رشد شاخص بورس تا کجا ادامه دارد؟

شاخص بورس تهران تا چه میزان رشد خواهد کرد؟

بازار سرمایه در انتظار قله 70 هزار واحدی شاخص/توصیه مهم به سهامداران

حسین خزلی خرازی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه فضای بازار سرمایه، فضای روانی است، گفت: همان گونه که با آمدن اخبار منفی به دلیل واقعیت‌های اقتصادی بازار منفی می‌شود، در مقابل با احساس روانی مثبت نسبت به آینده قیمت‌ها افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه سهامداران با توجه به اخبار منفی سعی می‌کنند، سهام بفروشند،گفت: در حالی که اتفاق خاصی نیفتاده در مقابل با اخبار مثبت صف خرید تشکیل می‌شود. این اتفاق فعلی در بازار سهام به دلیل انتظارات روانی ایجاد شده است.

این کارشناس بازار سهام خاطر نشان کرد: با توجه به انتظارات ایجاد شده عده‌ای به این بازار بازگشتند و سرمایه‌ها از بازارهای سکه و ارز به دلیل کاهش قیمت به بازار سهام سرازیر شده است.

خزلی خرازی با اشاره به اینکه در شرایط روانی سهامداران باید دقت کنند و نسبت به اصلاح پرتفوی (ترکیب دارائیها و سهام) سهام اقدام کنند و برای اصلاح سود سهام عوامل سودآوری، رشد، توزیع سود نقدی و قدرت آن را در نظر بگیرند.

وی افزود: اگر قرار است سهمی خریده شود، باید پتانسیل‌ سودآوری و رشد را داشته باشد و در این زمینه با متخصصان و فعالان حرفه‌ای بازار مشورت کنند.

خرازی تصریح کرد: توصیه عمومی ما به سهامداران این است که اگر فرصت تحقیق ندارند، حتما از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری اقدام کنند.

وی در رابطه با افزایش شاخص پس از انتخاب رئیس‌جمهور یازدهم تصریح کرد: اگر دولت به قول‌های داده شده در زمینه کاهش تنش‌های بین‌المللی و افزایش تعامل اتفاق، انسجام و همگرایی اقدام کند، می‌توان تا پایان سال شاهد افزایش شاخص تا قله 70 هزار واحدی بود.

خزلی خرازی افزود: در روند کاهش تنش‌های بین‌المللی انتظارات روانی ایجاب می‌کند، تا باز هم شاخص افزایش یافته چرا که بنگاه‌های بزرگ تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه ذاتا اقتصاد ایران به غیر از صنعت خودرو که سال گذشته تحت تأثیر قرار گرفت، مشکلی ندارد، گفت: هم اکنون پالایشی‌ها، پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها، سنگ آهنی‌ها و شرکت‌های مواد غذایی تولید خوبی داشته و با قیمت مناسب و خوبی در حال فروش هستند؛ این شرکت‌ها تعدیل خوبی برای سال 91 و پیش‌بینی مناسبی برای سال 92 داشته‌اند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه از بین سهام این شرکت‌ها سهم‌های پر رشدی هم وجود دارد، گفت: امسال سهامداران می‌توانند با مشورت با متخصصان حرفه‌ای سهام پالایشی‌ها را بخرند.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد ایران پویا است و تولید خوبی در آن وجود دارد، گفت: شرکت‌ها با وجود تولید بالا با قیمت‌های خوبی هم می‌فروشند که در این میان اگر تحریم‌ها نیز کاهش یابد و تحولات بین‌المللی در راستای کاهش تنش‌ها رخ دهد، باز هم وضعیت بهتر خواهد شد.

وی ادامه داد: اگر مسئولان برنامه جدی برای حذف موانع سر راه خودروسازی‌ها داشته باشند و اصلاح (تعادل قیمتی) در قیمت خودروها ایجاد کنند آینده این شرکت‌ها مثبت است.

وی با اشاره به اینکه سهم یکی از شرکت‌های خودرویی از 350 به  90 تومان کاهش پیدا کرد، گفت: در صورت حل مشکلات واردات و بازگشایی LC‌ و اصلاح قیمت ریالی فروش خودرو آینده خوبی برای این شرکت‌ها پیش‌بینی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه خودروسازی‌ها در سال 90 یک میلیون و  800 دستگاه خودرو صادر کرده‌اند، ‌گفت: حاشیه سود خودروسازی‌ها با بازگشت وضعیت آنها به سال 90 بهتر خواهد شد.

خزلی خرازی ادامه داد: عامل دیگری که مهم است سایز پرتفوی شرکت‌ها است، یعنی پرتفوی 2 میلیارد تومانی یک شرکت سرمایه‌گذاری با پرتفوی 200 میلیارد تومانی صنعت بانکی، سیاست‌های تشکیل سهام آن‌ها متفاوت خواهد بود.

این کارشناس بازار سهام تأکید کرد: دانش بورسی بسیار پیچیده است که سهامداران حقیقی باید با گذراندن دوره‌های آموزشی، مهارت‌ها و تخصص های لازم را در این زمینه کسب کنند.

وی در رابطه با تیم جدید دولت منتخب ادامه داد: سرمایه‌گذاران احساس می‌کنند که تیم اقتصادی برای استقرار دولت جدید فضا را برای صنعت بانکداری بازتر کند، تا بانک‌ها آینده بهتری داشته باشند.

خرازی گفت: در 6 ماه دوم سال 92 با استقرار وزیر اقتصاد، امور دارایی و رئیس کل بانک مرکزی و آمدن مدیران حرفه‌ای آینده صنعت بانکداری مثبت خواهد بود و در این میان انتظاراتی برای برداشته شدن موانع از سر راه این صنعت ایجاد شده است.

این کارشناس بازار سهام با بیان اینکه در واقع هیچ اتفاقی در مقابل صنعت بانکداری نیفتاده و تنها انتظارات روانی است، گفت: پیش‌بینی‌ها از آینده این است که این صنعت به حاشیه سود گذشته خود بازگردد.

/ 0 نظر / 9 بازدید