میانگین نسبت قیمت به سود هر سهم به 8 واحد افزایش می یابد

 

 ۱۳۹۳ شنبه ۲۱ تیر ساعت 08:58

به گزارش خبرنگار اقتصادی پانا ،کارشناسان اقتصادی معتقدند حمایت‌های دولت از بورس تهران شبیه همان حمایت هایی است که از صنعت خودرو در سالهای گذشته صورت گرفته و موجب شده این صنعت در فضایی غیررقابتی به کارآمدی و کارایی لازم دست پیدا نکند . منتقدان دخالت دولت در بورس می گویند طی سال‌های اخیر در بورس تهران، مساله دستکاری قیمت‌ها جای خود را به مداخله‌های مستمر دولت در بورس داده و اساسا بازار سهام به مداخلات مکرر دولت عادت کرده است.

با وجود همه این تلاش ها بورس به تبعیت از وضعیت رکود تورمی در مسیر اقتصاد حرکت می کند و این دخالت ها نیز منجر به بازدهی مناسب برای سهامداران نشده است اما آینده بازار با توجه به تاثیراتی که بورس می تواند از نتایج مذاکرات سیاسی کشور تجربه کند در هاله ای از ابهام است و این پیش بینی وجود دارد که رفع یا تقلیل برخی تحریم های سخت گیرانه بتواند تاثیر بسیار مثبتی در شرکت ها به دنبال داشته باشد .

 

روح الله حسینی مقدم با حضور در خبرگزاری پانا در یک نشست تخصصی به بررسی دلایل صعود و سقوط شاخص در بورس تهران پرداخت .

وی با بیان اینکه شاخص ازکانال 89 هزار واحد سال گذشته به 72 هزار سقوط کرده و عمده این کاهش از چند صنعت ناشی می شود ،اظهار کرد: یک هزار و 890 واحد کاهش شاخص مربوط به محصولات پتروشیمی ، یک هزار و 267 واحد مربوط به بانکهاو یک هزار و 53 واحد مربوط به صنعت فراوده های نفتی است و از مجموع 6 هزار واحد افت شاخص 4 هزار واحد مربوط به سه صنعت شاخص است .


وی با بیان اینکه در کالبدشکافی شرایط موجود بخشی از صنایع نیز افت شاخص را به دلیل شرایط مبهم صنایع مهم تجربه کرده اند ،عنوان کرد: معدود صنایعی وجود دارد که رشد شاخص داشته اما وضع وزن قابل توجهی در بازار نداشتند.


صنعت خودرو تاثیر 208 واحدی بر شاخص را تجربه کرد


حسینی مقدم بابیان اینکه صنعت خودرو 208 واحد رشد شاخص را تجربه کرده است ، عنوان کرد: صنعت لیزینگ نیز از جمله صنایعی است که با رشد شاخص مواجه بوده و مجموع به همراه صنعت خودرو برروی بازار اثر مثبت داشته است.


مدیر اداره امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران با بیان اینکه عمده تاثیر بازار بورس از یک اتفاق در دی ماه سال گذشته آغاز شد که تغییر نرخ خوراک گازی واحدهای پتروشیمی بوده است ،عنوان کرد: این تصمیم و دامنه های گسترده آن بر صنعت پتروشیمی تاثیرگذار شد و ابهام ها پیرامون این تصمیم جرقه کاهش شاخص را رقم زد و بازار روند منفی خود را آغاز کرد.


حسینی مقدم با اشاره به اینکه تصمیمات دولت کشدار و دامنه دار شد و هزینه آن برای بازار سرمایه بسیار بوده است ،بیان کرد: روند نزولی بازار محصول تصمیمی است که قابلیت تاثیرگذاری بر شاخص ها دربورس را داشت اگرچه دولت در صدد است با اتخاذ رویه هایی نرخ تورم را کنترل کند.


مدیر اداره امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران با بیان اینکه از پاییز سال گذشته شاهد خیل عظیم سرمایه گذارانی بوده ایم که سرمایه گذاران حقیقی خرد بوده اند اما 60 درصد معاملات را به خود اختصاص داده اند ، عنوان کرد: تصمیم های دولت در شرایطی اتخاذ شد که سرمایه گذاران و سهام داران غیر حرفه ای در بازار وارد شده بودند که هزینه آن برای بازار سرمایه را بیشتر کرد و اگر بازار بخواهد دوباره قد علم کند به زمان بیشتری احتیاج دارد .


