عرضه و قیمت سهام نفت پاسارگاد در بورس (فرابورس)

آخرین وضعیت نفت پاسارگاد در فرابورس ایران

همزمان با عرضه سهام شرکت نفت پاسارگاد با نماد شپاس، مدیران نفت پاسارگاد بعد ازظهر دوشنبهدر جمع خبرنگاران حوزه بازار سرمایه حاضر شدند، تا ضمن اعلام آخرین وضعیت مالی و عملیاتی به سوالات پاسخ دهند.

این درحالی است که با تصمیم مسئولان هلدینگ نفت و گاز تامین به عنوان سهامدار عمده در اواخر بهمن، علیرضا ابهجی جانشین امیر حسین بحرینی در مدیرعاملی نفت پاسارگاد شد.

*معرفی شرکت از زبان مدیرعامل جدید

براساس این گزارش ابهجی در ابتدای این جلسه با بیان اینکه این شرکت براساس مصوبه دولت مبنی بر واگذاری بنگاه‌های قیرساز در راستای اصل 44 از سال 82 ایجاد شده اظهار داشت: کارخانه نفت پاسارگاد در کنار 6 پالایشگاه کشور تبریز، اراک، تهران، آبادان، شیراز و بندرعباس تأسیس شده و خوراک آن از ته‌مانده برج های پالایشگاه‌ها یعنی نفت کوره سنگین تأمین می‌شود.

وی ادامه داد: برنامه تولید محصولات در سال جاری 2 میلیون تن بود که تا پایان سال ظرفیت 2 میلیون و 150 هزار تنی محصولات محقق می‌شود. برای سال آینده هم همین میزان مدنظر است که تلاش می‌شود افزایش یابد.

این مقام مسئول در رابطه با دو پروژه اساسی نفت پاسارگاد گفت: روز گذشته ذخیره‌سازی 14 هزار تن در پایانه بندر امام توسط معاون رئیس جمهور افتتاح شد. با این اتفاق پایانه بندر امام به پایانه بندرعباس اضافه می‌شود، تا صادرات محصولات این شرکت وضعیت بهتری داشته باشد.

ابجهی ادامه داد: پروژه دیگر احداث واحد جدید قیر در پالایشگاه آبادان با ظرفیت 2 هزار و 400 تن در روز و با سرمایه‌گذاری ارزی و ریالی 35 میلیارد تومانی است که هم‌اکنون 65 درصد پیشرفت کاری داشته و تا نیمه اول سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی گفت: هلدینگ نفت و گاز تأمین و صندوق بازنشستگی دو سهام‌دار اصلی نفت پاسارگاد با مالکیت 53.5 و 46.5 درصدی هستند.

*دلیل تغییر مدیرعامل شرکت

در ادامه این جلسه جلال امانی معاون سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) در مورد تغییر مدیرعامل نفت پاسارگاد آن هم بعد از حدود 4 ماه از اقدامات مثبت در زمان مدیریت بحرینی، گفت: مدیرعامل جدید نیز سابقه دیرینه‌ای در پالایشگاه‌ها از جمله مدیرعاملی پالایشگاه آبادان دارد و از وی در این بخش دعوت کردیم.

*آخرین وضعیت مالی و عملیاتی از نگاه سهامدار عمده

این مقام مسئول در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه قیر محصول اساسی پالایشگاه‌ها است، گفت: با نگاهی ساده به قیمت این محصول مشخص می‌شود قیر از بنزین گران‌تر بوده و با اینکه از ته مانده پالایشگاه‌ها تهیه می‌شود، از بنزین ارزشمند‌تر است، چون محصولی اساسی در حوزه نفت بوده و در بسیاری از پروژه‌های عمرانی و ساختمانی کشور استفاده می‌شود.

امانی در مورد پیش‌بینی سود هر سهم نفت پاسارگاد هم گفت: این شرکت برای سال مالی جاری به ازای هر سهم 305 تومان و برای سال آینده 393 تومان سود پیش‌بینی کرده که با توجه به افزایش تولید محصولات از نیمه دوم سال گذشته انتظار بهبود این متغیر وجود دارد.

وی در خصوص ترکیب فروش محصولات هم اظهار داشت: 50 درصد از محصولات در داخل و 50 درصد دیگر برای خارج صادر می‌شود، بنابراین اصلی‌ترین تکیه گاه ما همین ترکیب خوشایند فروش محصولات است. همچنین درحالی به هر قیمتی محصول وکیوم باتوم را خریداری می‌کنیم که با 17 درصد افزایش این محصول را به فروش می‌رسانیم.بنابراین هیچ گونه تهدیدی از لحاظ قیمت فروش متوجه ما نیست.

وی افزود: نقطه مثبت دیگر نفت پاسارگاد این است که در برابر احتمال افزایش خوراک، به همان نسبت اقدام به فروش محصولات می‌کنیم به این ترتیب درحوزه داخلی هیچ تهدیدی بابت افزایش قیمت‌ها نداریم.

امانی ادامه داد: در بخش صادرات هم به ادامه حضور نفت پاسارگاد در بازارهای جهانی آنهم با توجه به برند آن اصرار داریم، برای همین به رغم وجود کشش برای فروش 50 درصد محصولات، اقدام به صادرات می‌کنیم.

