دلایل حذف شرکت‌ها از بورس اعلام شد.

در گفت‌وگوی مدیر ناشران شرکت بورس با فارس

دلایل حذف شرکت‌ها از بورس اعلام شد/ بررسی وضعیت ۲۰ شرکت
خبرگزاری فارس: مدیر امور ناشران شرکت بورس دلایل دور جدید حذف شرکت‌ها از بورس و انتقال به بازار پایه فرابورس را اعلام کرد و از بررسی وضعیت ۲۰ شرکت دیگر و ارایه مشاوره و راهکار به مدیران خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس، مسئولان بازار سرمایه کشور بعد از اجرای قانون بازار اوراق بهادار مصوب اول آذر ۸۴ مجلس، اقدامات متعددی را برای ساماندهی حوزه‌های مختلف انجام دادند. یکی از این اقدامات که از سال ۸۷ شروع و همچنان ادامه دارد پالایش بورس از شرکت های سهامی عام غیرمنطبق با دستورالعمل‌های موجود و اخراج از بورس یا انتقال به فرابورس بوده و تاکنون هم حدود ۱۱۶ شرکت از فهرست شرکت‌های بورس خط خورده و تعداد اندکی هم به بازار پایه فرابورس منتقل شده و یا شرکت‌هایی مانند قند شیروان و صنعتی مینو بعد از اصلاح ساختار مجددا به فرابورس آمده‌اند.

این درحالی است که هیئت پذیرش اوراق بهادار در تازه‌ترین تصمیم خود بعد از حذف ۵ شرکت بسته‌بندی مشهد، قند پارس، کابل باختر، پرمیت و تولیدی جام جهان‌نما و انتقال آنها به بازار پایه فرابورس، رای حذف شرکت کابل تک از بورس و انتقال آن به بازار پایه فرابورس داد.

*کوچ  و حذف اجباری 118 شرکت از بورس

به این ترتیب با احتساب حذف ۲۵ شرکت از سال ۶۹ (دوران جدید بورس بعد از انقلاب) تا ۸۶ و  شرکت دیگر در سال‌های ۸۷ و ۸۸ و همچنین ۶ شرکت جدید در دو هفته اخیر و با در نظر داشتن انحلال چند ماه پیش فرمولبیدن کرمان به دلیل انحلال و ورشکستگی،‌در مجموع ۱۱۸ شرکت از تابلوهای معاملاتی بورس اخراج و ۶ شرکت از این تعداد به بازار پایه فرابورس کوچ داده شده‌اند.

*دلایل  خط  خوردن شرکت هایی مانند کابل تک

براساس این گزارش، روح الله حسینی مقدم مدیر امور ناشران بورس اوراق بهادار در رابطه با دلایل حذف نام شرکت هایی مانند کابل تک از بورس و حضور آن در بازار پایه فرابورس از اول اسفند به فارس گفت: طبق مصوبه ۲۰ آذر هیئت پذیرش اوراق بهادار ابتدا ۵ شرکت از بورس حذف و به بازار پایه فرابورس منتقل شدند. بعد از بررسی‌های وضعیت کابل تک هم تصمیم گرفته شد این شرکت هم به دلیل نگرانی‌هایی که از آینده و تکرار تجربه انحلال شرکت فرمولیبدن کرمان وجود داشت، از بورس به بازار پایه فرابورس منتقل شود.

وی ادامه داد: سرمایه اسمی این شرکت بیش از ۹۰۰ میلیون تومان است که به هیچ وجه قابل مقایسه با سایر شرکت ها و همچنین شرایط پذیرش شرکت های جدید نبست. از سوی دیگر امکان اعمال افزایش سرمایه این شرکت به حداقل ۲۰ میلیارد تومان وجود ندارد تا قادر به تداوم حضور در بازار دوم معاملات باشد. این موضوع باعث شده بود تا نقدشوندگی سهام کابل تک از وضعیت نامناسبی برخوردار باشد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در جریان برگزاری چند جلسه با مدیران و مسئولان شرکت فوق مشخص شد هر چند برنامه‌های کوتاه مدتی مد نظر است اما کابل تک با ساختار فعلی توان رقابت را ندارد. علاوه بر این موارد این شرکت مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت است. به همین دلیل و یا در نظر گرفتن همه جوانب، هیئت پذیرش تصمیم به انتقال کابل تک به بازار پایه کرد تا این شرکت از بازار سرمایه خارج نشده و از طریق بازار پایه فرابورس از امکان حضور در بازار سهام برخوردار باشد.

*امکان بازگشت شرکت ها در بازار

به گفته وی در صورت تغییر شرایط و اصلاح وضعیت این شرکت و همچنین سایر شرکت‌های منتقل شده به بازار پایه فرابورس، امکان حضور در بازار دوم فرابورس و حتی در آینده بازگشت به بورس را دور از ذهن نیست .

*بررسی وضعیت 20 شرکت بورسی دیگر

مدیر امور ناشران بورس اوراق بهادار در بخش‌ دیگری از اظهارات خود به تداوم بررسی شرایط همه شرکت‌ها خصوصا شرکت‌های بازار دوم معاملات با سرمایه‌های اندک اشاره کرد و گفت: یکی از اهداف مدنظر بورس این است که با بررسی ساختار و وضعیت شرکت‌ها، کمک کند تا حضور آنها در تابلوهای معاملاتی بورس با در نظر داشتن دستورالعمل پذیرش منطبق بوده و در بلند مدت قادر به ادامه فعالیت باشند.

حسینی مقدم افزود: بر همین اساس جلسات متعددی با صنایع و شرکت‌ها برگزار شده و می‌شود تا با بررسی مشکلات موجود نسبت به ارایه راهکارها و حل موانع کمک شود. چرا که متولیان بازار سرمایه علاقمندند شرکت‌های کنونی بورس همچنان در بازار سهام حضور داشته باشند و یا در صورت عدم امکان تطبیق شرایط تعریف شده بورس به بازار پایه یا بازار دوم فرابورس منتقل شوند.

وی با بیان اینکه بورس اقدام به برگزاری جلسات هفتگی با مدیران شرکت‌ها با هدف کاهش ریسک سرمایه‌گذاری کرده و بین ۱۵ تا ۶۰ روز هم مهلت ارایه برنامه‌های آینده داده می‌شود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر هم وضعیت ۲۰ شرکت بورس از لحاظ موادی چون سرمایه اسمی، تعداد سهامداران، وضعیت سود‌آوری اندازه و غیره مورد توجه بوده و به آنها مشاوره می‌دهیم.

*بورسی با 341 شرکت سهامی عام

حسینی مقدم در برابر این سئوال که با احتساب حذف نام کابل تک از بورس شرکت‌های به چه تعداد رسیدند پاسخ داد: با در نظر گرفتن 6 شرکت اخیر و انحلال شرکت فرومولبیدن کرمان ، طی سال جاری در مجموع 7 شرکت از فهرست شرکت های پذیرفته شده در بورس خط خورده و تعداد شرکت های بورسی به 341 شرکت رسیده است.

به گفته این مقام مسئول از این تعداد، 127 شرکت در بازار اول و شامل 69 شرکت تابلوی اصلی و 58 شرکت در تابلوی فرعی حضور دارند و 220 شرکت دیگر هم در فهرست شرکت های بازار دوم معاملات قرار گرفته اند.

گفت وگو از علی رضایی زاده

/ 0 نظر / 8 بازدید