مدیر اداره امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران در پاسخ به این پرسش که چرا صنایع غیرمرتبط با نرخ خوراک باید از تغییر این نرخ تاثیرگذار شوند ، بیان کرد: صنعت پتروشیمی به لحاظ تعداد و وزن بازار جزو صنایع برتر است و 24 درصد بورس اوراق بهادار تهران به صنعت پتروشیمی اختصاص دارد .


پتروشیمی وزن مهم بازار


وی با بیان اینکه در سال 92 دو غول بزرگ پتروشیمی پذیرش شده اند ، بیان کرد: بخشی از این صنعت هنوز شفاف نشده است اما با این وجود صنعت پتروشیمی وزن مهمی از بازار بورس را برعهده دارد.


وی تصریح کرد: به گفته فعالان بورس صنعت پتروشیمی صنعت لیدر بازار است و دراین شرایط حرکت آن موجب حرکت بازار می شود و کاهش شاخص در این صنعت توانست بازار را به سمت خود بکشاند .


حسینی مقدم با اشاره به نشست سه وزیر درباره نرخ خوراک پتروشیمی ها ، اظهار کرد: بعد از آن جلسه دوباره امیدهایی به بازار برگشت و هر زمان این تصمیمات قطعی شود می تواند در شرایط بازار تاثیرگذار باشد .


فروش محصولات پتروشیمی با نرخ ارز آزاد بازار را مثبت کرد


مدیر اداره امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران با بیان اینکه مطابق مصوبه اخیر وزارت صنعت،معدن، تجارت واحدهای پتروشیمی می توانند محصولات خود را بر اساس قیمت ارز آزاد محاسبه کنند عنوان کرد: این تصمیم بر کلیت بازار اثر مثبت گذاشت.


وی درباره دخالت دولت در بازار بورس گفت: بورس و دولت تضاد منافع دارند و خیلی نمی توانند برسر یک میز بنشینند و ما در حال تجربه ادبیات بازار آزاد هستیم و باید گفت مدینه فاضله دنیای مدرن اینجاست .


حسینی مقدم خاطرنشان کرد: دولت مایل است محصولات را خود خریداری کند و قیمت گذاری را نیز برعهده داشته باشد اما با توجه به ساختار اقتصادی کشور انتظار نا به جایی نیست  دولت تصمیماتی اتخاذ کند که تاثیر این تصمیمات بر بازار سرمایه چندان منفی نباشد .


حسینی مقدم تاکید کرد: نمی توان گفت تصمیماتی که دولت اتخاذکرده است تصمیماتی اشتباه بوده و دولت در حال جراحی بزرگ اقتصادی است که از صنایع بزرگ آغاز کرده است اما هزینه این تصمیم گیری ها برای بازار نباید زیاد باشد .


مدیر اداره امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران عنوان کرد: در سال گذشته ارزش بازار بیش از 540 هزار میلیارد تومان بوده و متوسط ارزش معاملات بورس در سال 92 به 400 هزار میلیارد تومان رسیده است که در مقایسه با اقتصادملی کشور جایگاه قابل ملاحظه ای است .


وی تاکید کرد:در اتخاذ این تصمیم گیری ها باید نگاهی نیز به بازار سرمایه داشت تا هزینه آن برای این بازار کاهش یابد .


حسینی مقدم تصریح کرد: این بازار است که سرمایه های خرد و درشت را جمع آوری و در صنعتی وارد می کند که دولت از آن حمایت می کند و در تمامی کشورها از بورس حمایت می شود به این دلیل که سرمایه ها را به بخش واقعی اقتصاد هدایت می کند واگر این سرمایه ها لطمه ببیند با یک وقفه بخش واقعی اقتصاد نیز لطمه خواهد دید.


مدیر اداره امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران عنوان کرد: در بسیاری از اقتصادهای مطرح دنیا به این نتیجه رسیده اند که با سیگنالهایی که از بورس دریافت می شود می توان آینده چندماه اقتصاد کشور را پیش بینی کرد و این دماسنج باید به خوبی حفظ شود.


