بانک ملت در بورس

 

بانک ملت

مقدمه

    بخش مالی در کل نظام اقتصادی هر کشور از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است به‌طوری‌که صاحب‌نظران، توسعة پایدار اقتصادی را بدون بسط و توسعة بخش مالی غیرممکن می‌دانند و حتی بعضی از اقتصاددانان، اقتصادهای توسعه‌یافته را اقتصادهای مالی و اقتصادهای توسعه نیافته را اقتصادهای غیرمالی می‌دانند. نتایج مطالعات و تحقیقات انجام شده توسط صاحب‌نظران اقتصادی همگی بیانگر نقش مهم بخش مالی در رشد اقتصادی است و معتقدند تفاوت در کیفیت و کمیت خدمات مالی ارائه شده، بخش مهمی از تفاوت در نرخ رشد اقتصادی کشورها را توضیح می‌دهد.

براساس سررسید تعهدات، بازار مالی به دو بخش بازار پول و سرمایه تقسیم می‌شود. بازار پول، بازار ابزارهای مالی کوتاه مدت با ویژگی اندک بودن ریسک عدم پرداخت، ریسک نقدشوندگی می‌باشد. بانکها و موسسات اعتباری غیربانکی و صندوق‌های قرض‌الحسنه از اجزای تشکیل دهنده‌ی این بازار محسوب می‌شوند.

صنعت بانکداری در ایران از تاسیس تاکنون فراز و فرودهای زیادی را تجربه کرده‌است. از تحولات مهم در تاریخ این صنعت خارج نمودن سیستم بانکداری از حالت ربوی به غیرربوی (بانکداری اسلامی) و همچنین ملی کردن بانک‌ها در جهت حفظ حقوقصاحبان سپرده و سرمایه‌های ملی، ‌به‌کارانداختن چرخ‌های تولیدی صنعت کشور و تضمینبازپرداخت سپرده‌ها و پس‌اندازهای مردم می‌باشد. در ادامه به معرفی بانک ملت به عنوان یکی از اجزای بازار پول ایران که بزودی از طریق بورس واگذار می‌گردد می‌پردازیم.

 

معرفی شرکت

    بانک ملت به موجب مصوبه‌ی مجمع عمومی بانک‌ها در سال 1358 از ادغام 10 بانک‌ تشکیل و در اداره‌ی ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید و با هدف ارائه خدمات بانکی، تسهیل امور بازرگانی داخلی و خارجی و فعالیت در رشته‌های تولیدی در جهت خدمت به اقتصاد کشور، عملیات اجرایی خود را از سال 1359 آغاز نمود.

سرمایه‌ی اولیه‌ی بانک ملت معادل 5/33 میلیارد ریال و آخرین افزایش سرمایه شرکت در سال 1384 از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت انجام شد و به مبلغ 1/13 هزار میلیارد ریال منقسم به 1/13 میلیارد سهم یک‌هزار ریالی رسید.

در حال حاضر بانک ملت دارای 336 شعبه در تهران (318 شعبه سودده و 18 شعبه زیان‌ده)، 1624 شعبه در شهرستان‌ها و 5 شعبه در خارج از کشور (کلاً سودده) می‌باشد. مجموع سود شعبات برای سال 1385، بالغ بر 1616 میلیارد ریال و مجموع زیان‌ برابر 235 میلیارد ریال بوده است. 354 شعبه از کل شعبه‌های بانک ملت بصورت سرقفلی و استیجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند که 109 شعبه از این تعداد در تهران و بقیه در شهرستان‌ها واقع است. هم‌اکنون تعداد پرسنل شرکت 25068 نفر است.

 

موضوع فعالیت

زمینه‌های فعالیت بانک ملت عبارتند از:

1- سپرده‌گیری و خدمات پس‌انداز و برداشت به‌صورت لحظه‌ای 2- اعطای تسهیلات به مشتریان 3- سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های بورسی و مشارکت در شرکت‌های غیربورسی4- ارائه انواع کارت‌های الکترونیکی 5- خدمات معاملات ارزی، تجارت خارجی و ارائه انواع ضمانت‌نامه‌ها  و 6- عاملیت و اداره‌ی وجوه.

