خودرویی ها و اثرات کاهش نرخ ارز

بررسی اثرات کاهش قیمت ارز بر صنایع گوناگون در زمره مسائلی است که شاید برای اغلب فعالان بازار سرمایه مطرح باشد.

براساس گزارش بورس نیوز، یکی از صنایعی که به زعم برخی از تحلیلگران می تواند اثرات قابل توجهی را از افت قیمت ارز دریافت کند، گروه خودرو است.

در همین ارتباط مدیر سرمایه گذاری های شرکت سرمایه گذاری سایپا در گفتگو با خبرنگار ما عنوان کرد: میزان اثرپذیری شرکت های خودرویی از کاهش قیمت ارز به روند ارزبری تولیدات این مجموعه ها بستگی دارد، به گونه ای که برخی از شرکت ها همچون پارس خودرو به دلیل نوع محصولات تولیدی خود سهم ارزبری بالاتری نسبت به شرکت خودروسازی همچون سایپا دارد که بخش اعظمی از تولیدات آن به محصولات داخلی اختصاص می یابد. بنابراین در خصوص بررسی میزان اثرات کاهش قیمت ارز باید به جزییات روند تولید خودروسازان نیز توجه کرد.

علیخانی ادامه داد: اما با همه این اوصاف آنچه می تواند به عنوان اثرات اصلی ناشی از افت قیمت ارز در این صنعت مطرح شود، در وهله اول کاهش بهای تمام قطعات وارداتی است که از ارزبری بالایی برخوردار است.

این اثر که می توان آن را به عنوان اثر مستقیم این امر دانست در حالی با کاهش قیمت ارز صورت می پذیرد که بهای تمام شده محصولات خودرویی به طور غیر مستقیم و با افت قیمت بسیاری از مواد مصرفی داخلی همچون فولاد نیز می تواند کاهش یابد. بنابراین مسلم است که در صورت تداوم روند کاهشی قیمت ارز، به هر حال شاهد کم شدن بهای تمام شده شرکتهای خودرویی خواهیم بود.

وی پیرامون نرخ ارز مصرفی جهت تأمین قطعات مورد نیاز طی سال جاری گفت: در دولت قبلی به دلیل عدم تخصیص ارز مبادله ای به صنعت خودرو، بخش اعظمی از ارز مورد نیاز این گروه به قیمت بازار آزاد تأمین شده، حال آنکه باید دید دولت جدید تصمیمی در خصوص اختصاص ارز مبادلاتی به این گروه گرفته خواهد شد یا خیر.

علیخانی با اشاره به ارتباط و پیوستگی میان روند کاهشی قیمت ارز و بهبود روابط بین المللی عنوان کرد: اگر بخواهیم با اندکی تأمل به چرایی سیر نزولی قیمت ارز بپردازیم، در می یابیم که بهبود روابط بین المللی و خوش بینی های شکل گرفته پیرامون آن یکی از مهمترین دلایل افت بهای ارز است. بنابراین با چنین نگاه مثبتی نسبت به بهبود روابط خارجی، بهتر شدن شرایط صنایع در زمینه صادرات و تأمین قطعات و تجهیزات مورد نیاز از دیگر اثرات مثبتی است که می تواند موجب رشد سودآوری شرکت ها شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کاهش بهای تمام شده تولیدات موجب پایین آمدن قیمت خودرو می شود یا خیر؟ اظهار داشت: با توجه به اینکه طی یک سال اخیر قیمت فروش خودرو با بهای تمام شده آن فاصله زیادی داشته و به عبارت بهتر قیمت تمام شده محصولات از قیمت فروش آنها بالاتر بوده، به نظر نمی رسد با افت بهای تمام شده آنها قیمت خودرو تغییر چندانی را تجربه کند.

مدیر سرمایه گذاری های "وساپا" در خاتمه پیرامون حرکت صعودی قیمت سهام خودرویی ها نیز گفت: با وجود همه مطالب عنوان شده، به نظر می رسد رشد قیمت سهام این گروه به واسطه خوش بینی های شکل گرفته پیرامون صنعت خودرو باشد، چراکه هنوز شاهد تغییرات چندانی در صورت های مالی شرکت های این گروه و یا به عبارت بهتر رشد بنیادی سهام آنها نیستیم. از همین رو لازم است سرمایه گذاران نیز با توجه به اطلاعات مالی منتشر شده این شرکت ها در سامانه کدال به انتخاب سهام در این گروه دست بزنند.

/ 0 نظر / 27 بازدید