صندوق توسعه بازار تقویت شود


وی با بیان اینکه صندوق توسعه بازار محصول درایت بازار سرمایه بوده است اظهار کرد: قبل از اینکه دولت بخواهد منابعی را به صندوق توسعه بازار وارد کند این صندوق وجود داشته که الگوبرداری شده از بورسهای مهم دنیا است اما اندازه آن کوچک بوده و همیشه این اعتقاد وجود داشته که اندازه آن برای شرایط رکود باید بیشتر شود.

 


حسینی مقدم تصریح کرد: تجربه رکود اخیر نشان داد که این فعالان  بازار سرمایه هستند که باید این صندوق را تجهیز کنند تا بتوان در مواقع خاص از آن استفاده کرد و وزارت اقتصاد نیز با تدابیری از این صندوق حمایت کرده است .


مدیر اداره امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران با بیان اینکه برای کنترل بازاری که ارزش معاملات روزانه آن 400 هزار میلیارد تومان است نیازی به تقویت صندوق سرمایه گذاری وجود دارد، خاطرنشان کرد: قضاوت درباره عملکرد صندوق توسعه بازار زود است و باید سهم ها در سطوحی حمایت شود و کف برخی از سهم ها گرفته شود بنابراین باید فرصت داد تا بازار از شرایط کنونی خارج و عملکرد آنها را پس از آن بررسی کرد.


وی در خصوص بیمه سهام نیز گفت: در دنیا ادبیات رایج بحث اوراق اختیار است و از این ابزارها همواره در بازار استفاده می شود تا افراد دارایی های خود را بیمه کنند.که مطالعات اولیه آن انجام شده و طراحی نرم افزار آن باقی مانده است.
مدیر اداره امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران گفت: بخش مهمی از بازار سرمایه با این ابزار آشنا است اما چون ما آن را در اختیار نداشتیم از ابزار اختیار اوراق تبعی استفاده کرده ایم که این اوراق برای بیمه سهام استفاده می شود .


حسینی مقدم خاطرنشان کرد: تجریه گذشته اوراق تبعی تجربه مثبتی بوده است و استفاده از آن درسال 90 موجب شد تا بازار از رخوت خود خارج و روند مثبت در پیش رو گیرد که برخی از آنها حتی به تاریخ اعمال هم نرسید و سهامدار عمده نیاز نداشت که در تاریخ اعمال وجهی را پرداخت کند .


وی ادامه داد: در این دوره هم می توان از این تجربه مثبت استفاده کرد و با توجه به اینکه تعداد حق اوراق تبعی که در این دوره منتشر شده از گذشته بیشتر بوده است در سهم های تاثیرگذاردر بازار تجریه این دوره نیز مثبت خواهد بود.


حسینی مقدم در پاسخ به این پرسش که عمده ترین فعالیت اداره امور ناشران بررسی وضعیت شرکت های بورس است پس از افت شاخص های اخیر شرکت هایی هستند که مجبور به خروج از بازار سرمایه باشند عنوان کرد:تداوم حضور شرکت ها یک امر مستمر و در حال پیگیری است و بر اساس الزاماتی که دستورالعمل پذیر ش اوراق بهادار در بورس تهران دارد و همواره 11 آیتم را در نظر دارد شرکت ها را مورد پایش مستمر قرار داده اما بعید می دانم شرکت هایی که پس از سقوط شاخص ها مجبور به خروج از بازار باشند وجود داشته باشد . تنها قیمت سهام و ارزش بازار آنها کاهش یافته است .


لغو پذیرش 50شرکت طی سه سال


وی ادامه داد :در سه سالی که در این سمت فعالیت دارم حدود 50 شرکت لغو پذیرش شده اند.


مدیر اداره امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران اظهار کرد: بورس بر اساس دستور العمل ها و مقررات موجود در حال پایش و رسیدگی است و شرکت هایی که الزامات اولیه را ندارند به بازار فرابورس منتقل می شوند که داد و ستد در آنها جریان خواهد داشت.


حسینی مقدم بیان کرد: برخی شرکت ها در بورس تهران حدود یک سال با عدم داد و ستد سهام مواجه بودند اما وقتی این شرکت ها به بازار پایه فرابورس منتقل شدند دوره توقف نماد آنها پایان یافت و قابلیت نقدشوندگی که یکی از ویژگی های مهم بازار سرمایه است افزایش یافت .


