودآوری شرکتها از فصل های پایانی سال 1393 کاهش یافت و بازار سرمایه از مدتها قبل از آن با پیش بینی که از آینده شرکتها داشت، روند نزولی قیمت را در پیش گرفت. آنچه به وقوع پیوست سودآوری شرکتها به بیش از 35 درصد در سال 1394 و در سه ماهه اول سال 1395 نیز حدود 8 درصد کاهش را نشان می­دهد. از منظر ارزش بازار، بورس اوراق بهادار تهران کاهش حدود 9 درصدی را در شش ماه ابتدایی سال نشان می­دهد، این در حالیست که در همین دوره ارزش بازار بدهی که شامل انواع اوراق با درآمد ثابت مانند صکوک اجاره، استصناع، مرابحه و اوراق مشارکت است، رشد چند درصدی را نشان می­دهد.

در نیمه اول سال صنایع اصلی بورس مانند صنعت پتروشیمی، بانکها، پالایشگاه که بیش از نیمی از وزن بازار را در اختیار دارند، با مشکلات زیادی رو به رو بودند. پتروشیمی ها در ابهام نرخ خوراک و همچنین کاهش قیمت جهانی محصولات سپری کردند. صنعت بانکداری با تغییر رویه نظارتی بانک مرکزی و همچنین الزامات سخت گیرانه مواجه شدند بطوریکه هنوز امکان برگزاری مجامع برخی از این بانکها فراهم نشد و صورت های مالی سال 1394 این شرکتها به تصویب سهامداران نرسیده است. هر چند این تغییرات اعمال شده از سوی بانک مرکزی، ضروری است اما طولانی شدن این فرایند موجب شد تا بسیاری از سرمایه گذاران ترجیح دهند پس از روشن شدن نتیجه این اقدامات، به سرمایه­گذاری در این صنعت فکر کنند. پالایشگاهها که هر چند از عمر حضورشان در بورس بیش از 7 سال می­گذرد اما نگاه شرکت ملی پالایش و پخش در کنار کاهش بهای نفت در سطح جهانی ، موجب شد سرمایه از این صنعت نیز رویگردان باشد. صنعتی که تا بیش از 14 درصد ارزش بازار را به خود اختصاص میداد که کمتر از 6 درصد بازار تبدیل شد.

کاهش نرخ بهره از چند جهت بر بازار اوراق بهادار ما اثر می گذارد؛ کاهش نرخ بهره موجب می شود تا نرخ تامین مالی بنگاه ها از بازار پول و سرمایه کاهش یابد و طبیعتا بر سودآوری شرکت های پذیرفته شده اثرگذار است.   از طرفی کاهش نرخ بهره جریان نقدینگی را تا حدود زیادی به سمت بازار سرمایه تقویت خواهد کرد.

هر چند کاهش نرخ بهره باید محسوس باشد اما با توجه به نرخ تورم مورد انتظار کاهش بیشتر نرخ بهره دور از انتظار نیست. از طرفی همچنانکه موسسات بین المللی هم پیش بینی کردند رشد اقتصادی حدود 6 درصدی برای سال 95 پیش بینی شده است که این به معنی رشد فروش و سودآوری بنگاه های اقتصادی است.

هر چند انتظار می­رفت با کاهش نرخ بهره اتفاقات مثبتی برای بازار سرمایه و جریان سرمایه رقم بخورد، اما ظاهرا با توجه به قراردادهای بلندمدت بانکها با صاحبان پس انداز و همچنین عدم تبعیت از نرخ­های اعلام شده برای تسهیلات و استمهال بدهی های شرکتها با نرخ های بالا اجازه نداد تا جریان آزاد سرمایه شکل بگیرد و یک نوع چسبندگی کاهش نرخ بهره به چشم بخورد.

عامل دیگری که به شدت بر بازار اوراق بهادار اثرگذار بود، رکود حاکم بر بازار داخلی بود که موجب شد فروش و درآمد بسیاری از صنایع و شرکت ها به شدت کاهش یابد؛ از صنعت فلزات اساسی و سیمان گرفته تا صنعت محصولات غذایی و خودرو از این موضوع تاثیر قابل ملاحظه ای پذیرفتند.

