آخرین وضعیت پالاشگاه های بورسی و فرابورسی

پیش بینی سود شرکتهای پالایشگاهی در سال 1392 در مجمع پالایش نفت لاوان

 

مجمع عمومی عادی سالانه پالایش نفت لاوان با وجود شناسایی سود 453 ریالی، سودی بین سهامداران توزیع نکرد.

در این مجمع که با حضور 7/91 درصد سهامداران برگزار شد آقای جابر نوری به عنوان رییس، آقایان وثوقی فر از تامین اجتماعی و صادقی از سهام عدالت به عنوان ناظر و آقای دادور، مدیرعامل شرکت به عنوان دبیر مجمع را اداره کردند.
مدیرعامل پالایش نفت لاوان در این جلسه علاوه بر ارائه عملکرد گزارش هیات مدیره در سال 91 به سوالات سهامداران پاسخ داد. 
در این جلسه بر اساس نظر حسابرس، مبلغ 800.6 میلیارد ریال مالیات و عوارض ارزش افزوده از بهای تمام شده کالای فروش رفته شرکت کسر شده است که مغایر با مفاد قانون و مقررات است و باید حساب‌ها اصلاح شود و زیان انباشته به این میزان افزایش یابد.
نظر سازمان بورس نیز بر لحاظ کردن نظر حسابرس و اصلاح حساب‌ها و کسر این رقم از درآمدهای شرکت بود، اما آقای دادور گفت: بر اساس بند 4-3 بودجه 91 کل کشور، عوارض و مالیات بر ارزش افزوده یک بار و توسط شرکت پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی دریافت می‌شود و پرداخت آن از سوی شرکت‌های پالایشی موضوعیت ندارد.
وی با اشاره به اینکه شرکت در زمان خرید خوراک از دولت مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می‌کرده و در زمان فروش بنزین و سایر فرآورده‌های نفتی هم از شاوان ارزش افزوده دریافت می‌کرده‌اند که اتفاق نادری است، اظهار کرد: در واقع شرکت بابت هر معامله ای با دولت یعنی چه خرید و چه فروش مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کرده و این پرداخت ها در سال 91 به 220 میلیارد تومان رسیده است.


مدیرعامل «شاوان» همچنین اعلام کرد: اگر این مالیات پرداخت شده به حساب های شرکت بازگردد، سهمی دست کم 150 تومان روی سود شرکت اثر مثبت می‌گذارد.


آقای دادور در ادامه همچنین با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون اعلامیه نرخ محصولات فروخته شده به پالایش نفت لاوان، در خصوص عملکرد آن از سوی شرکت پخش و پالایش فرآورده های نفتی به شرکت داده نشده است، این مساله را به دلیل ابهام در پارامترهای اصلی شرکت عنوان کرد.
وی در خصوص عدم اعلام پیش بینی سال 92، با بیان اینکه متغیرهایی از جمله نرخ ارز و عوارض صادراتی در زمان اعلام مشخص نبوده است و بودجه در این ماه ابلاغ شده است، گفت: با توجه به ابهامات اساسی و امکان متضرر شدن سهامداران از بودجه اعلامی، پیش بینی ارائه نشده است، با این حال وی وعده داد به زودی گزارش حسابرسی شده پیش‌بینی سود 92 را اعلام و منتشر خواهد کرد.


یکی دیگر از مسائل پالایشگاه لاوان عدم وصول کامل مطالبات از شرکت ملی پخش است که مدیریت شرکت نیز با تایید این مطلب، اظهار کرد: شرکت ملی پخش پرداخت‌های مرتب و منظمی به شرکت ندارد و هیچ گونه توافقی در خصوص زمان تسویه حساب‌ها وجود ندارد؛ با این حال تلاش پالایشگاه‌ها نظام مند کردن نحوه پرداخت‌ها است.
براساس تصمیمات این مجمع با وجودی که پالایش نفت لاوان در سال 91 سود
517 میلیارد ریالی کسب کرده است، اما به دلیل زیان انباشته، سودی تقسیم نشد.

