ساعات معاملاتی در بورس هنگ کنگ

طرح افزایش ساعات معاملاتی بورس هنگ‌کنگ

1.       بورس اوراق بهادار هنگ‌کنگ (HKEx) بازاری است برای معامله‌ی اوراق بهادار مانند اوراق اختیار سهام و ابزارهای آتی که معاملات اختیار معامله و قراردادهای آتی در شرکت‌های تابعه‌ی HKEx یعنی بورس سهام هنگ‌کنگ و بورس آتی هنگ‌کنگ انجام می‌شود.

 2.       هدف از این هم‌فکری دریافت نظرات فعالان بازار، کارگزاران و عموم مردم برای طرح افزایش ساعات معاملاتی بازار سهام و بازارهای آتی روی سهم (Stock – related Futures) با توجه به حفظ رقابت بازارهای هنگ‌کنگ و بررسی مناسب‌تر نیاز انجمن‌های سرمایه‌گذاری است.

3.       با توجه به سرعت جهانی شدن بازارها و رشد معاملات آن‌لاین، افزایش ساعات کاری در بازارهای مهم امری معمول شده است

. 4.       بازارهای مهم ایالات متحده نظیر بورس نیویورک، نزدک و امکس طی سال جاری در انتظار افزایش ساعات کاری خود هستند. به‌ویژه، نزدک برنامه‌ریزی کرده است تا یک شبکه‌ی معاملاتی 24 ساعته را از سال 2003 راه‌اندازی نماید. همچنین بورس نیویورک طرح راه‌اندازی بازار سهام جهانی را با همکاری 9 بورس مهم دنیا در دست اجرا دارد. هم‌چنین تقریباً معاملات 24 ساعته در بازار مشتقه ایالات متحده وجود دارد.

 5.       بازار سهام و مشتقه‌ی اروپا در حال افزایش جلسات معاملاتی‌شان به منظور همپوشانی با بازارهای ایالات متحده می‌باشند. بورس میلان ساعات معاملاتی‌اش را به 30 : 21 و بازار اوراق بهادار یورکس (Eurex) ساعات کاری خود را به 00: 20 ارتقاء دادند و خودشان را به‌عنوان پیشگامان روزهای معاملاتی 24 ساعته در اروپا معرفی کرده‌اند؛ هر دو بازار فوق بیش‌تر برای توسعه‌ی ساعت کاری‌شان جهت تطابق با آخرین ساعات کاری بازارهای ایالت متحده برنامه‌ریزی می‌کنند.

 6.       در همین نزدیکی، چندین بورس سهام و مشتقه‌ی آسیایی در حال افزایش ساعات معاملاتی‌ خود به‌صورت مرحله‌ای هستند. با شروع سال جدید، بورس سهام و بورس مشتقه‌ تایوان در حال افزایش ساعات معاملاتی‌شان  به‌میزان یک ساعت و 45 دقیقه هستند. از 22 می سال 2000 بورس کره 1 ساعت از ساعت ناهار حذف کرده است و برای افزایش ساعات معاملاتی‌اش به‌میزان یک ساعت تا نزدیک به ساعت 4 به وقت محلی برنامه‌ریزی می‌کند. بازار سهام توکیو در حال برنامه‌ریزی جهت معرفی جلسه‌ی معاملاتی شبانگاهی از ساعت 30 : 20 الی30 : 23 به‌وقت محلی با هدف افزایش معاملات سهام از طریق اینترنت توسط سهامداران خرد است. هم‌چنین بورس شانگهای و شن‌زن در حال معرفی جلسه‌ی معاملاتی شبانگاهی هستند. 

 B. دلایل اصلی برای افزایش ساعات معاملاتی

 7.       روند جهانی بازارهای سهام مشتقه، ساعات معاملاتی را افزایش می‌دهد، در صورتی‌که بازار سهام و آتی روی سهم در هنگ‌کنگ کم‌ترین ساعات معاملاتی را بین بازارهای بین‌المللی دارا می‌باشد. در حال حاضر بازار سهام هنگ‌کنگ 4 ساعت در روز و بازار آتی روی سهم به میزان 4 ساعت و نیم فعالیت می‌کند که در مقایسه با فعالیت 11 ساعته معاملاتی در بازار سهام اروپا، تقریباً فعالیت معاملات 24 ساعته در بازارهای آتی نظیر بازار شیکاگو در ایالات متحده و یورکس در اروپا بسیار کم است. ساعات معاملاتی بازار سهام و بازار‌های آتی در هنگ‌کنگ حتی در مقایسه با بازارهای آسیایی نظیر توکیو و سنگاپور نیز بسیار کم است. یک ضرورت برای ارزیابی مجدد ساعات معاملاتی برای سهام و بازارهای آتی با توجه به حفظ رقابت و افزایش جایگاه هنگ‌کنگ به‌عنوان یک مرکز مالی مهم در آسیا وجود دارد