رکود دامنه دار در اقتصاد کشور که قطعا نسخه کوتاه مدتی برای آن وجود ندارد، موجب شد تا سودآوری شرکت ها نسبت به دوره قبل بیش از 40 درصد کاهش را نشان دهد.

از طرفی اقتصاد وابسته به نفت کشور ما یکبار دیگر با کاهش شدید قیمت نفت، دچار نوسان جدی شد و با کاهش قیمت محصولات شیمیایی و پتروشیمیایی، کاهش سودآوری بزرگترین صنعت بورسی را رقم زد و فضای کم رونق بازار را دامن زد.

البته باید توجه داشت در کنار کاهش قیمت نفت، تاثیر اقتصاد چین و کاهش رشد اقتصادی آن بر بازار های جهانی موجب کاهش قیمت فلزات اساسی و همچنین سنگ آهن شد که طبیعتا بخش های فلزات اساسی و کانی های فلزی را که مجموعا حدود 23 درصد بازار اوراق بهادار ما را از آن خود کرده بود، دستخوش کاهش نماگرهای اساسی کند.

کسادی اقتصادی نیز موجب شد تا اوضاع سایر صنایع نظیر صنعت سیمان، کاشی و سرامیک، مواد غذایی و ساختمان نیز چندان چنگی به دل نزدند.

اما بورس کشور به اینده بسیار خوشبین است. جنس متغیرهای اثرگذار بر فعالیت های اقتصادی و بازار سرمایه به نحوی تغییر می کند که می توان انتظار داشت که جریان سرمایه را به سمت بازار اوراق بهادار تقویت کند. نرخ بهره روند کاهشی در پیش گرفته و به نظر می رسد با پایان قراردادهای یکساله در ابتدای دیماه و کاهش نرخ واقعی بهره بانکی، بخشی از سپرده ها تمایل به حضور در بازار پول نداشته باشند و به جستجوی سایر بازارها باشند. با توجه به گسترش صندوق های سرمایه گذاری مشترک این توانایی در بازار سرمایه بوجود آمده تا بتواند این جریان سرمایه را جذب نماید. کاهش نرخ بهره به شرکتها نیز کمک خواهد کرد تا بتوانند با استقراض با نرخ های پایین تر بخشی از هزینه های مالی خود را کاهش دهند که این عامل می تواند منجر به افزایش حاشیه سود شرکتها خواهد شد. از طرفی نرخ ارز در دو سال اخیر شرایط باثباتی را می گذاراند. این ثبات به صنعتگران قدرت تحلیل و پیش بینی می­دهد و موجب کاهش ریسک­های سیستماتیک سرمایه گذاری می شود و لذا افزایش سرمایه­گذاری را به­دنبال خواهد داشت؛ از طرفی به صاحبان سرمایه نیز کمک می کند تا با با تحلیل جوانب مختلف صنایع، در سهام شرکتها سرمایه گذاری کنند.

هر چه از زمان برداشته شدن تحریم ها میگذرد، خبرهای امیدوارکننده تری در خصوص امکان نقل و انتقال وجوه از خارج به داخل کشور بیشتر به گوش می­رسد. در صورت ورود حجم قابل توجه نقدینگی از خارج به داخل کشور برای سرمایه گذاری، چند موضوع قابل تصور است. مساله اول کاهش هزینه تمام شده پول با ورود پول ارزان قیمت خواهد بود. متعادل شدن نرخ ارز و نزدیک شدن آن به نرخ ارز واقعی یکی دیگر از پیامدهای مهم آن است. تمایل به سرمایه گذاری غیرمستقیم و از طریق مشارکت در سهام ، ساده ترین راه سرمایه گذاری برای خارجیان است. صندوق های سرمایه گذاری خارجی طی دو سال اخیر در جستجوی کسب اطلاعات از شرکتها و صنایع کشور بودند تا در زمان مناسب اقدام به سرمایه گذاری کنند.

