بحران مالی جهانی و پیامدهای آن

 

در ماه‌های اخیر بحران مالی در ایالات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی رفته رفته به اقصی نقاط دنیا در حال گسترش است و حتی اقتصاد کشورهای کوچک را نیز بی‌تاثیر نگذاشته، بطوریکه به عقیده تعدادی از کارشناسان می‌توان این بحران را یکی از بزرگترین بحران‌های مالی دانست. شاخص‌ها در بازارهای مالی بسیاری از کشورهای جهان شاهد افت شدید است به طوری که اغلب بازارهای سهام طی روزهای اخیر بدترین روزهای خود را پشت سر گذاشته‌اند.تحول در نظام مالی آمریکا موج شوک را به بورس‌های این کشور فرستاد و حتی بدترین روز وال استریت را طی هفت سال گذشته به وجود آورد.شاخص صنعتی داوجونز 504 واحد کاهش یافت و به 10917 واحد رسید. از ماه جولای این اولین بار است که این شاخص به زیر 11000 واحد رسید. این ششمین کاهش بزرگ این شاخص تاکنون است و بدترین آن از زمان 17 سپتامبر سال 2001 که در آن زمان شاخص داوجونز در اولین روز معامله پس از حملات یازده سپتامبر 684 واحد سقوط کرد، است. از لحاظ درصد، سقوط روز دوشنبه شاخص داوجونز بدترین کاهش از تابستان سال 2002 بود و برای اولین بار از سال 2004، سطح روانی 10.000 را نیز شکست. این شاخص از زمانی که در ماه اکتبر به بالاترین میزان خود رسید، حدود یک چهارم از ارزش خود را از دست داده است.دیگر شاخص‌ها نیز سقوط کردند. شاخص استاندارد اند پورز 500، بیش از 41 درصد کاهش یافت و شاخص کامپوزیت بورس نیویورک بیش از 31درصد سقوط کرد.

 

اما این بحران در رابطه با اقتصاد کشورمان کمتر مورد تحلیل قرار گرفته و غالب اظهارنظرها در این‌باره با بی‌تاثیری بر اقتصاد ایران جمع‌بندی و نتیجه‌گیری شده است. نمی‌توان این موضوع را رد کرد که بازارهای جهانی و در حال حاضر بحران مالی در این بازارها که از آمریکا به سایر کشورها در حال سرایت است، بر بازار مالی ایران تاثیری ندارد. اگرچه از طریق سیستم بانکی، مداخله‌ای مستقیم در بازارهای ما با بازارهای بین‌المللی صورت نمی‌گیرد، اما به هر رو، به‌طور غیرمستقیم سایه این بحران مالی بر بازار سرمایه ایران در حال گسترده شدن است. به همین دلیل در این گزارش به بررسی علل اصلی ظهور بحران، تبعات منفی آن بر اقتصاد جهانی و متغیرهای کلان اقتصاد، تاثیر آن بر اقتصاد ایران و اقدامات صورت گرفته برای مقابله با بحران پرداخته می‌شود.

در این مقاله تاثیر بحران مالی جهانی را بر اقتصاد کشورها، تاثیر بر بازار ارز، تاثیر بر بازار نفت و انرژی و اثر آن بر بازار فلزات و همچنین تاثیر آن بر اقتصاد ایران و بازار سرمایه ایران مورد بررسی قرار می دهیم.

برای دریافت کل گزارش به آدرس زیر مراجعه کنید:

http://rapidshare.com/files/155801167/Global_Financial_crisis.pdf.html


 

/ 0 نظر / 10 بازدید