. 8.       علاوه بر این، انقلاب در تکنولوژی اطلاعات، برای سرمایه‌گذاران انتخاب‌های جدیدی را فراهم کرده است. حالت پیشرفته‌ی آن توسعه‌ی یک سیستم معاملاتی منتخب به نام شبکه‌ی ارتباطی الکترونیکی (ECN) است که فرصت را برای معاملات در خارج از ساعات کاری افزایش داده است. ECNمی‌تواند یک روز معاملاتی 24 ساعته و پیوسته ایجاد کند. این صرفاً یک تعهد فرضی برای بورس هنگ‌کنگ (HKEX)نیست بلکه هر شخص که برای فراهم کردن ATS از کمسیون اوراق بهادار و آتی هنگ‌کنگ (SFC) مجوز بگیرد، قادر خواهد بود تا سفارش‌های خرید و فروش اوراق بهادار یا قراردادهای آتی را به‌صورت الکترونیکی بپذیرد.

 9.        هر کدام از این سیستم‌ها امکان انجام معاملات 24 ساعته در سهام و ابزارهای آتی را فراهم می‌کند. بورس هنگ‌کنگ باید استقبال از روند جهانی و اتخاذ یک استراتژی بلند مدت با استفاده از فرصت ناشی از معاملات 24 ساعته را برای افزایش ارزش بازار هنگ‌کنگ، مورد بررسی قرار دهد.

 10.   همه‌ی شرکای احتمالی بورس هنگ‌کنگ، ساعات معاملاتی بیش‌تری نسبت به هنگ‌کنگ دارند. اگر بورس هنگ‌کنگ وارد تشکیلاتی به‌همراه سایر بازارها شود، همه‌ی شرکا، می‌توانند شبکه‌ی معاملاتی‌ای را تسهیم کنند تا این‌که فعالان بازار آن‌ها بتوانند محصولات سایر بازارها را داد و ستد کنند. با توجه به حفظ رقابت بازارهای هنگ‌کنگ، ضرورتی برای قابلیت معاملات بورس هنگ‌کنگ شامل مقدار ساعات معاملاتی وجود دارد. C. طرحی برای افزایش ساعات معاملاتی 

 11.   برای افزایش ساعات معاملاتی بازارهای سهام و آتی روی سهم، بورس هنگ‌کنگ حالات زیر را که ممکن است حتی با هم به‌کار گرفته شوند، در نظر گرفته است:

·        افزایش جلسه صبح از 30: 12 به 30: 14 با در نظر گرفتن وقت ناهار

·        افزایش ساعات خاتمه در جلسه‌ی عصر از 16 به 18 برای سهام و از 15: 16 به 15: 18 برای بازار آتی روی سهم هنگ‌کنگ؛ و

·        معرفی جلسه‌ی معاملاتی شبانگاهی از 00: 20 الی 00: 23. 12.   افزایش ساعات آغازین (Opening time)بازار در این مرحله چندان ضروری نیست زیرا که اغلب بازارهای پیشرفته عمدتاً در اروپا و ایالات متحده زمانی‌که در هنگ‌کنگ صبح است، بسته می‌شوند. از آنجایی که بازار سهام ایالت متحده در ساعات 00: 5 به وقت هنگ‌کنگ در زمستان و ساعت 00: 4 به وقت هنگ‌کنگ در تابستان بسته است، ساعات معاملاتی با ساعات معاملاتی در ایالت متحده حتی با افزایش ساعات معاملات آغازین (Opening time)  بازار سهام و آتی روی سهم به ساعت 9 تداخل نخواهد کرد. علاوه بر این، وقایع اقتصادی مهم که می‌تواند بر بازار سهام یا بازار آتی روی سهم اثرگذار باشد، معمولاً بعد از بسته‌شدن بازار سهام ایالت متحده اتفاق نمی‌افتد. بازگشایی جلسه‌ی صبح بازار سهام و آتی روی سهم زودتر از ساعت 9 صبح ممکن است منفعت خاصی برای بازار نداشته باشد. هم‌چنین با عدم افزایش (Opening time) راهی برای شرکت‌های پذیرفته شده به‌منظور فراهم‌آوری اعلامیه‌های شرکت یا به‌کارگیری تعلیق معاملات قبل از بازگشایی بازار به‌وجود می‌آید. 13.   اگر همه‌ی طرح‌ها به‌صورت همزمان به‌کار گرفته شوند؛ ساعات معاملاتی برای سهام و آتی روی سهم در هنگ‌کنگ به‌صورت زیر خواهد بود:  بازار سهام: 00: 10 الی 00 : 18 و 00 : 20 الی 00 : 23 بازار آتی روی سهم: 45 : 9 الی 15 : 18 و 00 : 20 الی 00 : 23

پیشنهاد می‌شود که ساعات معاملاتی برای بازار آتی روی سهم برای Hang Seng Future Indexو اوراق اختیار mini – HIS Futures و MSCI و China Free Index Futures نیز بکار رود. هم‌چنین توصیه می‌شود که ساعات معاملاتی بازار سهام برای Stock Futures و Stock option نیز به‌کار رود.