 


همچنین انتخاب روزنامه‌های «دنیای اقتصاد» و اطلاعات به عنوان روزنامه‌های کثیرالانتشار شرکت نیز از دیگر تصمیمات این مجمع بود. 
پالایش نفت لاوان یکی از 9 پالایشگاه فعال در کشور است.
ظرفیت این پالایشگاه از حدود 30 هزار بشکه به رقم 50 هزار بشکه افزایش یافته است که ظرفیت عملی این شرکت هم ‌اکنون 60 تا 63 هزار بشکه است. این پالایشگاه در حال حاضر 60 هزار بشکه تولید روزانه دارد. شرکت پالایش نفت لاوان در سال 91 روزانه 50 هزار و 701 بشکه پالایش کرده و 2/6 میلیون لیتر بنزین و 3/08 میلیون لیتر نفت و گاز و 1/95 میلیون لیتر نفت کوره تولید کرده است. ضایعات شرکت از 23 هزار تن در سال 88 به حدود 18 هزار تن در سال 91 کاهش یافته است. شرکت طرح افزایش کیفیت بنزین به یورو 4، تولید وکیوم باتوم از نفت کوره را در دست اجرا دارد که بین 90 تا 95 درصد پیشرفت دارد. همچنین، سازمان تامین اجتماعی با بیش از 50 درصد و سهام عدالت با 40 درصد و کارکنان شرکت با 5 درصد سهامداران عمده این شرکت به شمار می‌روند.


خلاصه تاریخچه شرکت:
شرکت پالایش نفت لاوان (سهامی عام) در تاریخ 11/7/1377 براساس بند الف ماده 5 قانون اساسنامه شرکت ملی نفت ایران و بند 4 ماده 7 فصل دوم اساسنامه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران به عنوان شرکت فرعی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران تاسیس شده است.


فعالیت اصلی شرکت
موضوع فعالیت اصلی شرکت طبق ماده 2 اساسنامه عبارت است از: 
1- احداث، راه‌اندازی و بهره‌برداری از کارخانه‌های صنعتی به منظور تولید، بازاریابی، فروش، صدور انواع مختلف محصولات نفتی، شیمیایی و مشابه.
2- دریافت، معاوضه (سوآپ) و خرید خوراک پالایشگاه (نفت خام، مایعات گازی، گاز طبیعی و محصولات جانبی پتروشیمی) از شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، شرکت ملی گاز ایران یا هر عرضه‌کننده داخلی و خارجی دیگر.
3- انجام عملیات پالایش و فرآورش نفت خام و سایر هیدروکربورها، ساختن فرآورده‌های نفتی از قبیل بنزین، نفت سفید،‌ نفت گاز، نفت کوره، سوخت هواپیما و سایر مشتقات و فرآورده‌های جنبی.
4- انجام هرگونه عملیات به منظور عرضه مواد مندرج در اساسنامه.
اهداف بلندمدت شرکت
1- افزایش ظرفیت تصفیه نفت‌خام تا سقف 60 هزار بشکه در روز
2- استحصال گاز مایع
3- افزایش تولید بنزین و فرآورده‌های میان تقطیر
4- ارتقای کیفیت فرآورده‌ها

 


ره‌آوردهای طرح بهبود فرآیند و بهینه‌سازی ظرفیت
* تولید فرآورده‌های نفتی سبک و با ارزش نظیر بنزین سوپر و سوخت جت (برای اولین بار) در پالایشگاه لاوان تولید می‌گردد.
* تولید کلیه فرآورده‌ها مطابق با استانداردهای روز جهانی (یورو 4) و قابل صادرات به خارج از کشور خواهد بود.
* کلیه فرآورده‌های تولیدی در جهت حفاظت و صیانت از محیط‌زیست صورت خواهد گرفت به طوری که میزان گوگرد موجود در نفت گاز از ده‌هزار PPM به کمتر از پنجاه PPM خواهد رسید.
* با عنایت به ارزش افزوده فراوان محصولات جدید، عملکرد اقتصادی شرکت به میزان قابل توجهی بهبود خواهد یافت.
مزیت‌ها و پتانسیل‌های ویژه پالایشگاه
* قرار گرفتن در منطقه ویژه اقتصادی لاوان با گرایش‌های تخصصی انرژی، شیلات و آبخیزداری و استفاده از معافیت‌های قانونی
* نزدیک بودن به سرزمین اصلی و امکان دسترسی آسان به منابع ملی در داخلی کشور
* قرار داشتن در قطب ذخایر انرژی و مجاورت با جزایر نفتی کشور حاوی منابع هیدروکربنی فراوان
* قرار گرفتن در مجاورت قطب انرژی ایران (منطقه عسلویه) 
* وجود ذخایر عظیم گاز شیرین در جزیره لاوان به منظور تبدیل آن به هاب سوم پتروشیمی کشور

 
/ 0 نظر / 12 بازدید