ضوابط محاسبه "سهام شناور آزاد " در بورس اوراق بهادار تهران

در اجرای ماده 6 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی مصوب 25 آذر 88 مجلس شورای اسلامی، ضوابط نحوه محاسبه سهام شناور آزاد ناشران پذیرفته‌شده در بورس‌ها و بازارهای خارج از بورس در 5 ماده و 4 تبصره در تاریخ 11 مرداد 89 به تصویب شورای‌عالی بورس و اوراق بهادار رسید. 


ماده 1: اصلاحات و واژه هایی که در ماده 1 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی مصوب 25 آذر 88 مجلس شورای اسلامی تعریف شده اند به همان مفاهیم در این ضوابط به کار رفته اند. واژه های دیگر دارای معانی زیر می باشند: 


1-ناشر: شخص حقوقی است که سهام آن در بورسها یا بازارهای خارج از بورس پذیرفته شده است. 


2-سهامداران مدیریتی: هر سهامداری که یکی از شرایط زیر را داشته باشد سهامدار مدیریتی است: 


الف) اشخاص حقیقی که به واسطۀ سهامداری خود، اقوام نسبی از طبقه اول و دوم و یا اشخاص حقوقی تحت کنترل خود، مجموعاً مساوی یا بیشتر از 5 درصد سهام ناشر را داشته باشند. 


ب) اشخاص حقوقی که به واسطه سهامداری خود، اشخاص حقوقی تحت کنترل و یا اشخاص حقوقی با کنترل کننده مشترک مجموعاً مساوی یا بیشتر از 5 درصد سهام ناشر را داشته باشند. 


3-سهامداران غیرمدیریتی: به آندسته از سهامداران ناشر که جزء سهامداران مدیریتی نباشند، اطلاق میگردد. 


4-کنترل: به تعریف استانداردهای حسابداری ملی عبارتست از توانایی هدایت سیاست‌های مالی و اعتباری یک واحد به منظور کسب منافع اقتصادی از آن 
5-ضریب شناوری: عبارت است از حاصل تقسیم تعداد روزهایی از دوره مالی ناشر که طی آن معاملات سهم در بازار عادی بیش از یک ده هزارم تعداد سهام ناشر می‌باشد بر نصف روزهای معاملاتی آن دوره و حداکثر معادل یک می‌باشد. 


ماده 2: نحوه محاسبه سهام شناور آزاد عبارتست از حاصلضرب ضریب شناوری در مجموع سهام سهامداران غیرمدیریتی ناشر در پایان دوره مالی که سهام شناور آزاد برای آن دوره محاسبه می‌شود. 


ماده 3: سازمان موظف است در پایان مقاطع سه ماهه منتهی به خرداد، شهریور، آذر و اسفند هر سال، نسبت به محاسبه سهام شناور آزاد ناشر اقدام نموده و نتایج محاسبات را حداکثر تا یک ماه پس از پایان دوره‌های فوق به اطلاع عموم برساند. 


تبصره: اگر پایان دوره مالی ناشر منطبق با پایان یکی از مقاطع سه ماهه اشاره شده در این ماده نباشد، سازمان حسب مورد سهام شناور آزاد را در پایان دوره مالی ناشر محاسبه خواهد نمود و این محاسبه مبنای صدور تائیدیه موضوع تبصره 1 ماده 4 این ضوابط قرار خواهد گرفت. 


ماده 4: تأییدیه مالیاتی جهت بهره مندی ناشر از معافیت مالیاتی موضوع ماده 6 "قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی " به ناشر و حوزه مالیاتی مربوطه توسط سازمان اعلام می­شود. 


تبصره1: تاییدیه مالیاتی موضوع این ماده بر مبنای سهام شناور آزاد ناشر که طبق ماده 2 این ضوابط محاسبه گردیده است صادر می شود. 


تبصره2: صدور تأییدیه موضوع این ماده منوط به ارائه اطلاعات مورد نیاز سازمان جهت انجام محاسبات موضوع این ضوابط، توسط ناشر طبق فرم‌های سازمان می‌باشد. 


تبصره3: اگر مدت پذیرش ناشر در بورس یا دوره مالی وی که برای آن صدور تائیدیه مالیاتی مورد درخواست می‌باشد کمتر از یکسال تقویمی باشد، ضریب شناوری متناسب با حضور آن در بورس یا بازار خارج از بورس محاسبه خواهد شد. 


ماده 5: در صورتی‌که سازمان ظرف مدت 15 روز کاری از صدور تائیدیه مالیاتی متوجه مغایرتی در محاسبات سهام شناور آزاد ناشر شود یا ناشر ظرف همان مدت نسبت به محاسبه میزان سهام شناور آزاد خود معترض شود، سازمان پس از بررسی موضوع درصورت تغییر میزان سهام شناور آزاد، محاسبات جدید را بلافاصله به سازمان امور مالیاتی جهت لحاظ نمودن در معافیت مالیاتی ناشر اعلام می‌کند.

لازم به ذکر است که محاسبه ضریب شناوری و نادیده گرفتن گرد کردن اعداد شناور ازاد به سمت بالا از تفاوت های اساسی روش های محاسبه سهام شناور آزاد در ایران است.

 

از دوستان کسی راهکاری در جهت افزایش سهام شناور آزاد در نظر دارد اطلاع رسانی بکنه حتما مفید واقع خواهد شد.

/ 1 نظر / 16 بازدید
محسن

با عرض سلام و ادب و هم چنین شاد باشید خدمت شما دوست عزیز من 20 سالمه و دوست دارم تو بورس سرمایه گذاری کنم می خواستم بدونم که تا چه اندازه نیاز به پول داره .حداقل امیدوارم بتونید در اینکار کمکم کنید. با تشکر از شما