اصلاحیه دستورالعمل بازارگردانی در بورس تهران

هر چند دستورالعمل بازارگردانی در بورس تهران که در تیر ماه 1387 تصویب شد نسبت به دستورالعمل قبلی که مربوط به بازارسازی حمایتی بود بسیار پیشرفته تر بود اما ظاهرا نقایصی دارد. یکی از دلایل من برای بیان این مطلب عدم استقبال هیچ نهادی به انجام فعالیت بازارگردانی و دلیل دوم اینکه در برخی مواد آن به نظر میرسد همچنان از بحث بازارسازی حمایتی الهام گرفته و روحیه تغییر مشاهده نمی شود. از طرفی در برخی از بندها نیز بازارگردان موردنطر با آنچه که در دنیا بازارگردانی خوانده می شود فاصله و شکاف وجود دارد.

 

در تاپیک های گذشته تجربه ای از بورس های دنیا و اینکه در آن بورس ها چه امتیازات و تعهدات برای بازارگردان در نظر می گیرند نوشتم. به توصیه مدیران خودم دستورالعمل پیشنهادی بازارگردانی که شامل تغییراتی در برخی مواد و همچنین اضافه کردن چند تبصره و ماده جدید است، تهیه شد که در ادامه از نظر می گذرد.

 

تعــاریـف

مادة 1    اصطلاحات به کار رفته در این دستورالعمل به شرح زیر است:

قانون بازار اوراق بهادار: منظور قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذرماه سال 1384 مجلس شورای اسلامی است.

سبا: منظور سازمان بورس و اوراق بهادار است.

بورس: منظور شرکت بورس اوراق بهادار تهران است.

بازارگردانی: فعالیت‌های بازارگردان طبق این دستورالعمل است که با افزایش نقدشوندگی ورقة بهادار انجام می‌شود.

کارگزار: منظور کارگزار عضو "بورس" است.

بازارگردان: شخص موضوع بند 15 مادة 1 قانون بازار اوراق بهادار است که با مجوز سبا، اوراق بهادار معینی را بازارگردانی می‌کند.

ورقة بهادار: منظور ورقة بهادار پذیرفته شده در بورس است که مطابق این دستورالعمل فعالیت "بازارگردانی" بر روی آن انجام می‌شود.

دامنة مجاز نوسان: بیشترین تغییرات مجاز قیمت "ورقة بهادار" در هر روز نسبت به قیمت پایانی روز معاملاتی قبل است.

دامنة مظنه: بیشترین فاصله بین قیمت سفارش خرید و سفارش فروش هر "ورقۀ بهادار" به درصد است که "بازارگردان" آن "ورقة بهادار،" در سامانۀ معاملات بورس وارد می‌کند. این درصد نسبت به قیمت سفارش خرید محاسبه می‌شود.

حداقل سفارش انباشته: کمترین تعدادی از "ورقه بهادار" است که "بازارگردان" باید همواره در سفارش خرید و فروش خود در سامانۀ معاملات بورس نگه‌ دارد.

 

شرایط و مراحل اعطای مجوز "بازارگردانی"

 

مادة 2   متقاضی دریافت مجوز "بازارگردانی" تقاضای خود را برای "بازارگردانی""ورقة بهادار

/ 0 نظر / 51 بازدید