آثار تنش سوریه بر بورس

هنگامی که بروز بحران های منطقه ای و جهانی مطرح می شود، برای بازارهای سرمایه و بورس ها نگران کننده بوده و بورس ایران نیز بازاری مستثنی از این مقوله نیست. اما آنچه مهم است واکنش بیش از حد و اغراق آمیز بازار بوده که بایستی تعدیل شود.

مدیر عامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه صنایع معدنی امید با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: پیش از بروز بحران سیاسی در سوریه نیز تنش هایی همچون جنگ عراق، بیداری اسلامی و تحریم های بین المللی مطرح شد که بورس چندان در بلندمدت اثری از این موارد نپذیرفت. از این رو بایستی هرچه سریع تر نگرانی های به وجود آمده از بابت حمله به سوریه نیز تعدیل شود.

محمدعلی احمدزاده اصل افزود: این تنش ها تنها از جنبه روانی و در بازه زمانی کوتاه مدت بر بورس اعمال اثر کرده و واکنش بازار به آن نیز طبیعی بوده است. هرچند تعبیر و تفسیرهای غلط برخی از موضوع احتمال بروز جنگ در سوریه و آثار آن بر بورس موجب واکنش اغراق آمیز سرمایه گذاران شده است.

وی این فضا را بیشتر در راستای به راه انداختن جنگ سرد توسط غرب دانست و عنوان کرد: آنچه پیرامون هدف اصلی آمریکا مسلم به نظر می رسد، به راه انداختن جنگ سرد و روانی علیه این کشور منطقه خاورمیانه است تا یک جنگ نظامی و همه جانبه و اگر این قدرت غربی چنین قصدی داشت، به طور قطع تاکنون آن را عملی کرده بود.

این کارشناس بازار سرمایه بر کوتاه مدت و گذرا بودن آثار روانی این تنش ها بر بورس کشور تأکید داشت و گفت: به اعتقاد بنده تمام تهدیدها و التهابات ایجاد شده از سوی این قدرت غربی مبنی بر تصمیم برای حمله نظامی به سوریه، در اختیار گرفتن فضای مذاکرات احتمالی به نفع خود بوده است، چراکه دولت ها و نیز همه مجامع و افکار عمومی با آغاز جنگ و حمله نظامی مخالف هستند و بعید به نظر می رسد که در شرایط فعلی اقدامی عملی از سوی آمریکا صورت گیرد.

احمدزاده اصل به رفتار هیجانی سرمایه گذاران بورسی طی این روزها اشاره کرد و گفت: سرمایه گذاران و سهامداران بهتر است نگاهی خردمندانه به این موضوع داشته باشند و اسیر بازی های سیاسی نشوند؛ چراکه با کاهش تنش های سیاسی و رفع التهابات بورس به زودی تعدیل شده و به راه اصلی خود باز خواهد گشت.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری توسعه صنایع معدنی امید در خاتمه سخنان خود روند مثبت بهای دلار، اونس طلا و نیز نفت طی روزهای گذشته را طبیعی دانست و اظهار داشت: روند معاملات این قبیل کالاها موازی بورس بوده و آنها با افت شاخص سهام روندی مثبت به خود می گیرند. اما رشد فعلی این نوع کالاها چندان دور از ذهن و نگران کننده نیست و نمی توان آن را ناشی از التهاب دانست؛ بلکه جلب توجه به آنها بیشتر ناشی از پیش بینی های صورت گرفته از سوی معامله گران است. هرچند به نظر می رسد التهابات منطقه ای بزودی فروکش کند و منطق مذاکره بر رفتار احساسی طرفین حاکم باشد که در این صورت دوباره نگاه ها به سمت بورس و سرمایه گذاری در سهام جذب خواهد شد.

/ 1 نظر / 10 بازدید
ریحان

روزموووووووووووووون مبارک [پلک]