*پاسخ مدیران به سئوالات فارس

بعد از اتمام این توضیحات این دو مدیر نوبت به سوالات خبرنگاران رسید. در این میان خبرنگار فارس سوالاتی در رابطه با ریسک های ناشی از ارز و وجود رقبا، برنامه افزایش سرمایه احتمالی، دلیل عدم حضور در بورس ، زمان برگزاری مجمع سالانه ، سیاست تقسیم سود،چگونگی عرضه اولیه سهام و زمان استفاده از تخفیف 10درصدی مالیاتی نفت پاسارگاد ( ناشی از حضور شرکت در فرابورس) مطرح کرد.

*چگونگی مواجه با ریسک ارز

امانی در رابطه با ریسک ارز توضیح داد: ما در صادرات محصولات قیمت های خاصی در نفت پاسارگاد داریم و به گونه‌ای عمل می‌کنیم که قیمت های جهانی قیر را بر حسب ارز مبادله‌ای در نظر می‌گیریم ولی چون انتظار ما این است که به حداکثر قیمت فروش ارز برسیم آن‌را تبدیل به نرخ آزاد کرده و رقم آن را محاسبه می‌کنیم.

همچنین ما ملزم به ارائه محصولات در رینگ صادراتی بورس کالا هستیم و باید نرخ مبادله‌ای بورس کالا را رعایت کرده و از سوی دیگر باید به فروش واقعی تر و دستیابی به نقدینگی‌های خود برسیم، بنابراین حتی قیمت‌های مبادلاتی که به دلیل تغییرات تصمیم‌گیری‌های حوزه صنعت نفت انجام می‌شود تأثیری در فروش داخلی محصولات نفت پاسارگاد ندارد.

در این رابطه ابجهی هم گفت: مبانی قیمت برای صادرات محصولات ما بین‌المللی بوده، اما با توجه به اینکه خودمان تولید کننده اصلی هستیم تلاش می‌کنیم، مبانی کشور برای قیمت قیر در جهان مطرح شود با این‌حال هم، اکنون قیمت قیر براساس قیمت قیر بحرین تعیین می‌شود.

امانی در مورد ریسک رقبا هم گفت: ما به عنوان نفت پاسارگاد رقیبی نداریم، چون با تولید کننده بزرگ دیگر یعنی نفت جی هماهنگ بوده و در قیمت گذاری ها و صادرات محصولات به گونه‌ای عمل شده و می‌شود که تعارضی ایجاد نشود.

*زمان برگزاری مجمع سالانه و برنامه افزایش سرمایه حداقل 100 درصدی

امانی در رابطه با زمان برگزاری مجمع سالانه و برنامه افزایش سرمایه توضیح داد: تا سال گذشته مجمع سالانه نفت پاسارگاد تیرماه برگزار می‌شد،اما به دلیل حضور این شرکت در فرابورس تکلیف کردیم، مجمع سال مالی 91 در نیمه اول خردادماه با پیشنهاد تقسیم سود 85 تا 90 درصدی برگزار شود.

وی ادامه داد: با توجه به سابقه و اندازه این شرکت و لزوم ایجاد تناسب،برنامه افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران یا سود انباشته را دادیم که اواخر سال آینده یا اوال سال 93 حداقل به میزان 100 درصد به سرمایه 60 میلیارد تومانی نفت پاسارگاد اضافه شود.

*ترکیب عرضه 5 درصد سهام و دلیل عدم حضور در بورس

این مقام مسئول با اشاره به ترکیب سهامداری نفت پاسارگاد گفت: با توجه به حضور این شرکت در فرابورس، هلدینگ نفت و گاز تأمین و صندوق بازنشستگی متناسب با قدرالسهم خود اقدام به عرضه 5 درصد سهام در فرابورس خواهند کرد. به این ترتیب بیش از 3 درصد توسط ما و بالغ بر 1.5 درصد دیگر از سوی صندوق بازنشستگی عرضه می‌شود تا به این ترتیب ترکیب قبلی مدیریتی آن حفظ شود.

امانی در مورد برنامه ورود به بورس نفت پاسارگاد در آینده هم گفت: هرچند این شرکت قابلیت حضور در بازار اول معاملات بورس را دارد اما به دلیل ارزشمند بودن آن سهامداران عمده علاقمند به عرضه حداقل 20 درصد سهام آن در تابلو اول نیستند، بنابراین فعلاً ورود به بورس نفت پاسارگاد منتفی است.

*تحریم ها اثری ندارد

وی با بیان اینکه افزایش قیمت ارز حدود 30 تا 40 درصد فروش محصولات را متأثر کرده در مورد آثار تحریم‌ها و صادرات گفت: ما از نظر حمل و نقل محصولات و همچنین نقل و انتقال پول هیچ مشکلی نداریم و در حوزه تجهیزات نیز وابستگی اندکی به خارج از کشور داریم.

امانی با بیان اینکه برخورداری از تخفیف 10 درصد مالیات ناشی از حضور در فرابورس نفت پاسارگاد سال جاری اعمال می‌شود، در پایان گفت: مسئله اصلی ارزشمند بودن سهام این شرکت است و سهامداران عمده آن در این مورد اتفاق نظر دارند.

قیمت سهام نفت پاسارگاد ( شپاس) در فرابورس در لینک زیر:

http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=151311&i=35178706978554988

/ 1 نظر / 26 بازدید
بیتا

ادمین عزیز.من تو قیمت 31174 حدود 10000 تا شپاس خریدم.و با وجود تحلیل هایی که وعده افزایش قیمت تا 3500 رو دادن،دیروز و امروز دارم سکته میکنم... قراره چی بشه