شوک بزرگ شبکه بانکی- نامه بانک مرکزی به بانکها بابت اختلاف نرخ ارز

 

 

 

نامه بانک مرکزی به برخی بانکها: بابت مابه‌التفاوت نرخ ارز بدهکارید

خبرگزاری فارس: مدیرعامل یکی از بانکهای خصوصی خبر داد، بانک مرکزی در اقدامی بی سابقه به چند بانک نامه نوشت و ادعا کرد که این بانکها بابت مابه التفاوت نرخ ارز بدهکار هستند که این مساله تعجب بانکها را درپی داشت.

بانک مرکزی به تازگی نامه‌هایی را به برخی از بانک‌ها ارسال کرده که محتوای این نامه‌ها حکایت از بدهکاری بانک های مورد نظر به بانک مرکزی است.

بانک مرکزی در این نامه‌ها که برای بانک‌ها حکم برگه بدهکار را دارد تأکید کرده که هر کدام مبلغ مشخصی به این بانک بدهکار هستند و باید هر چه سریعتر به پرداخت بدهی خود اقدام کنند.

گفته می‌شود این برگه بدهکاری به بانک‌های ملی، پارسیان، پاسارگاد، اقتصاد نوین، کارآفرین، سامان و سرمایه بابت مابه‌التفاوت ارز دریافتی ارسال شده است.

یکی از مدیران بانک‌هایی که برگه بدهکار بانک مرکزی را دریافت کرده است در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: هنوز اطلاع دقیقی از چرایی ارسال این نامه ندارم.

وی افزود:‌ بانک ها در حال پیگیری هستند تا مبانی این مسأله به صورت دقیق مشخص شود.

این مدیر عامل بانک درباره اینکه این برگه ها برای چه به بانک های فرستاده شده است؟ گفت: بانک مرکزی برگه بدهکاری به بانک‌ها فرستاده است مبنی براینکه بدهی شما منظور شده بابت تفاوت ارز.

وی با تأکید براینکه بانک‌ها درحال پیگیری برای چرایی و چگونگی این بدهی هستند، درباره اخبار منتشر شده در این خصوص مبنی بر تأمین یارانه اسفند ماه از این محل تصریح کرد: بنده در جریان این اخبار نیستم ولی برگه بدهکار به این معناست که از حساب بانک ها که نزد بانک مرکزی وجود دارد بدهی ایجاد شده است.

این مدیر عامل بانکی ادامه داد: این مسأله مورد سوال بانک‌ها قرار گرفته تا مشخص شود این مبلغ با چه مبنایی محاسبه شده و در نهایت به چه حسابی و کجا باید واریز شود.

وی اذعان کرد: هم اکنون بانک‌ها نامه طرح سوال خود را به بانک مرکزی ارسال کرده‌اند و منتظر پاسخ این بانک هستند.

وی تأکید کرد: تا کنون در سیستم بانکی سابقه نداشته است که این مورد اتفاق بیافتد و بانک مرکزی بدون دلیل بانک ها را بدهکار کرده باشد.

به گزارش فارس، با توجه به اینکه یارانه نقدی اسفند تامین شده و امشب به حسابها واریز می شود، از طرفی بنا برگفته مدیرعامل این بانک خصوصی، نامه بانک مرکزی به تازگی ارسال شده و بانکها نیز در پاسخ به نامه بانک مرکزی مجدد نامه نوشتند و دلایل این مساله را پرسیدند، بنابراین هنوز هیچ بانکی پولی به بانک مرکزی پرداخت نکرده است که دولت بخواهد یارانه اسفند را از این منبع تامین کند.

امضای بهمنی پای نامه بانک مرکزی/برخی بانکها اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند

درحالی نامه بدهکاری بانکها به بانک مرکزی بابت مابه‌التفاوت نرخ ارز ارسال شد که مدیر کل روابط عمومی این بانک از این ماجرا ابراز بی اطلاعی می کند، ولی خبرها حاکی از ارسال این نامه‌ها با امضای بهمنی است.

صبح امروز در خبرها آمد که بانک مرکزی نامه‌ای را به تعدادی از بانک‌ها ارسال کرده مبنی بر اینکه بانک‌ها مبالغ مشخصی را باید بابت بدهی مابه التفاوت ارز پرداخت کنند.

اما درحالی که این خبر مورد تأیید یکی از مدیران بانک‌های خصوصی قرار گرفت پی گیری های خبرنگار فارس حکایت دیگری را روایت می‌کند.

صبح امروز و پس از انتشار توضیحات مدیر عامل یکی از بانک‌های خصوصی درباره اینکه بانک‌ها از اقدام بانک مرکزی و ارسال نامه بدهکاری تعجب کرده‌اند و در جریان این مساله نیستند خبرنگار فارس با مدیر کل روابط عمومی بانک مرکزی تماس گرفت تا در جریان صحت و سقم این موضوع قرار گیرد.