 14.   ساعات معاملاتی برای HIBOR Futures و Rolling Farex با ساعات معاملاتی آتی روی سهم متفاوت است. ساعات معاملاتی برای این دو محصول نامبرده شده بر اساس نیازهای بازار می‌تواند تجدیدنظر شود. در خصوص محصولات مشتقه‌ی جدید که در آینده راه‌اندازی خواهد شد، لزوماً ساعات معاملاتی همانند سایر ابزارها نمی‌باشد.

  D. نکاتی در خصوص در نظر گرفتن هر طرح جهت افزایش ساعات معاملاتی

 15.   در مطالب زیر تعدادی از ملاحظات کلیدی برای ارزیابی هر طرح به‌منظور افزایش ساعات معاملاتی جمع‌آوری شده است. 

 افزایش ساعات کاری جلسه‌ی معاملاتی صبح

 16.   همان‌طور که در پیوست آمده است، وقت ناهار در هیچ‌یک از بازارهای ایالت متحده و اروپا وجود ندارد. در آسیا، بازار مشتقه و سهام کره، هند و استرالیا نیز وقت ناهار ندارند. برای رقابت و افزایش جایگاه هنگ‌کنگ به‌عنوان مرکز مالی مهم در آسیا، بورس هنگ‌کنگ در نظر دارد وقت ناهار را برای بازار سهام و آتی روی سهم حذف کند.

 17.   طی زمانی که بازارهای سهام و آتی روی سهم برای ناهار بسته می‌شوند، ممکن است اتفاقات خارجی مهمی آن هم در شرایطی‌که چندین بازار سهام آسیایی برای معامله‌ی باز هستند، اتفاق بیافتد. این اتفاقات خارجی ممکن است باعث نوسان شدید بازار شود، هنگامی‌که آن‌ها مجدداً برای جلسه­ی عصر بازگشایی می‌شوند. آخرین واقعه در 21 مارس سال 2001 بود که در آن زمان بازار سهم توکیو به شدت رشد کرد (طی وقت ناهار در بورس هنگ‌کنگ)؛ فعالیت‌های هیجانی شده و در شروع جلسه معاملاتی عصر شاخص Hang seng به میزان 7/114 افزایش یافت. بازار آتی روی سهم طی وقت ناهار، باز باقی مانده بود به آرامی افزایش یافت و به سرمایه‌گذاران اجازه داد تا پرتفویشان را متعادل کنند.

 18.   هم‌چنین حذف ساعات ناهار، معاملات را برای سرمایه‌گذاران خردی که در ساعات معمول کاری نمی‌توانند معامله کنند، ممکن می‌سازد. از آن‌جایی که سرمایه‌گذاران می‌توانند سفارش‌هایشان را به‌نرم‌افزار معاملات از طریق تلفن همراه و اینترنت وارد کنند به‌نظر می‌رسد که فقط به حداقل نیروی انسانی نیاز است.

 19.   در حال حاضر، دو صندوق قابل معامله (Ishare) طی ساعات ناهار در حال معامله هستند؛ عموماً ممکن است به‌کارگیری این طبقه‌بندی جهت معاملات سهام آتی روی سهم مفید باشد

. 20.   مشارکت­کنندگان بازار می‌توانند برای کارکنانشان به‌منظور کار در شیفت‌های مختلف هماهنگی لازم را انجام دهند و هزینه‌های قابل توجهی وجود ندارند. با وجود این شرکت‌های کارگزاری کوچک ممکن است قادر به اختصاص منافع کافی جهت جلسات ساعات معاملاتی اضافه شده نداشته باشند و ممکن است نگران کاهش سهم بازارشان شوند.

 21.  

/ 2 نظر / 58 بازدید
o_t_m_t

salam ostad az matlabeton stefade kardim kheyli khob bod.

o_t_m_t

[گل]zemestan ba tamom khaterehaye bado khobesh raft... be gol marof gese dare tamom mishe mesl tamom geseha biya az alan bekhandimo berim be jang goseha ishalah to sal jadid hich vaght ghose to deleton nayad va khosh bashid [گل][گل]