 

جایگاه بانک ملت در صنعت بانکداری ایران

  مجموع سپرده‌های بانک ملت در پایان سال‌های 1384 و 1385 به‌ترتیب معادل 149.352 و 200.900 میلیارد ریال بوده است. مانده‌ی تسهیلات اعطایی بانک ملت نیز در پایان سال‌های 1384 و 1385 به‌ترتیب معادل 126.216 میلیارد ریال و 166.970 میلیارد ریال بوده است. بدین ترتیب، سهم بانک ملت از تسهیلات اعطا شده توسط سیستم بانکی کشور در سال‌های 1384 و 1385 به‌ترتیب معادل 3/14 درصد و 7/13 درصد بوده است، در حالی‌که سهم این بانک از مجموع سپرده‌های تجهیز شده توسط شبکه‌ی بانکی کشور در دو سال مذکور به‌ترتیب معادل 5/16 و 6/15 درصد کشور است. همچنین به لحاظ تعداد شعب بانک‌ها در کشور، بانک ملت طی سال‌های 1384 و 1385 بیش از 6/11 درصد کل شعب بانکی کشور را در اختیار دارد. 89 درصد از تسهیلات اعطایی بانک طی سال‌های اخیر به بخش غیر دولتی بوده است.

 

ترکیب تسهیلات اعطایی، سرمایه‌گذاری و مشارکت در بخش‌های مختلف

شرح

29/12/1385

درصد

کشاورزی

8/7

صنعت و معدن

5/46

مسکن و ساختمان

4/13

خدمات بازرگانی و صادرات

4/31

سایر تسهیلات

9/0

 

برنامه‌های آتی

مهم‌ترین استراتژی‌های بانک ملت توسعه تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات، مدیریت روابط مشتریان، بهبود کیفیت خدمات، بهبود شاخص‌های عملکرد اعلام شده است. برای دستیابی به این استراتژی‌ها اهدافی همچون: ارتقاء کیفیت و افزایش سرعت ارائه خدمات بانکی، دسترسی مشتریان به خدمات بانکی آن‌لاین، شناسایی و جذب مشتریان کلیدی، تسهیل دسترسی مشتریان به خدمات بانکی، استانداردسازی ارائه خدمات، حفظ و ارتقاء جایگاه رقابتی بانک، مدیریت بهینه ترکیب سپرده‌های مشتریان و ... ترسیم شده است.

در راستای همین استراتژی‌ها بانک ملت اقدام به طراحی پروژه‌های مختلف نموده است. عمده‌ی این پروژه‌ها که با سرمایه‌گذاری 238 میلیارد ریالی در حال انجام است، طی سال 1387 به بهره‌برداری می‌رسد. از مهمترین این طرح‌ها می‌توان به مرکز راهبری امنیت شبکه، با سرمایه‌گذاری 20 میلیارد ریال، تولید سامانه‌ای جهت انجام تسویه‌ی نتایج معاملات قراردادهای آتی در بورس کالا، سیستم تسویه‌ی اوراق بهادار غیرکاغذی (الکترونیکی)، اتاق پایاپای الکترونیکی، امکان ارائه خدمات سحاب (حواله‌ی اینترنتی فی‌مابین حساب‌های نزد سایر بانک‌ها) از طریق بستر اینترنت، ارائه سامانه‌ی سحاب بر روی تلفن همراه و صدور کارت‌های چند منظوره می‌باشد.

 

درآمدهای آتی

با توجه به طرح‌های در دست اجرا که عمده‌ی آنها در سال 1387 به بهره‌برداری می‌رسد و همچنین انعقاد قراردادهای بااهمیت با شرکت‌ها در داخل و خارج از کشور، بانک ملت پیش‌بینی سود هر سهم را برای سال مالی مذکور مبلغ 202 ریال اعلام نموده است. مطابق طرح مالی سه ساله‌ی ارائه شده از سوی بانک ملت به بورس اوراق بهادار، رشد سالانه‌ی جذب سپرده‌ها و اعطای تسهیلات به‌ترتیب معادل 22 و 23 درصد و رشد درآمد هر سهم آن معادل 37 درصد پیش‌بینی شده است. در سال 1386 نیز شرکت با همین میزان سرمایه، 172 ریال برای هر سهم شناسایی نمود. سیاست تقسیم سود اعلامی بانک ملت برای سال‌های 1386 لغایت 1388 بر مبنای 80 درصد سود هر سهم بعد از کسر مالیات به تصویب هیئت مدیره‌ی بانک رسید.

 

 

عرضه سهام بانک ملت در بورس تهران

 

    مالکیت دولتی بانک‌ها در کشورهای در حال توسعهموجب سرکوب مالی، عدم توسعه‌یافتگی نظام بانکی، تفاوت فاحش بین نرخ دریافتی ازتسهیلات و نرخ پرداختی به پس‌اندازها، کندی رشد توسعه مالی و سرانجام کاهشنرخ رشد اقتصادی کشورها شده است.