سراج در پاسخ به خبرنگار فارس ضمن ابراز بی اطلاعی از مورد مذکور که به عبارتی شوک بانکی برای سیستم بانکی تلقی می‌شود گفت: باید از آقای رئیس کل در این خصوص کسب اطلاع کنم.

وی ادامه داد:‌ از آنجایی که آقای بهمنی در جلسه هیات دولت هستند باید منتظر ماند تا بعد از اتمام جلسه پاسخ صحیح را از وی پرسید.

این مقام مسئول در بانک مرکزی همچنین گفت: بنده در جریان این نامه نیستم و نمیدانم از کدام حوزه در بانک مرکزی ارسال شده است.

در عین حال خبرنگار فارس با مدیران عامل بانک هایی که نام آنها در این خبر آمده بود تماس گرفت ولی فقط یکی از این بانک‌ها به پیگیری های فارس پاسخ داد.

مدیر کل روابط عمومی یکی از این بانک‌ها به خبرنگار فارس گفت:‌ اصلاً‌ نامه‌ای به این بانک نیامده است که در جریان آن باشیم.

وی با اشاره به اینکه هیچ نامه‌ای با این مضمون به مدیر عامل بانک نرسیده است تصریح کرد: از بانک مرکزی هم در این مورد سوال کردم اما آنها هم در جریان نبودند که نامه ای که در خبرها امده بوده چه بوده است.

خبرنگار فارس البته با وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز تماس گرفت و با این پاسخ مواجه شد که نامه مذکور با امضاء آقای محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی ارسال شده است.

 

دریافت پول با عنوان «مابه‌التفاوت ارز دریافتی»

نحوه تامین اعتبار یارانه اسفند؛ جدول دریافت پول از 7 بانک

- نحوه تأمین اعتبار یارانه نقدی اسفندماه و جدول پول دریافتی از بانک‌ها با عنوان «مابه‌التفاوت ارز دریافتی» منتشر شد.

به گزارش همشهری‌آنلاین، جدول زیر منبع اصلی تامین اعتبار یارانه اسفند را نشان می‌دهد

مهر نوشت: گفته می‌شود کمیته پنج نفره ارزی (متشکل از سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی، مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت، مصطفی محمد نجار وزیر کشور، حجت‌الاسلام حیدر مصلحی وزیر اطلاعات و محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی) با فشار برخی مقامات ارشد اجرایی در پی تامین منابع مورد نیاز برای پرداخت یارانه نقدی اسفندماه هستند.

در این میان، ظاهرا به طور ناگهانی به برخی بانک‌های خصوصی و دولتی گفته شده است که باید مبالغی بابت مابه‌التفاوت ارزهایی که تاکنون به آنها داده شده است پرداخت کنند.

اطلاعات رسیده حکایت از آن دارد که حدود 330 میلیارد تومان بانک اقتصاد نوین، حدود 249 میلیارد تومان بانک پاسارگاد، حدود 242 میلیارد تومان بانک پارسیان، حدود 62 میلیارد تومان بانک سرمایه، حدود 100 میلیارد تومان بانک کارآفرین، حدود 470 میلیارد تومان بانک سامان و 1200 میلیارد تومان بانک ملی باید بابت این موضوع پرداخت کنند.

به غیر از این بانک‌ها، بانک‌های دیگر هم باید مبالغی با این عنوان پرداخت کنند.

برخی فعالان بانکی معتقدند که این دستور ناگهانی، شوک جدیدی به بانک‌های خصوصی و دولتی در پایان سال وارد کرده است، ضمن اینکه چند کمیسیون تخصصی مجلس شورای اسلامی در پی اطلاع در حال پیگیری موضوع از مراجع ذی‌ربط هستند.

به گفته سید شمس الدین حسینی سخنگوی اقتصاد دولت، در حال حاضر ماهانه 3 هزار و 400 میلیارد تومان بابت یارانه به مردم (نزدیک 73 میلیون ایرانی) پرداخت می‌شود. یارانه نقدی به ازای هر ایرانی 45 هزار و 500 تومان است.

بهروز مرادی رئیس سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرده است: یارانه نقدی مرحله سیزدهم به ازای هر نفر 45500 تومان بدون تغییر فردا پنجشنبه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

بانک

مبلغ پرداختی بابت مابه‌التفاوت ارز دریافتی

بانک ملی

1200 میلیارد تومان

بانک سامان

470 میلیارد تومان

بانک اقتصادنوین

330 میلیارد تومان

بانک پاسارگاد

249 میلیارد تومان

بانک پارسیان

242 میلیارد تومان

بانک کارآفرین

100 میلیارد تومان

بانک سرمایه

62 میلیارد تومان

 

/ 0 نظر / 7 بازدید