حضور سرمایه گذاران خارجی در بازار ما قطعی است و در حال حاضر تنها چند بازار مناسب برای سرمایه گذاری بین المللی وجود دارد. وقتی فضا برای سرمایه گذاری در یک منطقه یا کشور فراهم می شود، بازار سهام اولین بازاری است که مورد توجه قرار می گیرد که این به دلیل خصوصیات ذاتی این بازار است؛ شفاف ترین مکان برای سرمایه گذاری بازار سرمایه است و این موضوع از نظر سرمایه گذار خارجی اهمیت دارد.

متاسفانه با نگرانی که بانک های اروپایی از کارشکنی ایالات متحده دارند برای انتقال پول سرمایه گذاران، به ویژه سرمایه گذاران حقوقی همکاری نمی کنند و این مانعی بزرگ برای ما است که به نظرم حتما این فضا مناسب تر خواهد شد.

حضور سرمایه گذاران در بازار ما دیر یا زود باید اتفاق می افتاد ولی آنچه برای ما مهم است استفاده از این اقبال برای اقتصاد کشورمان است. منابع مالی ارزان قیمت می تواند بخشی از چالش های بنگاه های پذیرفته شده در بورس را کم کند که قطعا این موضوع بر سودآوری بنگاه ها موثر باشد.

نهادهای مالی و شرکت های پذیرفته شده ما باید با برنامه به استقبال سرمایه خارجی بروند و حتی خود را تجهیز کنند تا بتوانند در خارج از مرزها سرمایه های جدید را شناسایی و با انتشار انواع اوراق بدهی منابع ارزان قیمت را تامین کنند.

خوشبختانه اقدامات خوبی از سوی شرکت های تامین سرمایه و برخی از کارگزاری ها صورت گرفته و امیدواریم استمرار یابد. نگاه سرمایه گذاران خارجی به بازار و کشور ما بلندمدت است و ما باید خودمان را برای این امر آماده کنیم.

از مهمترین اتفاقات قابل پیش بینی برای ادامه سال 1395 رشد بازار بدهی در بورس اوراق بهادار تهران است؛ هم از این منظر که دولت و بانک مرکزی تمایل به توسعه بازار بدهی دارند و هم از این منظر که شرکت های بورسی به دنبال استفاده از اعتبار خود برای استقراض خواهند بود تا با نرخ های پایین تر از بازار سرمایه تامین مالی کنند.

برای پیش بینی بازار سال 95 باید به یک نکته توجه ویژه کرد و آن اینکه تا حدود زیادی باید تحلیل "گذشته نگر" را کنار بگذاریم و بر اساس واقعیت های موجود به سال آتی نظر بیندازیم.

شاید هنوز به طور دقیق اثرات رفع تحریم ها را درک نکرده باشیم و به همین دلیل احتمالا از پتانسیل های این اتفاق برای صنعت مطلع نباشیم. از تغییرات قابل پیش بینی در متغیرهای اثرگذار بر بازار اوراق بهادار و همچنین کسب و کار گرفته تا اقبال دولت و بانک مرکزی به توسعه بازار سرمایه در ایران، بطور قطع شرایط بسیار مناسبی را برای تقویت بازار اولیه و ثانویه انواع ورقه بهادار از سهام تا انواع اوراق بدهی به وجود خواهد آورد.

 این تغییر دیدگاه در حمایت از بازار سرمایه گرچه تغییری ضروری اما کوچک است، ولی برای رشد ملموس بازار سرمایه در اقتصاد ملی ایران به حد کافی اساسی است.

هر چند اقتصاد جهان بهترین روزهای خود را تجربه نمی کند اما با توجه به مثبت بودن برآیند نیروهای موثر بر بورس اوراق بهادار در کشور، می توان انتظار رشد متغیرهای کمی بازار را داشت.