حسینی مقدم خاطرنشان کرد: بسیاری از شرکت هایی که لغو پذیرش شده اند امروزدر بازار پایه فرابورس داد و ستد می شوند اما سهامداران آنها نیازمند اطلاع رسانی هستند تا بدانند در یک بازار ساختار یافته دیگری همانند فرابوس امکان داد و ستد معاملات شرکت های اخراجی وجود دارد .


60 درصد معاملات مربوط به حقیقی هاست

 


وی در پاسخ به این پرسش که نسبت سرمایه گذارن خرد به سرمایه گذارانی که معاملات کلان انجام می دهند چه نسبتی است خاطرنشان کرد: نسبت معاملات خرد در سال گذشته نسبت به کل معاملات حدود 77 درصد است اما تعریف از خرد و بلوک متفاوت است و در مقاطعی از معاملات سال گذشته، 60 درصد حجم معاملات مربوط به حقیقی ها بوده است.


حسینی مقدم اظهار کرد: در سال 87 متوسط امتیاز اطلاع رسانی که هر سه ماه یکبار منتشر می شود 48 بوده است که این امتیاز بر اساس اطلاع رسانی به موقع و قابلیت اتکا صورت می گیرد .


وی افزود: این که شرکتی در ابتدای سال پیش بینی خاصی ارائه دهد اما در اخر سال عملکردی با انحراف زیاد داشته باشد موجب می شود آن شرکت از امتیاز منفی برخوردار شود اما امروز متوسط امتیاز اطلاع رسانی 69 است .


وی دامه داد: در بورس تهران تابلوی اصلی و تابلوی فرعی و بازار دوم وجود دارد که متوسط امتیاز اطلاع رسانی در تابلوی اصلی 73 است که نشان می دهد شرکتهای برتر تابلوی اصلی متحول شده اند .


مدیر اداره امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران با بیان اینکه نماینده بورس تهران در کمیته تخلفات است تصریح کرد: بحث رسیدگی به تخلفات همچنان صورت می گیرد و تخلفات 112 شرکت مورد بررسی قرار گرفته است که از مجموع این شرکت ها برای 17 شرکت رای صادر شده است .


وی افزود: پرونده 17 شرکت نیز به مراجع بالاتر ارجاع شده است که به آنها مهلت داده شده فایل اطلاعاتی خود را تکمیل کنند و رسیدگی سازمان به مراتب بیشتر از سال 83 است.


مدیر اداره امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران در باره پیش بینی آینده بازار نیز ، گفت: نسبت به اینده بازار خوش بین هستم که یکی از دلایل آن اتفاقات و تلاشهای دولت در عرصه اقتصاد است و در حوزه تورم به اعدادی خواهیم رسید که زمانی برای ما آرزو بوده است.


وی تاکید کرد: کنترل نرخ تورم می تواند موجب کاهش نرخ بهره شده و رقابت پذیری بورس افزایش یافته و می توان به راحتی به سهم ها سود مناسب ارائه داد.


وی ادامه داد: این در حالی است که متوسط نسبت قیمت به سود هر سهم حدود 5.7 واحد درصد است که در آن شرایط می توان به 7 تا 8 افزایش یابد و متوسط قیمت به سهم دیگر حبابی نخواهد بود .در حالیکه در مقطعی که شاخص 89 هزار واحد بود گفته می شد این نسبت حبابی است .

مدیر اداره امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران با تاکید بر ضرورت حضور سرمایه گذاران خارجی در بورس گفت: از دی ماه سال گذشته سرمایه گذاران خارجی به بورس تهران مراجعه می کنند و از سوالاتی که پرسیده می شود که حکایت از بررسی عمیق انها از بازار ما دارد. حضور سرمایه گذاری خارجی نیز به رشد بازار کمک می کند.


وی با اشاره به رکود برخی بازارها از جمله طلا و ارز گفت: خروج نقدینگی از این بازارها به معنای نقدینگی هوشمند است که می توان انتظار داشت به کانال بورس هدایت شود .
 

گفت وگو : ناهید شمشیری

 


 
/ 0 نظر / 36 بازدید