    خصوصی‌سازی بانک‌ها در کشورها با انگیزه‌های گوناگون انجام می‌گیرد. افزایش کارآیی اقتصادی و کاهش دخالت دولت‌ها در اقتصاد، کسب درآمد برایبودجه دولت و تلاش برای بهبود رقابتی‌شدن اقتصاد از مهم‌ترین آن است. خصوصی‌سازی واقعی و عالمانه می‌تواند نقشمهم بانک‌‌ها را در ثبات مالی و پولی کشور احیا و قواعد بازی را در میدان رقابتیمورد نیاز صنعت بانکداری، حاکم نماید. در همین راستا با ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، افقی جدید در برابر اقتصاد ایران ترسیم شد تا اجازه واگذاری بانک‌های دولتی را بدهد.

    سهام بانک ملت با سرمایه 1310 میلیارد تومانی از طریق بورس به عنوان یکی از شرکت‌های اصل صدر 44 عرضه خواهد شد. تاکید بر واگذاری‌ها از طریق بورس اوراق بهادار بیانگر توجه ویژه به بورس و اهمیت و کارکرد آن در اقتصاد ملی است، زیرا سازوکارهای موجود در بورس زمینه لازم برای  تحقق این مهم را فراهم آورده است. دادوستد سهام (اوراق بهادار) تحت ضوابط و مقررات خاص، نظارت مستمر توسط نهادهای ناظر، دستیابی به قیمت عادلانه برای سهام شرکت و فراهم شدن امکان دسترسی سرمایه‌گذاران به اطلاعات شرکت‌ها و غیره از مهمترین ویژگی‌های بورس است؛ لذا سرمایه‌گذاران می‌توانند با اطمینان بیشتر به خرید سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اقدام کنند و ضمن برخورداری از منافع و سود آن، در سرمایه‌گذاری­های مولد اقتصادی نیز مشارکت نمایند.

    این بازار در کنار شفافیت، کارایی و منصفانه بودن دارای مزایای دیگری برای سرمایه‌گذاران نظیر سرمایه‌گذاری با کمترین سرمایه، نقدشوندگی بالا، تخفیف مالیاتی، اعمال حق رای و مشارکت در اداره‌ی امور شرکت، پوشش در مقابل تورم، احساس مشارکت در امور تولیدی و تجاری است.

 لازم است تا سرمایه­گذاران محترم برای خرید سهام بانک ملت از طریق بورس، مواردی را که سازوکار عملیاتی خرید و فروش در بورس اوراق بهادار است رعایت فرمایند:

    سهام بانک ملت در بورس تهران عرضه و از طریق کارگزاران معامله می‌شود. کارگزاران، شرکت­های عضو بورس هستند که در چارچوب قوانین و مقررات موجود نقش واسطه بین خریداران و فروشندگان را ایفا می­نمایند. سرمایه‌گذارانی که قصد خرید سهام این بانک را دارند باید حداقل دو روز قبل از عرضه سهام به شرکت‌های کارگزاری که دارای دفاتر و شعب مختلفی در اقصی نقاط کشور هستند مراجعه نمایند. کارگزاران در قبال انجام خدمات، تنها کارمزد مصوب که رقمی معادل چهار در هزار ارزش معامله است را دریافت خواهند کرد.

    باید توجه داشت که دامنه نوسان قیمت­ها در بورس تهران در حال حاضر 3 درصد است و امکان افزایش یا کاهش قیمت سهام شرکت در روزهای پس از عرضه وجود دارد؛ لذا توصیه می‌شود در صورت افزایش یا کاهش قیمت سهام، دلایل واقعی آن‌را جستجو نموده و از اقدام عجولانه در خصوص خرید و فروش پرهیز نمایید. سرمایه‌گذاران می‌توانند از طریق سایت رسمی بورس اوراق بهادار تهران (www.irbourse.com ) قیمت سهام بانک ملت و سایر شرکت­ها را پیگیری نمایند. آدرس و شماره تلفن دفاتر شرکت‌های کارگزاری در سراسر کشور نیز از سایت رسمی بورس قابل دریافت است. بورس اوراق بهادار تهران در 21 مرکز استان شعبه دارد و در تمام این شعبات کارگزاران آماده انجام سفارش‌های مشتریان هستند.

/ 0 نظر / 8 بازدید