خوشبختانه بازار سرمایه از منظر تنوع ابزارهای تامین مالی به سطح قابل قبولی رسیده و حال باید با معرفی آن به ناشران، به توسعه بازار بدهی کمک کنیم.

وجود این شرایط در سال 95 کمک خواهد کرد تا بورس تهران آمادگی پذیرش انواع اوراق مشارکت و صکوک دولتی را داشته باشد؛ لذا پیش بینی می شود ظرفیت های لازم برای جذب اوراق با حجم و اندازه بزرگ در بورس اوراق بهادار تهران فراهم باشد. از این رو با آمادگی کامل از دولت برای انتشار انواع اوراق دولتی مانند صکوک و مشارکت در بورس اوراق بهادار تهران دعوت می کنیم. 

در حوزه ثبات بخشی به بازارهای مالی و ارز هم نقش و رفتار دولت بسیار بر تحلیل سرمایه گذاران اثر گذاشت و اینکه نرخ ارز طی یک دوره مالی از نوسان محدودی برخوردار باشد، به بررسی دقیق تر آینده سرمایه گذاری کمک شایانی می کند.

 

 

 

/ 3 نظر / 50 بازدید
وبسايت اصفهان من بزرگترين نيازمنديهاي رايگان کشور

خوشحال ميشم به منم سر بزني! يک سيستم وبلاگ دهي جديد را باش آشنا شدم امکانات خوبي داره اونجا هم ميتوني وبلاگ بزني پارس بلاگ دات ايکس واي زد parsblog دات ايکس واي زد parsblog دات xyz [گل][گل] -------------------------------حالا چند تا آگهي بازرگاني-------------------- تبديل وب لاگ شما وبلاگنويس محترم به يک وب سايت با کمترين هزينه هاست رايگان يک ساله هديه من به شما شما فقط هزينه ثبت دامين مورد نظر خود را براي يک سال بدهيد و هاستينگ رايگان داشته باشيد براي کسب اطلاعات بيشتر با اي دي من در تلگرام مکاتبه کنيد @updap -------------------------------------------- بزرگترين آپلود سنتر براي ايرانيان امکان کسب در امد روزانه از تعداد دانلود فايل هاي شما همين الان با مراجعه به وب سايت زير اکانت خود را بسازيد updap دات کام آپ دپ دات کام ---------------------------------------------------------- يک سايت رايگان براي ارسال آگهي هاي شما بزرگترين سيستم نيازمنديهاي رايگان ايران همين الان آگهي خود را منتشر کنيد esfahan.me

تبليغات با ايميل براي شما با قيمتي ارزان

خوشحال ميشم به منم سر بزني! يک سيستم وبلاگ دهي جديد را باش آشنا شدم امکانات خوبي داره اونجا هم ميتوني وبلاگ بزني پارس بلاگ دات ايکس واي زد parsblog دات ايکس واي زد parsblog دات xyz [گل][گل] -------------------------------حالا چند تا آگهي بازرگاني-------------------- تبديل وب لاگ شما وبلاگنويس محترم به يک وب سايت با کمترين هزينه هاست رايگان يک ساله هديه من به شما شما فقط هزينه ثبت دامين مورد نظر خود را براي يک سال بدهيد و هاستينگ رايگان داشته باشيد همچنين تبليغات با ايميل براي وبلاگ نويسان براي کسب اطلاعات بيشتر با اي دي من در تلگرام مکاتبه کنيد @updap -------------------------------------------- بزرگترين آپلود سنتر براي ايرانيان امکان کسب در امد روزانه از تعداد دانلود فايل هاي شما همين الان با مراجعه به وب سايت زير اکانت خود را بسازيد updap دات کام آپ دپ دات کام ---------------------------------------------------------- يک سايت رايگان براي ارسال آگهي هاي شما بزرگترين سيستم نيازمنديهاي رايگان ايران همين الان آگهي خود را منتشر کنيد esfahan.me

کدباکس

یه مدت متاسفانه بورس بسته اجازه برداشت پولمونم نداریم