آیا بازار سهام ( بورس اوراق بهادار تهران) حبابی است؟

آیا بازار سهام ( بورس اوراق بهادار تهران) حبابی است؟
بازار سهام حبابی نیست ولی ریسک دارد

 با درنظر گرفتن افزایش نرخ ارز و انتظارات آینده ،بازار سهام حبابی نیست ولی به دلیل وجود ابهاماتی در اقتصاد ریسک بالایی دارد،برخی شرکت ها هم از ارزش ذاتی انحراف دارند که باید در ورود به آنها احتیاط کرد.

علی رحمانی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی فارس، در رابطه با روند ماه های اخیر شاخص بورس که به دلیل رشد قیمت سهام اکثر شرکت های بزرگ بار رکوردشکنی های پی در پی از مرز 34 هزار واحد هم عبور کرده ، اظهار داشت: با در نظرگرفتن افزایش نرخ ارز در چند ماه گذشته، بازار سهام و سایر بازارها همچون ملک و مسکن با رشد قیمت ها اقدام به تعدیل کرده اند.

وی ادامه داد: مرکز اتاق مبادله ایی به دلیل نبود عرضه و تقاضا و دستوری بودن قیمت ها نمی تواند مبنا و پایه محاسبات قرار گیرد و صرفا" محلی برای تبادل ارز گروه ها است.بنابراین هرچند دولت تلاش های زیادی برای کنترل ارز کرده اما همه مدیران شرکت ها و حتی مردم براساس نرخ بازار آزاد ارز محاسباتی را انجام و در قیمت ها و تصمیم گیری ها لحاظ می کنند.

رحمانی در مورد اثر نوسان ارز در شرکت های بورسی هم گفت: افزایش نرخ ارز موجب رشد ارزش جایگزینی کارخانه ها و شرکت ها شده اما این مقوله برای سهامداران عمده و استراتژیک اهمیت داشته و چندان مورد توجه سهامداران خرد نیست.با این حال این متغیر به نوبه خود در قیمت سهام شرکت های بورسی و فرابورسی اثر گذار است.

وی افزود: در حالی انتظارات تورمی ناشی از نوسان ارز هم در رشد قیمت سهام شرکت ها نقش دارد که رشد قیمت و تغییر رویه نهاده های دولتی مانند دلاری شدن خوراک جالب نیست و نباید به این شکل با ارز رفتار کرد. چون با توجه به نبود سیاستی روشن و خاص برای ارز، وزارت نفت به دنبال اخذ قیمت خوارک به دلار است که موجب نگرانی هایی شده و برخی شرکت های جلودار بورس را متاثر کرده است.

این کارشناس ارشد بازارهای مالی و پولی در برابر این سئوال که با این اوصاف و با در نظر گرفتن تداوم سیر صعودی قیمت ها و شاخص بورس، آیا نظر برخی فعالان مبنی بر حبابی شدن بازار سهام می تواند مصداق داشته باشد یا خیر؟ توضیح داد: واقعیت این است که با لحاظ کردن همه متغیرها و شرایط حاکم ،روند حرکتی قیمت ها و متغیرها منطقی است اما برخی شرکت ها از ارزش ذاتی خود انحراف دارند.

رحمانی خاطرنشان کرد: معنای ساده حباب و شکل گیری حباب در بازارهای سهام یعنی انحراف قیمت سهام اکثر شرکت ها از ارزش ذاتی. ارزش ذاتی هم یعنی ارزش فعلی جریان های نقدی آتی. با این حال نمی توان از حبابی شدن بورس و بازار سخن گفت ولی به دلیل وجود ابهامات متعدد در مقوله هایی چون بودجه ، نرخ ارز، اصلاح قانون مالیات ها و قیمت گذاری محصولات ،بازار سهام دارای ریسک بالایی شده که باید احتیاط کرد.

وی در خاتمه گفت:با این حال با درنظر گرفتن رشد اندازه بازار سهام، تعداد ذینعفان هم افزایش یافته است. این گروه هنگام کاهش قیمت سهام اقدام به حمایت و جمع آوری سهام می کنند تا قیمت ها حفظ شود.این در حالی است که عرضه اولیه سهام شرکت های دولتی و خصوصی در بورس و فرابورس می تواند به تعادل بازار کمک کند.

/ 0 نظر / 7 بازدید