تاثیر بحران مالی بر قیمت سهام بورسهای شرکتی و پذیرفته شده

معمولا با وقوع روند منفی در بازارهای مختلف قیمت سهام همان بورس که ممکن است در همان بورس یا در بورس دیگر پذیرفته شده باشد، افزایش می یابد زیرا بسیاری تصمیم به فروش می گیرند و معاملات در چنین شرایطی افزایش می یابد و در نتیجه کارمزد دریافتی از معاملات افزایش یافته و درامد شرکت های بورس نیز افزایش می یابد . اما جالب اینجاست در دوره بحران مالی کنونی قیمت سهام شرکت های بورس کاهش یافته. جدول زیر قیمت سهام 10 بورس مطرح را در قسمت های مختلف نشان می دهد.

 

جدول تغییرات قیمت سهام بورس‌های شرکتی و پذیرفته شده

29 October

1th September

Unit

Name

 

25

40

Us $

Nyse Euronext

1

29

33

Us $

Nasdaq OMX Group

2

-

81

Us $

Nymex holding Inc

3

54

70

Euro

Deuthe Borse

4

18

22

Euro

BME ( Spanish)

5

25

34.5

CAD $

Toronto TSX Group

6

29

35

AU $

Australia (ASX)

7

275

391

Yen

Osaka Security Exchange

8

4.9

6.4

SGD

Singapore SE

9

4200

5300

ZAR

Johannesburg SE

10

 

باید بگم که امار بورس کالای نیویورک رو نتوانستم گیر بیارم. شاید به دلایلی متوقف باشد.

 

سرمایه گذاران با خرید دارایی‌های کم ریسک از سرمایه‌گذاری در سهام، اوراق قرضه و صندوق‌‌های بازار پول صرف‌نظر می‌کنند. و مجبور به سرمایه‌گذاری در اسناد خزانه با بازدهی کم در کوتاه‌مدت هستند. بازدهی کم اسناد خزانه کوتاه مدت سه ماهه بیانگر نگرانی زیاد در سیستم مالی است.

 

نرخ بهره بین بانکی نرخی است که بر اساس آن بانکها به یکدیگر قرض می‌دهند. نرخ بهره بین بانکی لندن (LIBOR) مبنای بسیاری از قراردادها مالی مانند وام‌های مسکن و وام‌های دانشجویی است. افزایش این نرخ طی ماه‌های اخیر بدان معنی است که بانک‌ها تمایل کمتری به قرض‌دادن به یکدیگر دارند.

 

اختلاف بین نرخ بهره بین بانکی 3 ماهه و بازدهی اسناد خزانه، نگرانی در بازارهای اعتباری را نشان‌  می‌دهد. طی سال 2002 تا 2006 متوسط اختلاف 0.25 % بوده است و شکاف بیشتر بیانگر آشفتگی بیشتر است.

 

بازدهی بالاتر اوراق قرضه بیانگر تمایل کمتر به قرض دادن سرمایه‌گذاران به بخش کسب و کار است. بازدهی اوراق قرضه بنجل به شدت افت کرده است که نشان‌دهنده‌ی بیزاری سرمایه‌گذاران از تحمل ریسک است.

 

اوراق تجاری سی روزه یک ابزار بدهی کوتاه مدت است که در ابتدا توسط بانک‌ها و موسسات تجاری بزرگ برای مدت بسیار کوتاه منتشر می‌گردد. نرخ بالای این اوراق مشکل زیادی را برای بخش تجاری در بدست آوردن منابع مالی مورد نیاز فراهم می‌کند.

 

 

/ 1 نظر / 12 بازدید
محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- ------*♥*♥*♥*♥*♥*----- -------- *♥*♥*♥* -------- ----------- *♥* ----------- ┐────────────────────────────────────────────────────┌ امام زمان عجل الله تعالی فرجه فرمودند: و اما نحوه بهره گيرى از من در دوران غيبتم، همچون بهره گيرى از خورشيدى است كه ابرها آن را از ديدگان پنهان داشته باشند. الاحتجاج، ج 2، ص 602 ┘────────────────────────────────────────────────────└